BALKAN | Savaşın devam ettiği Ukrayna’dan Türkiye’deki depremzedelerin yardımına bir tır gönderiliyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından insani yardım taşıyan bir TIR, Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği Ukrayna’nın Kharkov kentinden ayrılıyor.

Ukrayna’nın Kharkiv Belediyesi tarafından kardeş şehir Gaziantep için toplanan 22 ton insani yardım Türkiye’ye gönderildi.

Kharkiv Belediye Başkanı Igor Terekhov’un da katıldığı Kharkiv’deki bir depoda düzenlenen törenden sonra toplanan bağışlar bir kamyona yüklendi.

Terekhov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep ile Harkov’un kardeş şehirler olduğunu söyledi.

Gaziantep’in Harkov’a zor zamanlarda destek verdiğini vurgulayan Terekhov, “Bu şehirden çok güçlü yardımlar aldık. Zor günlerden geçen şehre yardım etme zamanı. Ukrayna ve Kharkiv sakinleri bugün Gaziantep’e gidecek olan insani yardım topladı. Bu, dostane ilişkilerimizin iyi bir işaretidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin savaşın sona ermesinin ardından Harkov’da onarım ve restorasyon çalışmaları yapacağını bildiren Terekhov, bunun için Türkiye’ye şükranlarını dile getirdi.

Toplanan 22 ton insani yardımın gıda, elektrikli soba, giyim ve hijyen ürünleri gibi malzemeleri içerdiğini söyleyen Terekhov, “Bu bizim ambulansımız. Gaziantep Belediye Başkanımızla temas halindeyiz ve gerekirse yine yardım toplayıp göndeririz” dedi. söz konusu.

İlginizi Çekebilir