BALKAN | Sezer Salihi’nin “Makedonya ve Kosova Sinematografisinde Kadın Temsili” adlı kitabı yayınlandı.

Kuzey Makedonyalı Türk yönetmen ve senarist Sezer Salihi’nin “Makedonya ve Kosova Sinematografisinde Kadın İmgesi” adlı kitabı yayınlandı.

TAYMBALKAN ÖZEL

Üsküplü genç Türk yönetmen ve senarist Sezer Salihi, yayınlanan ilk kitabı Makedonya ve Kosova Sinemasında Kadın İmgesi ile ilgili haber sitemize özel bir duyuru yaptı.

Geçen yıl Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Salihi, 7 yıldır görsel medya ve film sanatı üzerine çalışıyor.

Yücelciler adlı kısa filmiyle tanınan Salihi, sinema, sanat ve hayata dair henüz bir şey bilmediğini ancak öğrenmeye çalıştığını söyledi.

İlk projesi Yücelcılar hakkında konuşan Sezer Salihi, “Aslında Yücelcilerden sonra birçok proje vardı, ilk çalışma Yücelciler oldu. Filmi Salko’nun rahmetli ağabeyi Elena Traikovskaya, o dönemin gençleri (Burak, Metin, Hakan), günümüzün önemli ve genç oyuncuları oynadı. Sonraki yıllarda bu çalışmaları çoğalttım, umarım ileride daha da çoğaltma fırsatı bulurum.” dedi.

Geçen yıl Sarajevo Talents’a geçmişteki çalışmaları nedeniyle seçildiğini hatırlatan Salihi, “İyi ki yapmışım. Bu çalışma yüksek lisans tezim olarak yazılmış ve daha sonra kitap haline getirilmiştir. Aslında bu bilimsel bir çalışma, ben bu çalışmaya 2 yılımı ayırdım. Bu kitap annem, kız kardeşim ve yeğenlerimden (Endrit ve Dua) ​​ilham aldı.” kullanılan ifadeler.

Yeni kitabı hakkında bilgi veren Salihi, “Kitap 185 sayfa uzunluğunda. Teorik bölüm 3 seçilmiş film (“Yağmurdan Önce”, “Zana” ve “Adı Petrunya”), uzun bir analitik bölüm ve sözlü bir hikayeden oluşuyor. Bu çalışma, bu 3 filmdeki kadın tasvirlerine odaklanmış ve bunları analiz etmiştir. Değişiklikleri tespit edildi ve yorumlandı.” değerlendirmesini yaptı.

Kitabın editörünün Ahmet Berk Duman olduğunu söyleyen Salihi, “Bu kitaba değerli yorumlarıyla katkıda bulunan Theona Strugar Mitevskaya, Antoneta Kastrati ve Kathleen McInnis’e minnettarım. Kıymetli amirimin tavsiyesi üzerine kitaplaştırıldı. Sarmal Yayınevi bu kitabı yayınladı. dedi.

Okuyuculara ne söylemek istediğiniz sorulduğunda Salihi, “Hayatı sevsinler. Kitap okusunlar, güzel filmler izlesinler.” cevap verdi

İlginizi Çekebilir