BALKAN | Sırbistan, Kosova’yı UEFA’ya şikayet etti

Sırbistan, kuzey Kosova’daki Sırp spor kulüplerinin baskı ve tehdit altında olduğunu iddia ederek UEFA’ya bir şikayet mektubu gönderdi.

Sırbistan Futbol Federasyonu’nun (FSS) UEFA Başkanı Aleksandar Čeferin’e gönderdiği mektupta, Kosova kurumlarının son dönemde Sırp spor kulüplerine baskı uyguladığı ileri sürülürken, “Priştine kurumları Kosova’daki Sırp futbolcu ve sporcuların kendi turnuvalarında antrenman yapmalarına engel olurken, Yerel bir doğa, düzenlemenize bile izin vermiyor. ifadeler kullanılmıştır.

Kosova’daki Sırp kulüplerinin tehdit edildiği öne sürülürken, UEFA’nın yapılanlara son verilmesi için talepte bulunduğu bildirildi.

Gerginliğin tırmanmasını istemediklerini kaydeden mektupta, “Sırp futbolcuların ve sporcuların yerel düzeyde engellenmesine asla izin vermeyeceğiz ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” denildi. söylendi.

Kosova Spor Bakanı’nın Ceku’ya Cevabı

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Khairulla Ceku, FSS’den UEFA’ya gönderilen mektupta gerçeklerin çarpıtıldığını söyledi.

Cheku, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “FSB mektubunda gerçeği çarpıtmanın yanı sıra aşağılayıcı bir dil de kullanılıyor. Yıllardır Sırbistan, Kosova Cumhuriyeti sınırları içindeki belirli alanlarda resmi şampiyonalarının bir parçası olarak paralel yasadışı faaliyetler düzenledi. Kosova bir spor ülkesidir, ancak anayasal düzenimizi, Avrupa ve dünya spor kurallarını ihlal eden yasa dışı eylemlere müsamaha göstermeyeceğiz.” görüş bildirdi.

Cecu, Kosova Futbol Federasyonu’nun (FFK) UEFA ve FIFA’ya tam üye olduğunu vurgulayarak, tüm spor kulüplerini ülkenin meşru sisteminin parçası olmaya çağırdı.

FFK, Sırbistan’ın Kosova topraklarında düzenlediği yarışmanın kabul edilemez olduğunu belirterek, kurumların acilen harekete geçmesini istedi.

Federasyon, 2016 yılında UEFA ve FIFA’ya tam üye olarak kabul edildi, ancak özellikle ülkenin Sırp ağırlıklı kuzey kesiminde spor etkinlikleri Sırbistan tarafından organize edilmeye devam ediyor.

Bu arada Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hâlâ kendi toprağı olarak görüyor ve siyasi hayatta defalarca çatışan iki ülke, aralarındaki gerilimi spor alanına da taşıyor.

trtsspor

İlginizi Çekebilir