BALKAN | Stoltenberg: Türkiye-İsveç-Finlandiya Daimi Ortak Mekanizmanın kurulması süreci yeniden başlatılmalı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya temsilcilerinin NATO Karargahında yapacakları toplantıya atıfta bulunarak, “Görüşmenin gerçekleşmesi ve sürecin tekrar aktif hale gelmesi önemlidir.” söz konusu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg9 Mart’ta Brüksel’deki NATO Karargahında yapılacak görüşmenin ardından açıklama yapmak istemediklerini söyleyen Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan temsilciler, “Görüşmenin gerçekleşmesi ve sürecin yeniden aktif hale gelmesi önemli. ” söz konusu.

Stoltenberg, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile İsveç’in başkenti Stockholm’de yaptıkları görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Kristersson ile İsveç’in tamamlanması ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunu görüştüklerini söyleyen Stoltenberg, “Bu bizim önceliğimiz ve ilerleme kaydediyoruz. Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. HAYIR NATO Müttefiki hiç bu kadar çok terör saldırısına maruz kalmamıştı. İsveç’in yeni bir terör yasası çıkararak ve Ankara ile işbirliğini güçlendirerek PKK dahil terörle mücadelede hızlanmasını alkışlıyorum.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, İsveç’in Türkiye’ye silah ihracatına herhangi bir kısıtlama getirilmemesini sağlama çabalarını da memnuniyetle karşıladığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri, “İsveç üçlü memorandum kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirdi ve onay sürecini tamamlama zamanı geldi” dedi. söz konusu.

Stoltenberg, 9 Mart’ta Brüksel’deki NATO Karargahında üç ülke temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıya atıfta bulunarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Üçlü Mutabakat Zaptı çerçevesinde Türkiye’nin kurduğu Daimi Ortak Mekanizma görüşmelerini yineledi. , Finlandiya ve İsveç, 28 Haziran 2022’de Madrid’deki NATO zirvesinde. başlatmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Stoltenberg, Macaristan parlamentosunun onay müzakerelerine başlamasını da memnuniyetle karşıladığını ve sürecin kısa sürede tamamlanmasını beklediğini söyledi.

Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak zirve öncesinde hem İsveç hem de Finlandiya’nın üye olmak için çalıştıklarını yineleyen Stoltenberg, kesin bir tarih veremeyeceğini belirterek, “Soru İsveç ve Finlandiya’nın üye olup olmayacağı değil, ne zaman üye olacakları. üyeler. değerlendirmesini yaptı.

Stoltenberg, 9 Mart’ta yapılacak üçlü görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

“Bu toplantıdan çıkacakları önceden duyurmak konusunda dikkatli olmak istiyorum. Aksi takdirde, görüşme zor olacaktır. Görüşmenin gerçekleşmesi ve sürecin tekrar aktif hale gelmesi önemli” dedi.

AAA

İlginizi Çekebilir