BALKAN | Sudan’da ateşkese rağmen zaman zaman çatışma sesleri duyuluyor.

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (KDU) arasında çıkan çatışmaların 11’inci gününde ateşkes ilan edilmesine rağmen zaman zaman patlama ve silah sesleri duyulsa da başkentte sessizlik hakim.

ABD’nin dün ilan ettiği 72 saatlik ateşkes gece yarısı yürürlüğe girse de Hartum’un farklı yerlerinden zaman zaman silah sesleri duyuldu.

KDC yaptığı açıklamada, karşı tarafın ateşkes şartlarına uymadığını ve uçaklarının Hartum üzerinde uçtuğunu belirterek, ateşkese bağlı olduklarını söyledi.

Ordu güçlerinin mevzilerine topçu ateşi açmaya devam ettiğini kaydeden CDC, bunun ateşkesin ve yerine getirilmesi gereken şartların açık bir ihlali olduğunu vurguladı.

Ordu karargahı ve Cumhurbaşkanlığı sarayı gibi kritik noktalarda çatışmaların yoğun olduğu söyleniyor.

Çatışmaların başta Batı Hartum olmak üzere Umdurman bölgesinde devam ettiği söyleniyor.

Yerel halk, çarşı, dükkan ve mağazalarda yağma, hırsızlık ve bazı bölgelerde gasp vakalarının yaşandığını söylüyor. Fırınların önünde uzun kuyruklar oluşturan insanlar, ihtiyaçlarını pazarlarda gidermeye çalışıyor.

İnsanlar başkentten kaçıyor

Hartum’daki Türk Büyükelçiliği’nin tahliye programı kapsamında bugün 5’inci tahliye kervanı Afrika Caddesi’ndeki otel önüne gönderilecek.

Başkent Hartum’dan çıkmak isteyenler, Sittin ve Medeni gibi caddelerde sıralanan otobüs ve minibüslerle çarpışmaktan kaçıyor.

İç kesimlerde, insanlar çoğunlukla güneyde Wad Madani, Sinnar, Demazin ve White Nile State, doğuda Gadarif, Keselu ve Port Sudan veya kuzeyde Atbara, Shendi, Halfa, Dunghula şehirlerine gidiyor.

Ülkeyi terk etmek isteyenler kuzeyden Mısır’a, doğudan Etiyopya’ya, deniz yoluyla Suudi Arabistan’a veya güneyden Güney Sudan’a gidiyor.

“Vatan bizim, biz inşa edeceğiz”

Öğrenci Muhammed Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çatışmalardan kaçarak ailesiyle birlikte ülkenin kuzeyindeki Halfa kentine gideceğini söyledi.

Ahmed, “Kimseye ülkeyi terk edip yurtdışına çıkmasını tavsiye etmiyorum. Vatanımızı biz inşa edeceğiz. Umarım durum düzelir.” söz konusu.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi Muhammed Tahir Bedri, Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle eğitimin tatil edildiği bir dönemde Ramazan ayını geçirmek için Sudan’a geldiğini söyledi.

Bedri, “Çatışmalar başladıktan sonra internet çok zayıfladı. Eğitimime devam edemiyorum. Ayrıca 2 Mayıs’ta vize sınavlarım başlayacak. Kötü internet, elektrik ve su temini ve zayıf güvenlik bizi ülkeyi terk etmeye zorladı. Yol uzun ve yol çetin ama mecburuz. Mısır’a gideceğiz. Geldikten sonra ailem orada kalacak ama ben eğitimime devam etmek için Türkiye’ye gideceğim.” kullanılan ifadeler.

“Akıl sahiplerinin krizi çözmeye çalışacağını biliyoruz”

Sudan’da mobilya mağazası bulunan ve soyadını açıklamak istemeyen Suriye vatandaşı Salahaddin, “Ne oldu. Allah bu ülkenin ve halkının yardımcısı olsun. Hartum sakinlerinin çoğu daha güvenli bir yere taşınmaya çalışıyor. Biri Vad Medeni’ye gidiyor, biri kuzey eyaletine, biri Mısır’a. Mısır’ın girişi belli olmadığı için oraya sadece belli bir girişi olanların gitmesi daha iyi. dedi.

Ülkenin doğusunda Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan’a gideceğini söyleyen Salahaddin, şunları söyledi:

“Port Sudan’a gidiyoruz. Oraya vardığımızda, durumu değerlendireceğiz. Durum sakinleşene kadar orada bekleyeceğiz. Aklı başında olanların krizi çözmeye çalışacağını biliyoruz. Daha sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bazı Suriyeliler de açıklanan tahliye programına katılmak istiyor. Tahliye Cidde limanı veya Suudi Arabistan’daki Port Sudan Havalimanı üzerinden yapılacak. Bu şekilde insanlar çatışmalardan kaçıyor ve daha güvenli bir yere taşınıyor.”

Sudan’da ordu ile KDC arasında çatışma çıktı

Sudan ordusu ile KDC arasında 15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde silahlı çatışma çıktı.

“KDU’nun orduya tam katılımını” sağlayacak askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile KDC arasındaki anlaşmazlıklar son birkaç ayda hararetli bir çatışmaya dönüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı General Abdulfetta al-Burhan’ın orduyla çatışan KDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve harekete geçeceklerini açıkladı. buna göre. esas, baz, temel.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 15 Nisan’dan bu yana Hartum ve diğer şehirlerde çıkan çatışmalarda 427 kişinin öldüğünü ve 3 bin 700 kişinin yaralandığını söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir