BALKAN | Suudi Arabistan, Türkiye’ye 90 tonluk yardımla birlikte bir uçak daha gönderdi.

Suudi Arabistan’ın “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen bölgelere yardım için bir uçak daha gönderdiği bildirildi.

Ülkenin resmi haber ajansı SPA’nın haberinde, Suudi Arabistan’ın depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye desteğini sürdürdüğü belirtildi.

Bu kapsamda, içinde çadır, battaniye ve uyku tulumları ile gıda ve ilaç bulunan 90 tonluk insani yardım malzemesi taşıyan uçağın başkent Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’ndan Kral Salman Gaziantep’e havalandığı bildirildi. Havalimanı. bin Abdulaziz Al Saud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın direktifleri doğrultusunda başlatılan hava yardım koridoru kapsamında, ülkeden Türkiye ve Suriye’ye yardım ulaştıran uçak sayısı 10’a ulaştı.

Suudi Arabistan’ın devlet kurumu Kral Selman’a Yardım ve İnsani Araştırmalar Merkezi başkanı Abdullah bin Abdülaziz el-Rabia, daha önce devlet televizyonu Al-Ihbariye’ye Türkiye ve Suriye’de depremin vurduğu bölgelerde 3 bin konteyner ev inşa edeceklerini söylemişti.

Alharbi: Suudi Arabistan Türkiye’yi ‘gerekli olduğu sürece’ desteklemeye devam edecek

Suudi Arabistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Muhammed Alharbi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın depremin olduğu ilk andan itibaren Türkiye’ye destek verdiğini belirterek, “Bu destek ihtiyaç duyulduğu sürece devam edecek” dedi. söz konusu.

Depremde hayatını kaybedenler için Türk halkı ve hükümetine başsağlığı dileyen Alharbi, “Allah’tan Türkiye’yi bu kederden bir an önce kurtarmasını, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz. ifadesini kullandı.

Alharbi, hava köprüsünün Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın emriyle depremin hemen ardından insani yardım göndermek için kurulduğunu hatırlattı.

Ülkesinin tıbbi malzeme, gıda ve çadırdan oluşan yardımın yanı sıra geniş bir gönüllü grubuyla arama kurtarma çalışmalarına katıldığını söyleyen Alharbi, bu desteğin depremzedelerin yardıma ihtiyacı olduğu sürece devam edeceğini kaydetti. ve destek. .

Alharbi, desteklerinin sadece resmi yardımlarla sınırlı kalmadığını, halkın da dahil olduğu kampanyalarla devam ettiğini belirtti.

Alharbi, bugüne kadar kampanyalarla toplanan yardımın 350 milyon Suudi Arabistan Riyali’ni (1 milyar 760 milyon lira) aştığını belirterek, “Umarım bu yardım önümüzdeki günlerde artarak depremzedelerin normal hayata dönmesine katkı sağlar. .” ifadesini kullandı.

Alharbi, Riyad ile Ankara arasında depremin ilk anından itibaren başlayan koordinasyon görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

AAA

İlginizi Çekebilir