BALKAN | TEKNOFEST Azerbaycan için geri sayım başladı

Azerbaycan’da düzenlenecek TEKNOFEST’e son 5 günde 17 bin kişi kayıt yaptırdı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’na göre dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST, Türkiye dışında uluslararası düzeyde ilk kez Azerbaycan’da düzenleniyor.

26-29 Mayıs tarihleri ​​arasında Bakü Kristal Salon ve Denizkenarı Milli Parkı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST’in son 5 günü arifesinde hazırlıklar büyük bir heyecan ve özveriyle devam ediyor.

Bakü’de 4 gün boyunca dolu dolu TEKNOFEST

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Azerbaycan Cumhuriyeti Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST, Azerbaycan’da birbirinden ilginç etkinliklere ev sahipliği yapacak.

TEKNOFEST bu yıl 4 gün boyunca 10 farklı kategoride gerçekleştirilen teknolojik yarışmalar, Bakü Kristal Salon’da gerçekleştirilecek Take Off Baku girişim zirvesi, Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin Bakü üzerinden gösteri uçuşları, yenilikçi ürünlerle dolu. Türkiye ve Azerbaycan’dan festivale katılan devlet ve özel şirketler, bayrama özel sergi mekanları, gösteriler, ödül törenleri, konserler, lazer ve dans gösterileri hazırlanıyor.

Ziyaretçiler, su yüzeyinde gerçekleşecek uçuş gösterilerini, 720 derece dönebilen uçuş simülatörünü, havada uçma deneyimi yaşatan hava tünelini, Bakü Meydanı’nda gerçekleşecek lazer gösterilerini görebilecekler. ve her akşam gerçekleşecek konserler.

5 bin yarışmacı başvurdu

Duyuruların başladığı günden bu yana büyük ilgi gören TEKNOFEST Azerbaycan’a şimdiden 17.000 online kayıt yapıldı.

TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında düzenlenen yarışmalara 5.000 katılımcı, toplam 1.000 takım başvurdu. Başvuran 1000 takımdan 250’den fazlası finale kaldı.

TEKNOFEST Azerbaycan Take Off Baku kapsamında Bakü Kristal Salon’da gerçekleştirilecek girişim zirvesine Almanya, ABD, İrlanda, Pakistan, Mısır, Arjantin, Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 32 ülke katıldı.

“İki Devlet Tek Millet” ve TEKNOFEST

Açılış töreni 26 Mayıs Perşembe günü 76 ilgili kuruluşun desteğiyle gerçekleştirilecek olan TEKOFEST Azerbaycan, 28 Mayıs Cumartesi günü her iki devlet cumhurbaşkanını kabul edecek.

Yarışmada birinci olan takımlar ödüllerini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

İlginizi Çekebilir