BALKAN | TEKNOFEST Azerbaycan kapılarını açtı

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali haline gelen TEKNOFEST, iki ülke arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve stratejik ittifakın göstergesi olarak Azerbaycan’da düzenleniyor.

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde başlatılan ve dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne dönüşen TEKNOFEST, bu kez kapılarını yurt dışına açtı.

Bakü Kristal Salon ve Sahil Bulvarı Milli Parkı’nda düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı ile Azerbaycan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle başladı. Türkiye Cumhuriyeti. ülkedeki önemli kurum ve şirketleri desteklemek. İki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik ve stratejik ittifakın bir göstergesi olarak festival bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan’a da taşındı.

Anadolu Ajansı’nın küresel iletişim ortağı olduğu festivalin açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev, Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir katıldı. Türkiye ve Azerbaycan’dan birçok kurum ve şirketin katılımıyla gerçekleşen TEKNOFEST Yönetim Kurulu’nda bir üst düzey yönetici Selçuk Bayraktar hazır bulundu.

Festival kapsamında 29 Mayıs’a kadar çeşitli gösteriler ve ekipman yarışmaları yapılacak.

Halen Azerbaycan güvenlik güçlerinin kullandığı savunma sanayi ürünlerinin sergilendiği festival alanında Türkiye’den alınan Bayraktar TB2 insansız hava aracı, 4×4 Cobra taktik tekerlekli zırhlı araç, Land Rover, mekanik mayın temizleme ekipmanı gibi ürünler de sergilendi. işaretler.

Festivalde insansız hava taarruz aracı Akıncı Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, Hürkuş, Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetlerinin Türk Yıldızları ve Solo Türk Bakü semalarında gösteri uçuşları gerçekleştirecek.

Festivalde Türk ürünleri

Türkiye’nin önde gelen askeri-sanayi ve teknoloji firmaları, Teknofest Azerbaycan’da açtıkları stantlarda ürün ve kabiliyetlerini sergiliyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Türk savunma sanayisinin gelişimini ortaya koyan “Geçmişten Geleceğe Türk Savunma Sanayii” başlıklı görsel tarih çalışması ziyaretçilerin ilgisiyle karşılandı.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri fabrika ve tersane İşletmesi AŞ, kara, hava ve deniz platformlarına yönelik projelerinin maketlerini sergiliyor.

Anonim Şirketi Makine Mühendisliği ve Kimya Sanayii ise Elektroshtorm obüsü, Yavuz obüsü ve Korkut silah sistemi gibi ürünlerin maketlerini barındırmakta ve farklı yaş gruplarından katılımcılar için tasarlanmış çeşitli etkinlikler de düzenlemektedir.

ASELSAN, Cats, Bayraktar TB2 elektro-optik keşif, gözetleme ve güdüm sistemi, Sarp Zafer uzaktan komutalı silah sistemi, Atak helikopter kokpiti, Avcı kaskı ve İHASAVAR gibi bir dizi ürünü beğeniye sunuyor.

Ziyaretçiler, HAVELSAN standında atış simülatörüne ilgi gösterirken, Baykar standında çeşitli Bayraktar TB2 alt sistemlerinin işleyişini gözlemleme fırsatı buluyor.

Yerli İHA’ların çarpıcı gücü

Yerli insansız hava araçlarının vuruş gücünü oluşturan MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatlarını sergileyen ROKETSAN, TRLG-122 ve TRLG-230 füzelerinin yanı sıra Alka güdümlü enerji silah sisteminin maketini de sergiliyor. . durmak.

STM’de ise torpidobot ve açık deniz karakol modellerinin yanı sıra Kargu Döner Kanatlı Vurucu İHA sistemi ve Taşınabilir Döner Kanatlı Gözcü Togan İHA sistemi gibi platformlar sergileniyor.

Türk TEI Uçak Motor Merkezi, helikopter ve insansız hava araçları için motorları tanıttı.

TEKNOFEST’e çeşitli kurum ve merkezlerle katılarak geliştirdiği teknolojileri sergileyen TÜBİTAK, atölye çalışmaları ile ziyaretçileri teknolojiyle tanıştırıyor.

Türk şirketleri ürünlerini ve yeteneklerini sergilerken, İK departmanları da öğrencilerle kariyer planlamaları konusunda görüşüyor.

İlginizi Çekebilir