BALKAN | Terör örgütü PKK yandaşları Paris’i savaş alanına çevirdi

Fransa’nın başkenti Paris’te 3 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı protesto etmek için terör örgütü PKK yandaşları şiddet eylemleri gerçekleştirdi.

Terör örgütü PKK’nın binlerce destekçisi, saat 14.00 sıralarında Paris’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Meydana yakın Tremple Bulvarı’nda saldırganlar, ellerinde Önder Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve PKK’yı simgeleyen bez parçalarıyla PKK terör örgütüne destek sloganları attı.

Teröristler kaldırım taşlarını yırtıp polise, çevredeki evlere ve dükkanlara fırlattı.

Yüzlerini maskelerle kapatan, havai fişek ve maytaplarla sahneyi savaş alanına çeviren saldırganlar, otobüs duraklarını yerle bir etti.

Terör örgütü destekçileri çok sayıda sivil otomobil ve motosikleti ters çevirerek ateşe verdi.

Saldırganlar ellerindeki sopalarla camları ve aynaları kırarak arabaları devre dışı bıraktı.

Anlamlı bir şekilde, polis zaman zaman saldırganları göz yaşartıcı gazla sınırladı.

Dün de terör örgütü PKK yandaşları polise saldırdı.

Dün olay yerine gelen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, saldırganın aşırı sağcı olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmadığını belirterek, “Saldırgan kasten yabancıları hedef alırken, özellikle Kürtleri hedef aldığı söylenemez.” takdir

Darmanin’in dün olay yerinde yaptığı konuşmanın ardından Paris’in 10. bölgesinde düzenlenen saldırının kendilerine yönelik olduğunu öne süren PKK yanlısı bir grup, çevredeki polislere saldırarak caddedeki araç ve iş yerlerine zarar verdi.

Polisin saldırganlara göz yaşartıcı gaz sıktığı olayda en az 6 polis memurunun yaralandığı bildirildi.

İlk verilere göre dün Enghien caddesinde bir Fransız vatandaşının çevredekilere ateş açması sonucu 3 kişi öldü, 1’i ağır 3 kişi yaralandı.

“William M.” Fransız basınında. Şüpheli olduğu belirtilen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alındı. Saldırganın, resmi Fransız demiryolu şirketi SNCF’den emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtildi.

Saldırganın 2016 ve 2021 yıllarında iki kez cinayet işlemeye çalıştığı bilgisi de polis tutanaklarına kaydedildi.

İlginizi Çekebilir