BALKAN | TRT World’den Reuters siyasi yayınına misilleme

TRT World’ün, Türkiye aleyhine siyasi propaganda içeren bir Reuters işe alım duyurusuna yanıt olarak verdiği iş ilanı, İngiltere’nin siyasi istikrarsızlığına, ekonomik sorunlarına ve İngiltere’nin 21. yüzyılda hala kraliyet ailesi tarafından yönetildiğine dikkat çekti.

İngiliz haber ajansı Reuters“Türkiye’de Büro Amir Yardımcısı” bir iş ilanında siyasi kampanya dilini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimi altında modern laik geleneklerden kopuş olduğunu iddia eden açıklamada, enflasyon ve Türk lirası ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yer aldı.

Bu, Türkiye’de İngilizce yayın yapan dünyanın en etkili kanallarından birinin reklamıdır. TRT World’den de benzer bir yanıt geldi.

TRT World, Londra’daki muhabirlerine yaptığı çağrıda, bir Reuters reklamında yer alan ifadelere yer verdi.

Siyasi liderler zarar görmedi

Reklam, siyasi istikrarsızlığa, ekonomik sorunlara ve 21. yüzyılda bu ülkenin hala kraliyet ailesi tarafından yönetildiğine dikkat çekti.

TRT World’den yapılan açıklamada, İskoç hükümetinin bağımsızlık taleplerinin İngiltere’nin birliğini tehdit ettiği, yüksek enflasyon ve sterlindeki değer kaybının İngiltere’nin istikrarsız siyasetini tehdit ettiği vurgulandı.

Herhangi bir siyasi lideri hedef almayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İngiliz hükümetlerinin bir sonraki Covid-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz gibi büyük zorluklara yanıt vermedeki başarısızlığı, İngiliz siyasetini kargaşaya sürükledi. Kısa vadeli İngiliz hükümetleri. Bu, ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakır ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırır. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle, bir ortaçağ hükümet biçimi olarak Taç’ın modern çağı hakkındaki tartışmalar yoğunlaştı. Bu konularda kapsamlı haber yapabilecek, eli kuvvetli muhabirlere ihtiyacımız var.”

İlginizi Çekebilir