BALKAN | TRT’nin desteğiyle “Ballad” Bosna Hersek’ten “Oscar” ödülüne aday gösterildi.

TRT’den yapılan açıklamaya göre, ülkelerin adaylarını belirledikleri kategoride TRT ile işbirliği içinde üretilmiş ve TRT’nin desteklediği 4 film yer alıyor.

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan, Marina Er Gorbach’tan En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan TRT ortak yapımı. “Klondike”Ukrayna’nın “En İyi Uluslararası Film” adaylığı.

Mehmet Bahadır Era’nın ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türk filmi, 12 Punto 2020’de TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü’nü aldı.

TRT, Ballad, A Piece of Sky ve The Victim filmlerinin Oscar adaylıklarına destek verdi.

TRT’nin desteğiyle dünya prömiyeri Saraybosna Film Festivali Ana Yarışma’da gerçekleşti. “Balat” Film, Bosna Hersek Ödülü’ne aday gösterildi.

Yönetmenliğini ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begić ve yapımcı Adis Japo’nun üstlendiği film, geçtiğimiz yıl Cinelink’in kurgu projelerinin yarıştığı Saraybosna Film Festivali’nin endüstri bölümü Work in Progress bölümünde TRT Ödülü’nü kazandı.

Berlin Film Festivali Ana Yarışma’da prömiyer yapan ve festivalden “Özel Mansiyon Ödülü” ile ayrılan TRT’nin desteğiyle. “Cennetten bir parça” İsviçre için Oscar adayı olarak seçildi.

Yönetmen Michael Koch’un İsviçre-Almanya ortak yapımı, film projelerinin kurgu aşamasında olduğu 55. Karlovy Vary Film Festivali’nin Oryantal Vaatler bölümünde İlk Kurgu+ kategorisinde TRT Ödülü’nü kazandı. rekabet etmek.

Dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali’nde yapan TRT sponsorluğunda. “Kurban”, Oscar’da Slovakya’yı temsil edecek.

Slovakya, Çek ve Almanya ortak yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Michal Blaško oturuyor. Yapımcılığını Jakub Wiktorin ve Pavel Yanoushkov Kubetskov’un üstlendiği film, kurgu aşamasında projelerin yarıştığı 2021 55. Karlovy Vary Film Festivali’nin Work in Progress bölümünde “TRT Ödülü”nü kazandı.

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni, Oscar’a da aday gösterildi.

Ödüller, 12 Mart 2023’te Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Kaynak: AAA

İlginizi Çekebilir