BALKAN | Türk gençliği Kosova’da el pançolarıyla dikkat çekiyor

Kosova’nın başkenti Priştine’nin merkezinde sokak müzisyenliği yapan Melih Gezmen, çaldığı handpan çalgısıyla halkın ve turistlerin ilgisini çekiyor.

29 yaşındaki Gezmen, az bilinen aracını, Kosova halkının tepkisini ve hedeflerini Anadolu’ya (AA) anlattı.

Yaklaşık 20 yıl önce İsviçre’de icat edilen ve yaygın olarak meditasyon müziği yapmak için kullanılan handpan’ın insanların iyileşmesine yardımcı olduğunu iddia eden Gezmen, “Ben handpan diye bir enstrüman çalıyorum, meditasyon enstrümanı ve bu enstrümanın büyüsü var. doğru oynamak ruha dokunur. Tüm dijital platformlarda şarkılarım var ve daha çok şarkı söyleyip daha çok video çekmeyi umuyorum.” kullanılan ifadeler.

Enstrümanı 18 aydır çaldığını iddia eden Gezmen, şunları söyledi:

“Kendi kendime oynamaya başladım, kendi kendime öğrendim ve midemi, midemi iyileştirmeye başladı. Fiziksel ve zihinsel olarak çok daha iyi hissettim. İnsanlar bundan hoşlanmaya başladı. Yoga ve meditasyon kamplarında çalıyorum, DJ’lerle çalıyorum. Farklı enstrümanlarla kombinleyerek çalmaya devam ediyorum ve daha önce denendi mi bilmiyorum ama bu enstrümanı tasavvuf müziğine aktarmaya çalışacağım.”

Gezmen, Kosova halkının ve özellikle çocukların müziğe ilgi duyduğunu vurgulayarak, Balkan müziği eşliğinde yeni şarkılar yazmak için destek beklediğini vurguladı.

Halkın tepkilerinden enstrümanı Kosova’ya ilk getirenin kendisi olduğunu anladığını belirten Gezmen, “Kosova’da, Priştine’de ilk gördüklerinde ne olduğunu, nasıl bir enstrüman olduğunu çok merak ettiler. bir araçtı. Bu enstrümanı Kosova’ya ilk getiren bendim. Bu benim için özel bir onur.” dedim.

Gezmen, bir aydır kaldığı Kosova’da aldığı olumlu yanıtın ardından şarkıyı Kosova halkına adadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kosova’ya geldiğim andan itibaren çocuklar büyük ilgi gösterdi. İnsanlardan çok olumlu tepkiler geldi, hiç olumsuz tepki almadım ve bunun için minnettar olabilirim. Gelir gelmez kanallar davet etmeye başladı, ben de yerel kanallar, ulusal kanallar, radyo ve canlı televizyon programlarına katıldım. Çok iyi eleştiriler aldım, burada çok ilgi ve saygı gördüm.”

Antakya’dan ayrılan Gezmen, Balkanlar gezisinin ardından Avrupa’yı ve farklı kıtalardaki ülkeleri ziyaret ederek enstrümanını ve müziğini tanıtmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir