BALKAN | Türk güreşçiler Zagreb’de Avrupa zirvesine çıkmak istiyor

Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası 17-23 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılacak.

Geçen yıl Macaristan Şampiyonası’nda madalya rekoru kırarak Erkekler Serbest ve Greko-Romen takım olarak Kadınlar Avrupa Şampiyonu ve Avrupa 2.’si olan Türkiye, bu başarısını daha da ileriye taşımaya kararlı.

ASKİ’DEN EN BÜYÜK SPORCULAR VE MADALYA

Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’nda ASKİ Spor Güreş takımından 14 sporcu Zagreb’de halı sahaya çıkacak. 1923 yılında kurulan Türkiye Güreş Federasyonu, Avrupa Şampiyonalarında 139 bronz, 88 gümüş ve 102 altın olmak üzere toplam 338 madalya kazanmıştır.

1985 yılında kurulan ve 2001 yılında güreş branşını hizmete açan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ Spor Kulübü, katıldığı Avrupa Şampiyonalarında 76 madalya kazanarak milli takıma katkı sağlamıştır. Milli takımlara en çok sporcu bağışlayan ve en çok madalya kazanan (41 altın, 12 gümüş ve 23 bronz olmak üzere toplam 76) ASKİ Spor Kulübü, Avrupa Büyükler Şampiyonası öncesinde büyük bir heyecan yaşıyor.

14 sporcusunun milli takımda yer aldığı Başkent takımı, milli madalya koleksiyonunu yenileriyle doldurmaya kararlı.

TÜRK AĞIRLIKLARI AVRUPA ZİRVESİNDE

Avrupa’nın tartışmasız en büyük ağır sıklet güreş takımı olan Türkiye milli güreş takımı, Yasemin Adar Yiğit ile 5, Taha Akgül ile 9 ve Rıza Kayaalp ile 11 şampiyonluk kazanan tek ülkedir. Kadın gururumuz Yasemin Adar Yiğit 6. kez Zagreb’de, Taha Akgül 10. kez ve Ryza Kayaalp 12. kez Avrupa’nın zirvesinde kalmak istiyor. TAHA AKGÜL’ÜN REKORUNU KIRMAK ÇOK ZOR Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mindere çıkacak olan olimpiyat şampiyonu, dünya ve Avrupa şampiyonu Taha Akgül’ün hedefi 10. kez altın madalya kazanmak. 125 kiloda Avrupa zirvesine yükselen Akgül, serbest stilde başarılı isimleri Bulgar Valentin Yordanov (7) ve Rus Buvaisa Saitiev’i (6) geride bıraktı. 9 kez Avrupa şampiyonu olarak tarihe geçen ve kırılması çok zor görünen Taha Akgül, 10. kez Avrupa’nın en büyüğü olmak istiyor.

RIZA KAYAALP’İN AMACI KARELİN’İN REKORUYLA MÜCADELE ETMEK

130 kg sıklette mücadele eden Rıza Kayaalp, 12 kez Avrupa Greko-Romen şampiyonu olan eski Rus güreşçi Alexander Karelin’in rekorunu egale etmeyi hedefliyor. 11 şampiyonluğu bulunan milli güreşçi Kajaalp, Zagreb’de altın madalya kazanması halinde Karalin’in rekorunu paylaşacak. TÜRKİYE GEÇEN YIL TARİH YAZDI Geçen yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ilk kez 10 finalist olan Türk milli takımı, 7’si altın olmak üzere toplam 17 madalya kazanarak rekor kırdı. Türk kadın güreş takımı Avrupa şampiyonu olurken, erkekler serbest ve Grekoromen güreş Avrupa 2.’si oldu.

17-23 Nisan 2023 tarihlerinde Zagreb’de düzenlenecek olan Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonası’na katılacak olan Türk milli takımı şu sporculardan oluşuyor: KADIN serbest: 50 kg Evin Demirhan Yavuz (ASKİ) 53 kg Zeynep Yetgil ( İBB ) 55 kg Bediha Gün (ASKİ) 57 kg Elvira Kamaloğlu (İBB) 59 kg Eda Tekin (İzzet Tekeli Akademi SK) 62 kg Selvi İlyasoğlu (Köyceğiz BLD.SK) 65 kg Byuşra Efe (İBB) 68 kg Nesrin Baş (BJK) 72 kg Buse Chavlikushoglu Tosun (Yöööğallu) 76 kg Yasemin Adar Balıkesir BB)

GREKOREMEN STYLE ERKEKLER: 55 kg Adem Burak Uzun (İBB) 60 kg Kerem Kamal (İZMİR BB) 63 kg Mehmet Cheker (ASKİ) 67 kg Murat Fırat (ASKİ) 72 kg Selçuk Can (ASKİ) 77 kg Yunus Emre Başar (İBB) 82 kg Burkhan Akbudak (İBB) 87 kg Ali Cengiz (ASKİ) 97 kg Metehan Beşar (İBB) 130 kg Ryza Kayaalp (ASKİ)

SERBEST ERKEKLER: 57 kg Süleyman Atlı (ASKİ) 61 kg Emra Ormanoğlu (ASKİ) 65 kg Hamza Aladzha (ILB) 70 kg Servet Coshkun (ASKİ) 74 kg Soner Demirtaş (ASKİ) 79 kg Muhammet Akdeniz (ASKİ) 86 kg Fatih Erdin (İBB) 92kg Feyzulla Aktürk Balıkesir BB) 97kg İbrahim Çiftçi (ASKİ)

125 kg Taha Akgül (ASKİ)

DHA

İlginizi Çekebilir