BALKAN | Türk Hava Yolları, Türkiye’deki Depremzedeler İçin Topladığı Yardım Malzemelerini Aynı Gün ABD’ye Teslim Etti

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından düzenlenen yardım kampanyası kapsamında, Türkiye’deki depremzedeler için toplanan malzemeler, Türk Hava Yolları’nın (THY) ABD’deki 12 havalimanından her gün düzenlediği seferlerle Türkiye’ye ulaştırılıyor.

ABD’de yaşayan Türk vatandaşları ve Amerikalı hayırseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bağış toplama faaliyetleri, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından yakından takip ediliyor.

Gizli bağışlar, bölgedeki havalimanlarında paketlenip THY ekiplerine teslim edilirken, insani yardım malzemeleri de THY seferleriyle aynı gün Türkiye’ye ulaşıyor.

AA, ABD’nin Virginia eyaletinin Dulles Havalimanı’nda TK 08 Washington-İstanbul seferine hazırlanan THY uçağına insani yardım malzemesi yüklenmesini görüntüledi.

Adana depremden en çok etkilenen illerden biri oldu. Destek malzemesinin yüklendiği THY tipi Boeing 777-300 ER uçağının adının da “ADANA” olarak anılması yer ekibinde duygulu anlara neden oldu.

Havayolu yetkilileri, son iki gün içinde yalnızca Dulles Havalimanı’ndan 10 ton insani yardım gönderildiğini söyledi.

THY kargo uçakları da devrede

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından koordine edilen yardım kampanyası da yoğun ilgi gördü.

Toplanan yardım miktarı yolcu uçaklarının kapasitesini aşınca THY, 92 paletlik yükü taşımak üzere bir kargo uçağı görevlendirdi.

Bu, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür tarafından, THY kargo uçağının kalkışından önce New York John F. Kennedy Havalimanı’nda (JFK) düzenlediği basın toplantısında açıklandı.

Özgur, yardım kampanyasına büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Bugüne kadar 35 ton malzemeyi vatandaşlarımızın aktif katılımı sonucunda 24 saatten kısa sürede ülkemize gönderiyoruz. Ele alınan malzeme 92 paletten oluşuyor.” sözleriyle ifade etti.

Yardım çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Özgür, ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarının talebi üzerine New Jersey eyaletinde bir depo ayrıldığını ve vatandaşların yardımlarını oraya ulaştırabileceklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir