BALKAN | Türk teknik direktör Yunus Öçal’ın Yunanistan’daki gurur verici başarısı

AEK kadın voleybol takımının tarihinde ilk kez Yunanistan Kupası’nı kazanmasına yardımcı olan Türk baş antrenör Yunus Öchal, kulüp için tarih yazmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Eczacıbaşı ve Türk Hava Yolları’nda kulüp seviyesinde, Türkiye ve Yunanistan’da ise milli takımlar bazında yardımcı antrenörlük yapan Ochal, başladığı ilk baş antrenörlük deneyiminde kısa sürede önemli mesafeler kat etti. Kasım’da. 2022.

Yunus Ochal yönetiminde AEK, Yunanistan Kupası Finalinde Panathinaikos’u 3-1 yenerek bu organizasyondaki ilk şampiyonluğunu kazandı.

Kupadaki başarısını AA muhabirine değerlendiren 35 yaşındaki teknik direktör, “Önemli bir kupa kazandık. AEK’te çalışmaya başladıktan sonra daha doğru oynamaya çalıştık. Maçlardan galibiyetlerle sonuç almaya başladık. Böylece birbirlerine daha çok inandılar. Çok memnun ve mutlu bir şekilde işimi yapmaya devam ediyorum. Bu kupayı almak bizim için çok değerli. Kulübün tarihine geçmek çok önemliydi. İnanılmaz mutluyuz.” kullanılan ifadeler.

Kızının Final Four öncesi 8 Mart’ta dünyaya geldiğini belirten Osal, “Turnuvadan sonra bebeğimiz doğacak diye bekliyorduk. Bu saatte uyuyamadık. Bu mutlu haberin ardından eşimi ve kızımı hastanede bıraktım. Onları arkadaşlarıma emanet ettim ve Final Four’a gittim. İyi bir turnuva geçirdik ve kupayı kazandık. Bence bu şampiyonluk kızımın şansı.” dedi.

Lig şampiyonluğu hedefi

Kupa başarısını lige taşımak istediklerini vurgulayan Yunus Öçal, “Geldiğimden beri ligde kaybetmedik. Tüm ciddi rakiplerimize karşı kazandık. Geldiğimde üçüncü sıradaydık ve liderle aramızdaki fark 10 puandı. Şu anda ikinci sıradayız ve liderle fark 2 puan. Geçen hafta PAOK lideri ile oynayacağız. Kazanırsak normal sezonu lider bitireceğiz. Ardından playoff süreci ve Final Four aşaması gelir. Kupayı kazandıktan sonra ligi kazanmanın baskısını üstlendik. Hedefimiz sezonu iki kupa ile bitirmek.” görüş bildirdi.

“Kalmam için baskı yapıyorlar”

35 yaşındaki teknik adam, AEK’teki kariyerine başladığından beri attığı doğru adımların meyvesini verdiğini belirterek, “Kulüp benden memnun. Ben kulüpten memnunum. Burada kalmam için baskı yapıyorlar. Devam etmek istiyorum. Başarılarımı bu kulüpte sürdürmek istiyorum. Yunan milli takımının da süreci devam edebilir. Her iki kulvarda da elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. AEK beni farklı kılıyor. Bu ortaklık bir süre daha devam edecek.” kullanılan ifadeler.

AEK’de Baş Antrenör Olarak Başlamak

Yunanistan kadın voleybol takımının yardımcı antrenörüyken federasyon başkanı tarafından kulüplere tavsiye edildiğini öne süren Yunus Öçal, AEK ile anlaşma sürecini şöyle anlattı:

“Geçen yaz Yunan milli takımının yardımcı antrenörüyken takım iki gruba ayrıldı. Bir grupta eğitim aldım. Yunanistan Voleybol Federasyonu Başkanı her antrenmanımızı takip etti. İşi yapabileceğimi anladı. Antrenör ihtiyacı olan kulüplere beni tavsiye ettiğini düşünüyorum. Sezon başında Türk Hava Yolları’nda antrenör yardımcısıydım. Herhangi bir beklentim yoktu. Mesaj AEK başkanı ve eşimden geldi ve ben de bu teklifi takdir ederek kabul ettim.”

“Türkiye’de genç teknik adamlarda ciddi potansiyel var”

Eczacıbaşı’nda ve Türk Hava Yolları’nda kazandığı tecrübeyi düşünceleriyle özetleme ve uygulama fırsatı bulduğunu belirten Ochal, genç Türk antrenörlerine bu fırsatın verilmesi gerektiğini kaydetti.

Önemli teknik direktörlerle çalıştığını vurgulayan Yunus Öchal, “Eczacıbaşı ve Türk Hava Yolları’nın yanı sıra bu kulüplerde birlikte çalıştığım antrenörlerin bana çok katkısı oldu. kendimi çok şanslı hissediyorum Türkiye’nin genç teknik direktörler için ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Kulüplerimiz bu tür teknik direktörler için fırsatlar yaratmalı. Aşırı bilimsel ve ilerici görüşlere sahiptirler. Umarım. Elimden geldiğince Türk antrenörleri Yunanistan’da çalıştırmaya çalışacağım. Bu adamların iyi iş çıkaracağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

AAA

İlginizi Çekebilir