BALKAN | Türkiye, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerini Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemek, Kıble Camii’ne müdahale etmek ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almakla suçladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını, Kıble Camii’ne müdahalesini ve çok sayıda Filistinli sivilin gözaltına alınmasını, Harem-i Şerif’i ve tarihi statü ihlalini kınıyoruz. o zamandan beri. dün gece”. ifadesi yer aldı.

Açıklamada, mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere yönelik bu saldırıların “kesinlikle kabul edilemez” olduğu vurgulandı.

Halihazırda bölgeye, özellikle de Gazze Şeridi’ne sıçramış olan tırmanıştan büyük endişe duyuyoruz. İsrail hükümeti, bölgede gerilimi daha da tırmandırabilecek tüm provokasyon, eylem ve saldırıları derhal durdurmalıdır.”

Ne oldu?

Dün gece teravih namazından sonra, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Pesah Bayramı ve orada kurban kesmek için Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi çağrısı üzerine bir grup Filistinli, Mescid-i Aksa’nın içindeki Kıble Camii’ne sığındı.

Aksu’ya sahur sırasında düzenlenen baskın sırasında İsrail güçleri, Kıble Camii’ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale etti ve kutsal tapınağı savaş alanına çevirdi. İsrail güçlerinin düzenlediği baskın sabah namazından sonra da devam etti.

Baskınlarda Kıble Camii’ne sığınan 200’den fazla kişi gözaltına alındı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından ablukaya alınan Gazze Şeridi’nden İsrail yönüne roketler atıldı.

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, Sderot kenti yönüne beş roket atıldığını, dördünün hava savunması tarafından imha edildiğini, bir roketin açık alanlara düştüğünü söyledi.

Füzelere yanıt olarak İsrail uçakları, Gazze Şeridi’nin batısındaki iki noktaya hava saldırısı düzenledi.

İlginizi Çekebilir