BALKAN | Türkiye Mezunu Bush Kosovalı Sanatseverleri Türk Tiyatrosuyla Buluşturuyor

Türkiye Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye Burs Programı kapsamında Antalya’da mezun olduktan sonra arkadaşlarıyla Kosova’da özel bir tiyatro kuran Sonay Bush, ülkesindeki sanatseverleri Türk tiyatrosuyla buluşturuyor.

2012-2016’da Akdeniz Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümünden mezun olan Bush, Kosova’ya döndükten sonra Türkiye’de geçirdiği yılları, tiyatro deneyimini ve çalışmalarını Anadolu’ya (AA) anlattı.

Türkiye Bursiyeri olarak Türkiye’de geçirdiği yılları “çok güzel bir deneyim” olarak nitelendiren Bush, öğrencilik yıllarında en çok özlediği şeyin Türk yemekleri olduğunu belirtti.

Akdeniz Üniversitesi’nin sunduğu olanaklara ve verdiği eğitimin kalitesine değinen Bush, “Kampüs içi imkanlar vs. Türkiye’de gönül rahatlığıyla eğitim alın.” dedim.

Bush, Antalya’da geçirdiği yılların kendisine unutulmaz anılar yaşattığını belirterek, şöyle devam etti:

“Beni kampüse getirdiği için amcama teşekkür ederim. Pansiyona girene kadar hep yanımdaydı. Kapıda bir sürü soru soruldu, burs aldığımı kanıtlayana kadar bir süreçti. Adını hatırlamıyorum ama hep yanımdaydı. Beni içerideki yatakhane kapısına götürdü. Bütün eşyalarımı taşıdı. O gün bana destek vermeseydi, yanımda olmasaydı biraz korkardım diye düşünüyorum çünkü artık çok geçti. Yardımsever insanlar sayesinde Antalya’daki ilk gecem çok kolay geçti ve bunu asla unutmayacağım.”

“Doğduğumdan beri tiyatronun içindeyim”

Bush, Türkiye’de eğitim gördükten sonra Kosova’ya döndüğünde iş bulamadığı için bir kafede çalıştığını söyledi.

Profesyonel olarak oynamaya devam etmek için Kosova’da bir Türk tiyatrosu kurduklarını vurgulayan Bush, “Tiyatro benim çocukluğumdan geliyor. Dedem 1951 yılında Kosova’da Türk tiyatrosunu ilk kez sahneye koyanlardandır. Doğduğumdan beri tiyatronun içindeyim. dedi.

Güncel tiyatro çalışmaları hakkında bilgi veren Bush, şunları söyledi:

“Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Yılda en az 12-14 etkinlik ve proje düzenliyoruz. Bütün bu projeler çok iyi gidiyor. Bundan sonraki en büyük hedefimiz burada bir tiyatronun olması. Bir sahnemiz olduğunda daha rahat ve özgür hareket edeceğiz ve tiyatroyu herkes için daha erişilebilir ve erişilebilir hale getirmeyi düşünüyoruz. Özellikle Prizren’de 1930’lardan beri bir Kosova Türk tiyatrosu var. Evlerin bahçelerinde oynanmaya başlanır ve 1951 yılında Yugoslavya’da Türkçenin resmi dil olmasının ardından tiyatro resmiyet kazanır. Şu anda 2023 yılında Kosova ve Prizren’de Türk tiyatrosunu yaşatmaya, meşaleyi elimizde taşımaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz.”

Her yıl çocuk ve gençlere yönelik tiyatro atölyeleri düzenlediklerini kaydeden Bush, amaçlarının gençleri tiyatroyla yakınlaştırmak ve bir şekilde hayata hazırlamak olduğunu söyledi.

Türkiye’deki tiyatrolarla iyi ilişkileri olduğunu ve 2022’de Denizli, Konya, Antalya gibi şehirlerde düzenlenen festivallere katıldıklarını belirten Bush, “Çünkü ben de kurucu ortaklarım da Türk mezunları olduğumuz için kalbimizin bir parçası. hala türkiyedeler Bu nedenle Türkiye ile iletişimimizi asla kesmek istemiyoruz” dedi. dedi.

Bush, Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Fakültesi’nde eğitimine devam ettiğini sözlerine ekledi.

Alanında adından söz ettiren çok sayıda Türk mezun Kosova’da yaşamakta ve mezunlar Türkiye ile Kosova arasındaki iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi için bir köprü görevi görmektedir.

2012 yılında “Türkiye Bursları” adını alan ve koordinatörlüğünü YTB’nin üstlendiği program sayesinde her yıl farklı ülkelerden binlerce öğrenci Türkiye’de burs alma fırsatı buluyor.

İlginizi Çekebilir