BALKAN | Türkiye’den Bulgaristan’a doğal gaz akışı başladı

BOTAŞ, Türkiye’yi bir enerji üssü haline getirme hedefi doğrultusunda LNG, FSRU ve doğal gaz iletim hatlarına yaptığı yatırımların meyvelerini toplamaya devam etmektedir. 3 Ocak 2023’te imzalanan ve Bulgaristan’a doğal gazın Marmara-Ereğlisi LNG terminalinden tedarik edilmesini sağlayan anlaşma kapsamında ilk sevkiyat 12 Nisan 2023’te düzenlenen törenle başladı.

BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG terminalinde düzenlenen törene Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov, BOTAŞ CEO’su Burhan Ozjan ve Bulgargaz CEO’su Denitsa Zlateva katıldı.

Türkiye ve Bulgaristan için tarihi gün

Bulgaristan Enerji Bakanı Hristov, “Bu işbirliği Bulgaristan’ın enerji güvenliği için büyük önem taşıyor. Bu sadece Bulgaristan için değil, tüm Güneydoğu ve Orta Avrupa için önemlidir. Türkiye’yi güvenilir bir ortak olarak görüyoruz ve işbirliğimizi kesinlikle genişleteceğiz.”

BOTAŞ CEO’su Özcan törende yaptığı açıklamada, bugünün Türkiye ve Bulgaristan için çok önemli bir gün olduğunu vurguladı.

9 Aralık 2022’de Türkiye ve Bulgaristan Cumhurbaşkanlarının atanmasının ardından Bulgargaz ile yakın çalışmaya başladıklarını belirten Özcan, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın aktif desteğiyle bu önemli anlaşmayı 3 Ocak’ta imzaladık. ve Bulgaristan Enerji Bakanı. Bugün itibariyle bu anlaşma kapsamında LNG sevkiyatının ilk sürecini gerçekleştiriyoruz. Sadece ülkemizde değil Bulgaristan’da ve Avrupa’da enerji arz güvenliğine katkı sağlayacak çalışmanın ilk halkası diyebiliriz. Yürüteceğimiz bu çalışmanın ülkemize, Bulgaristan’a ve Avrupa’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bu indirmeler belli bir süre devam edecek.”

Yılda 1,5 milyar metreküp doğal gaz tedarik edilecek

Burhan ÖZCAN “Bugünkü arz yaklaşık 55 milyon metreküp ama yıllık toplam arz 1,5 milyar metreküp olacak. Bu yetenek, talepler arttıkça yukarı doğru gelişme yeteneğine sahiptir. Teknik olarak böyle bir fırsatımız var.” dedi.

Gelişmiş bir enerji altyapısına sahip bir enerji merkezi oluşturma hedefine adım adım

Yapılan yatırımlar sonucunda Türkiye’nin günlük LNG gazlaştırma kapasitesinin 161 milyon metreküpe ulaştığını kaydeden Özcan, “Bu rakam yılda 50 milyar metreküpten fazla doğalgazın gazlaştırılmasına denk geliyor. Ülkemizin büyüyen ve güçlü olan bu altyapısını komşumuz Bulgaristan ile birlikte diğer Avrupa ülkelerinin kullanımına açıyoruz. O bakımdan şimdi hep birlikte gerçekten kritik bir gün geçiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye, uzun vadeli plan ve yatırımlarının yanı sıra, dünyanın farklı yerlerinden hem LNG olarak hem de boru hatlarıyla satın aldığı doğal gazla güçlü bir enerji altyapısı kurarak büyük bir hassasiyet ve başarıyla enerji diplomasisi yürütmüştür. kısa vadeli ve uzun vadeli sözleşmeler. Coğrafi konumunun avantajını kullanarak başta doğal gaz olmak üzere enerji alanında merkez ülke olma hedefine hızla yaklaşan Türkiye, sahip olduğu 5 LNG terminali ve 7 doğal gaz boru hattı ile dünyanın farklı noktalarından gaz tedarik etmektedir.

Enerji arz güvenliğini garanti altına alan BOTAŞ, yıllardır geliştirmekte olduğu iletim altyapısını iş birliği ve yatırımlarla uluslararası bir avantaja dönüştürerek ülkemizi doğal gaz ticaret merkezi olma hedefine bir adım daha yaklaştırmıştır. Sürdürülebilir enerjinin mimarı BOTAŞ, kararlılıkla, yeni yatırımlarla ve dev projelerle geleceğe adım atmaya devam edecek.

Türkiye’nin İlk LNG Tesisi: Marmara Ereğlisi LNG Terminali

Toplam depolama kapasitesi 255.000 metreküp olan Marmara Ereğlisi LNG Terminali, hacmi iki katına çıkarak günde 37 milyon metreküpe ulaşan LNG’yi gazlaştırma yoluyla taşıma sistemine aktarabilmektedir. Böylece ülkemizin doğal gaz ihtiyacının önemli bir kısmı karadaki LNG terminalleri ve FSRU’lar tarafından karşılanmaktadır. İmzalanan anlaşmaya göre Bulgaristan’a 13 yıl içinde yılda 1,5 milyar metreküp doğal gaz satılacak. Yapılan yatırımlar ve bu anlaşmalar sayesinde ülkemiz enerji üssü olma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

İlginizi Çekebilir