BALKAN | Türkiye’nin ilk insanlı uzay yolculuğu başlıyor

45 yaşını doldurmamış, Mühendislik, Fen/Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Tıp Eğitimi bölümlerinden mezun olmuş ve çok iyi derecede İngilizce bilen kişiler Türk uzay gezgini olmak için başvurabilirler.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Uzay Programı kapsamında tanımlanan “Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu”nu başlattığını duyurdu.

Haberleşme ve yer gözlem uyduları vasıtasıyla uzay alanında önemli yetenekler kazanıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin insanlı uzay görevleriyle yerli ve milli kabiliyetlerini geliştireceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Türk bilim adamlarının deneylerini ve bilimsel ekipmanlarını uzay gezgini ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderebilecekleri ifade edilerek, uzay ortamının yerçekimi araştırmalarının bu şekilde yapılabileceği belirtildi.

Uzay görevinin 10 gün süreceği mesajında ​​şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’nin uzay politikasının 10 yıllık vizyonu, stratejisi, hedefleri ve projeleri Milli Uzay Programı tarafından ortaya kondu. Bu 10 stratejik hedef kapsamında, Dünya yörüngesine fırlatılacak milli ve özgün hibrit roket Ay’a sert iniş yapacak ve yeni nesil uydu geliştirme, bölgesel konumlandırma ve zamanlama alanında ticari bir marka oluşturulacak. Türkiye’ye ait bir sistem geliştirilecek, uzaya erişim sağlayacak bir uzay aracı geliştirilecek, liman kurulacak, uzay havası veya meteoroloji denen bir alana yatırım yapılarak uzay genişletilecek, Türkiye astronomik gözlemlerde daha yetkin hale gelecek. Dünyadan cisimler, uzay alanında sanayi kümelenmesi ile kapsamlı araştırmalar yapılacak, ODTÜ ile ortak uzay teknolojileri geliştirme bölgesi kurulacak, uzay farkındalığı oluşturulacak ve bir Türk vatandaşı gönderilecek. Bilimsel bir görev için uzay.”

Milli Uzay Programı kapsamında Türkiye Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’nun hayata geçmesiyle Türkiye’nin Uluslararası Uzay İstasyonu altyapısını kullanarak bilimsel deneyler yapabileceğinin belirtildiği açıklamada, Türkiye’nin bu prestijli görev sayesinde Türkiye’ye kazandırıldığı kaydedildi. vatandaşlarını uzaya gönderen ülkeler arasında yer alacak.

Başvuruda uzay yolculuğu adaylarında aranan genel şartlar şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 45 yaşını doldurmamış olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, mühendislik alanında mühendislik, fen bilimleri/temel bilimler, eğitim ve tıp fakültelerinden birinden mezun olmak. en az 4 yıl yükseköğretim kurumlarında lisans eğitimi almış, çok iyi derecede İngilizce bilen, boyu 149,5 ile 190,5 cm arasında ve ağırlığı 43 ile 110 kg arasında olan.

Seçilen 2 aday TUA veya TÜBİTAK’ta 10 yıl çalışacak.

Başvuruda aday seçiminde dikkat edilecek genel sağlık kriterlerine ilişkin şu bilgiler verildi:

“Her iki gözü doğal veya gözlük/kontakt lens düzeltmeli %100 görme keskinliğine sahip, renkli görme bozukluğu olmayan, protezi olmayan, vücudunda platin/vida olmayan, tüm eklem hareket açıklığı ve fonksiyonu normal, kan basıncı/tansiyonu 155’in altında olmak /95, kronik kardiyovasküler hastalığı yok, panik bozukluğu yok, anksiyete bozukluğu, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uykusuzluk veya diğer ciddi kişilik bozukluğu, alkol,/uyarıcı veya uyuşturucu bağımlılığı yaşamamış, karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/boğulma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/kapalı alan korkusu ve epilepsi, titreme, MS (multipl skleroz), felç. (felç) gibi sinir sistemi bozuklukları yaşadı.”

23 Haziran 20.23’e kadar “uzaya.gov.tr” adresinden başvuruların kabul edileceği belirtilen açıklamada, başvurunun ilk aşamasını geçen adaylardan da yapılacağı belirtildi.

Başvuruda, adayların sınav, sınav ve sınavı geçtikten sonra İngilizce yeterlilik için mülakata alınacağı ve tüm bu süreçlerin tamamlanmasının ardından aday sayısının 2’ye düşürüleceği belirtildi.

Seçilen 2 adayın 10 yıl süreyle Türk Uzay Ajansı veya TÜBİTAK’ta çalışacaklarına dikkat çekilen açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu, 1998 yılında Dünya yörüngesine fırlatıldı. Son 24 yılda istasyona 150 milyar dolar yatırım yapıldı. İstasyonda insan araştırmaları, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve malzeme bilimi, teknoloji geliştirme, yer ve uzay bilimleri alanlarında 3000’den fazla deney gerçekleştirildi. Bugüne kadar 20 farklı ülkeden çoğu bilim insanı 258 kişi Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret etti.” ifadesi yer aldı.

İlginizi Çekebilir