BALKAN | Türkiye’nin milli mühimmatları birer birer sahaya iniyor.

Türk savunma sanayisinde insansız hava araçları (İHA) için geliştirilen minyatür lazer güdümlü Bozok mühimmatının seri üretimine başlandı.

Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Türkiye Bilim ve Teknoloji Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Gürkan Okumuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayi ürünlerine olan talebin konjonktürel değişimlerin de etkisiyle her geçen gün arttığını söyledi. .

Enstitü olarak mevcut projelere Ar-Ge, geliştirme ve mevcut ürünlere kabiliyet kazandırmak için yeni projeler eklendiğini belirten Okumuş, ROKETSAN’da SOM seyir füzesi projesinin seri üretimi devam ederken, çeşitli füzelerin kabiliyetlerini artırmaya yönelik araştırmaların sürdüğünü bildirdi. varyantlar ve alt bileşenlerin millileştirilmesi devam ediyor.

Projenin çekimlerinin başarılı geçtiğini aktaran Okumuş, “SOM-J’de önemli bir aşamaya geldik. F-16’larımız ateşlendi. Hedefi vuran atışlarımız da başladı. SOM-J, İHA’lardan da fırlatılabilen seyir füzesi olarak heyecan duyduğumuz bir proje. Yakın gelecekte orada çok önemli sonuçlar göreceğiz, projenin tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyebiliriz.” söz konusu.

Havadan havaya füzelerin testlerinin devam ettiğini ve bu yıl farklı deneme seferberliklerinin yapılacağını belirten Okumuş, “Seri üretim için hazırlıklarımız devam ediyor. Gökhan projemiz başladı ve ramjet havadan havaya füzemiz ile ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor.” dedi.

Rehberlik kitlerinin yeni özellikleri

Operasyonlarda güdüm kitlerinin yaygın olarak kullanıldığına dikkati çeken Okumuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ukrayna operasyonunda cephane stoklarının ne kadar çabuk eridiğini gördük. Bu kapsamda rehberlik kitleri üzerinde de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni özellikler almaya, milliyet seviyesini artırmaya ve başta lazer arayıcılar olmak üzere çeşitli arayıcı kafalara odaklandık. HGK-82, HGK-83, lazer ve diğer arayıcılı kanatlı güdüm kitleri, çeşitli yetenekler, anti-karışma antenleri ve üretimi hızlandıracak geliştirmeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Güdüm kitleri, yeni ağır kaldırma İHA’larımız için de silah olarak kullanılacak.”

Kuzgun birinciliğe yakın

İHA mühimmat projelerinin de hızla geliştiğini belirten Okumuş, Kuzgun ailesi modüler mühimmat projesi hakkında şu bilgileri verdi:

Kuzgun çok önem verdiğimiz bir proje. Kuzgun’da önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Kuzgun’un serbest yüzen, turbojet ve katı yakıtlı olmak üzere çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Üçü de paralel olarak devam ediyor. Öncelikle serbest dolaşım testleri tamamlanacak ve sipariş aşamasına çok yaklaştık.

İlk atışını insansız deniz aracından atacağımız katı yakıtlı Kuzgan’ın geliştirilmesine büyük önem verdik. Bu yıl insansız bir deniz aracından Raven’ın düştüğünü göreceğiz ve 2023’te turbojet modelinde önemli ilerlemeler kaydedeceğiz. Kuzgun’un en küçüğü dediğimiz Kayı için çalışmalar devam ediyor.”

Bozok’un gücünü ve menzilini artırın

Gürjan Okumuş, Kurumun İHA’lar için ilk mühimmatı olan seri üretime Bozok’ta başlandığını ve kalifikasyonunun tamamlandığını söyledi.

Bozok delici savaş başlığı geliştirdiklerini iddia eden Okumuş, “Deneme atışlarımız olacak. Yelpazeyi genişletmek için çalışıyoruz. 15 kilometre gittiğimiz Bozok’ta çekimler oldu, bunu nereye getirebiliriz diye bakıyoruz. Bozok’ta daha fazla erişim hedefliyoruz” dedi. söz konusu.

Okumuş, seri üretim ile partiler halinde teslimat yapacaklarını belirtti.

Navigasyon ve Patlayıcılar için Çözümler

Sistem projeleri devam ederken navigasyon ürünleri geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Okumuş, hızlı tekneler ve gemilerde kullanılabilecek navigasyon paketlerinin önemli aşama kaydettiğini söyledi.

Sipariş başına yaklaşık 20 teslimata başladıklarını söyleyen Okumuş, “Özellikle tersanelerimiz yüksek ihracat potansiyeli ile çalışıyor. Navigasyon ürünlerimizi orada kullanmayı hedefliyoruz. Atalet ölçü birimine, Explorer’ın küresel konum alıcısı olan navigasyon diyoruz. Seri üretimi başladı ama gelişmeye devam ediyor. dedi.

Patlayıcı ve enerji malzemeleri konusunda da uzman olduklarını kaydeden Okumuş, şöyle devam etti:

“Bu konudaki araştırmalar halen devam ediyor. Türkiye’nin ilk termobarik patlayıcısı Tendürek’i geliştirdik. Bunun çok farklı, çok ekonomik versiyonlarını geliştirdik ve kalifiye edilerek kullanıma açıldı. Kor ve Alaz gibi ürünlerimiz var. Volkan projesi çerçevesinde toz termobarik işleri tamamlanmış olup, makine-inşaat ve kimya sanayileri tarafından seri üretim gerçekleştirilecektir. Termobarik toz olarak çeşitli ürünlerde kullanılabilecek mühimmat sistemleri ve enerji malzemeleri yolundayız” dedi.

Askeri fabrikalarla işbirliği

Askeri fabrika ve tersanelerin işletilmesine yönelik anonim şirket ASFAT ile bin adetlik HGK-82 projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini bildiren Okumuş, “Görüşmelerimiz devam ediyor. Başka ihtiyaçları olursa destek vermeye devam edeceğiz. Askeri fabrikalarımızın üretim kapasitesinin kullanılması için çeşitli projelerde desteğimiz devam edecek.” kullanılan ifadeler.

Random Post