BALKAN | Ukrayna: Elektrik tüketimine yönelik önemli kısıtlamalar bu kış geçerli olacak

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Rus ordusunun kış aylarında Ukrayna’nın enerji altyapılarına yönelik füze saldırıları nedeniyle ülkede elektrik tüketimine önemli kısıtlamalar getirileceğini söyledi.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, sosyal medyadan yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Rus güçlerinin Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki enerji altyapı tesislerine düzenlediği saldırılar sonucunda ciddi hasar meydana geldiğini belirtti.

Terör saldırıları sonucunda ülkedeki tüm termik ve hidroelektrik santrallerinin zarar gördüğünü belirten Shmyhal, şunları kaydetti:

“Ülkede roket saldırıları sonrası tüm termik ve hidroelektrik santraller hasar gördü. Yüksek gerilim şebeke tesislerinin yüzde 40’ı hasar gördü. Her birimiz, bu kış elektrik tüketiminde önemli kısıtlamalarla karşı karşıya kalacağımızın farkında olmalıyız.”

Hükümetin ülke genelindeki enerji sorununu çözmek için gerekli bütçeyi ayırdığını ve yoğun yenileme çalışmalarının sürdüğünü belirten Shmygal, hastaneler, askeri, endüstriyel ve diğer kritik altyapı tesisleri ile konut binalarına elektrik sağlanmasının öncelikli olduğunu vurguladı.

“Savaşın başlangıcından bu yana hükümet, Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için 1 trilyon Grivna’dan (yaklaşık 507 milyar Türk Lirası) fazla kaynak ayırdı. 2023’te önceliğimiz ordumuz olacak.” kullanılan ifadeler.

AAA

İlginizi Çekebilir