BALKAN | Uluslararası Enerji Ajansı: dünya, temiz enerji teknolojilerinin yeni bir endüstriyel çağına giriyor

Dünya temiz enerji teknolojisinde yeni bir “endüstriyel çağa” girerken, bu alandaki küresel pazar büyüklüğünün 2030 yılına kadar yılda 650 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Enerji Teknolojileri Perspektifi 2023 raporuna göre, temiz enerji teknolojisinin yeni çağında milyonlarca yeni istihdam yaratılacak.

Ülkelerin iklim ve enerji taahhütlerini tam olarak yerine getirmeleri durumunda, seri üretilen temiz enerji teknolojileri için küresel pazarın 2030 yılına kadar yılda 650 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu rakam, küresel temiz enerji teknolojisi pazarının mevcut boyutunun üç katından fazladır.

Dünya, temiz enerji teknolojilerinin yeni bir endüstriyel çağına giriyor. 6 milyon olan mevcut temiz enerji teknolojisi istihdamının 2030 yılında 14 milyona çıkması öngörülüyor. Dönüşüm hızlandıkça bu alandaki iş sayısının artması bekleniyor.

Öte yandan başta Çin olmak üzere bazı ülkelere olan yüksek bağımlılık, temiz enerji teknolojileri tedarik zincirinde riskler oluşturmakta ve üretim çeşitlendirmesini gerektirmektedir.

“Temiz enerji teknolojisi üretim projeleri artıyor”

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, son iki yılda yeni bir küresel enerji ekonomisinin ortaya çıktığını söyledi.

Enerji teknolojisinin günümüz ekonomik stratejisinin mihenk taşı haline geldiğini belirten Birol, şöyle devam etti:

“Her ülke bu alandaki fırsatları nasıl değerlendirebileceğini ve zorlukları nasıl aşabileceğini belirlemeli. Milyar dolarlık bir ekonomi ve milyonlarca iş imkanı olan bir pazardan bahsediyoruz. İyi haber şu ki, temiz enerji teknolojisi projeleri küresel olarak artıyor. Şu anda duyurulan tüm taahhütler karşılanırsa, temiz enerji teknolojilerine yapılan yatırım, sıfır emisyona ulaşmak için gereken adımların üçte ikisini oluşturacaktır. Mevcut eğilim, bizi uluslararası iklim hedeflerimize yaklaştırıyor.”

Birol, Avrupa’nın Rus gazına olan yüksek bağımlılığı nedeniyle gaz arzında ortaya çıkan risklere işaret ederek, temiz enerji teknolojileri ile kaynak çeşitliliğinin artırılabileceğini söyledi.

Birçok ülkenin yeni enerji ekonomisinde liderlik için yarıştığını ve temiz enerji teknolojileri üretimini artırma planları yaptıklarını kaydeden Birol, “Bu yarışın adil olması ve yürütülmesi de çok önemli. sağlıklı uluslararası işbirliği çerçevesinde. Çünkü hiçbir ülke bir ada değildir ve ülkeler birlikte çalışmazlarsa enerji geçişi çok daha pahalı hale gelecektir.” kullanılan ifadeler.

AAA

İlginizi Çekebilir