BALKAN | Uluslararası yardım gruplarının deprem bölgelerindeki faaliyetleri sürüyor

Merkezi Kahramanmaraş olan ve toplam 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle birçok ülke Türkiye’ye arama kurtarma personeli göndermeye devam ediyor.

Türkiye’ye mi Arama kurtarma ekipleri gönderen bazı ülkeler ekiplerin sayısını artırıyor.

Deprem bölgesine uluslararası yardımı da içeren 4. Seviye Alarmı’nın ardından arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke Azerbaycan oldu.

Azerbaycan ekipleri, arama kurtarma çalışmalarında 34’ü sağlık çalışanı olmak üzere toplam 725 kişiyle Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta çalışıyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye ekip gönderen ülke sayısı 24’e yükseldi.

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan (AB) yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş depremlerinin ardından AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan’ın yanı sıra 21 AB üyesi ülkeden 38 ekip Türkiye’ye gönderildi. .

Bu ekiplerde arama kurtarma görevlileri ve tıp uzmanlarının da bulunduğu 1.650 kişinin yanı sıra 104 arama kurtarma köpeğinin yer aldığı belirtildi.

Kahramanmaraş depremi için daha önce 2 uçakla Adana’ya gönderilen 136 kişilik enkaz altındaki 2 arama kurtarma ekibine ek olarak Fransa, 61 itfaiyeci, 2 doktor, 4 hemşire, 1 veteriner ile üçüncü bir uçak gönderdi. ve 6 özel eğitimli köpek. İlk 2 uçak Adana’ya, son mürettebatlı uçak ise Gaziantep’e indi.

Fransa’nın Türkiye’deki depremler için gönderdiği 136 kurtarma ekibine ek olarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, güvenli sahra hastanesi kurma sözü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Twitter’da yaptığı açıklamada, “İngiltere, Türkiye’ye 77 arama kurtarma uzmanı, gelişmiş ekipman ve arama köpeği gönderdi.” ifadeler yer almıştır.

Yunanistan 46 kişilik bir arama kurtarma ekibi göndererek yardım sağlamaya devam ediyor. Ayrıca Yunanistan’ın gönderdiği insani yardım yüklü iki uçak da Adana havalimanına geldi.

İtalya’dan depremzedelere yardım için Türkiye’ye gelen ekip 70 kişiden oluşuyor.

İspanya’nın Sevilla, Valencia, Granada ve Almeria şehirlerinden gelen 46 kişilik arama kurtarma ekibinin bulunduğu uçak, gece saatlerinde İstanbul Havalimanı’na indi.

İsviçre’den Hatay’a giden 80 kişilik ekip arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Avusturya’dan Türkiye’ye 84 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi gönderildi.

Depremin ardından 178 kişiden oluşan arama kurtarma grubu Polonya’dan Türkiye’ye geldi.

Hatay’daki arama kurtarma çalışmalarına katılan RO-USAR arama kurtarma ekibine Romanya’dan 116 kişinin daha katıldığı bildirildi. Deprem bölgelerine Slovakya ve İzlanda’dan arama kurtarma ekiplerinin de gönderildiği belirtildi.

Moldova da deprem bölgelerine 55 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

Hollanda’nın şehir arama kurtarma ekibinden 65 kurtarıcı ve 8 özel eğitimli köpek ile Almanya’dan 115 kişilik ekip Türkiye’ye gönderildi.

Portekiz’den 52 kişilik arama kurtarma grubu Türkiye’ye geldi.

Malta’dan 32 kişilik bir arama kurtarma ekibi, bir arama kurtarma köpeğiyle yardım çalışmalarına katıldı.

Ermenistan yönetimi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek için Türkiye’ye 27 kişilik bir ekip gönderdi.

Gürcistan da depremlerin ardından Türkiye’ye 40 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdi. Grubun arama kurtarma çalışmalarına Adıyaman’da görev yapan 60 kişilik ilk ekiple devam edeceği belirtildi.

Ukrayna da Türkiye’ye destek için 100 kişilik bir arama kurtarma ekibi, 18 araba ve 10 köpek gönderdi.

Estonya’dan 45 ve Litvanya’dan 42 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi Türkiye’ye geldi.

Belarus Acil Durumlar Bakanı Vadim Sinyavsky dün yaptığı açıklamada 32 kişilik ilk grubun deprem bölgesine gönderildiğini söyledi.

ABD takımı Türkiye’ye geldi

ABD Ulaştırma Komutanlığı (USTRANSCOM), ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) ve ABD tarafından koordine edilen, 159 USAF personeli, 12 sniffer köpeği ve yaklaşık 77 ton özel teçhizata sahip iki ABD Hava Kuvvetleri C-17 Globemaster III uçağı. Avrupa Hava Kuvvetleri (USAFE) hava üssüne indi.

İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu 728’inci Hava Hareketlilik Filosunun girişimiyle, ABD hükümeti tarafından Türk makamlarına destek amacıyla gönderilen ABD Hükümeti Afet Müdahale Timleri yakında Adıyaman’daki çalışmalara katılacak.

NATO, İsveç ve Finlandiya da dahil olmak üzere 20’den fazla NATO müttefiki ve ortağından 1.400’den fazla acil durum personelinin Türkiye’de olduğunu duyurdu.

Orta Amerika ülkesi El Salvador da Türkiye ve Suriye’ye 100’den fazla arama kurtarma ekibi gönderdi.

Meksika’dan 150 kişilik bir ekip, Adıyaman’daki kaza alanındaki faaliyetlerine devam edecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) meydana gelen depremler nedeniyle 6 Şubat’ta sivil savunma uzmanları, arama kurtarma ekipleri ve aralarında doktorların da bulunduğu sağlık personeli Türkiye’ye uçtu.

Hırvatistan’dan 40 kişilik arama kurtarma ekibi ve Kosova’dan 30 kişilik ekip deprem bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Depremlerin ardından 40 kişilik arama kurtarma ekibi gönderen Kuzey Makedonya, deprem bölgelerindeki insani yardım operasyonlarında 36 kişilik yeni bir ekibin görev alacağını duyurdu.

Bosna Hersek Federasyonu’ndan 25 kişiden oluşan özel bir arama kurtarma grubunun Saraybosna’dan karadan deprem bölgesine gönderildiği belirtildi.

Kuzey Makedonya da Koruma ve Kurtarma Müdürlüğü’ne bağlı 32 Arama Kurtarma görevlisini Türkiye’ye gönderme kararı aldı.

Bulgaristan’dan gelen arama kurtarma köpekleriyle birlikte çalışmalara 59 kişi katılıyor.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından gönderilen 101 kişilik arama kurtarma ekibi deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Kaparov adına bu ülkeden arama kurtarma görevlileri, sağlık çalışanları ve psikologlardan oluşan 63 kişilik bir ekip Türkiye’ye geldi.

Türkmenistan, Türkiye’ye 10 doktor ve tıbbi malzemeden oluşan arama kurtarma ekibinin yanı sıra depremin olduğu bölgelere insani yardım taşıyan bir uçak gönderdi.

Tacikistan’dan 50 kişilik bir arama kurtarma ekibi ve bir cerrah Türkiye’ye geldi. Aynı zamanda Tacikistan hükümeti de mağdurlar için Türkiye’ye 35 ton insani yardım gönderdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev adına Özbekistan’dan ek yardım ve tugayların Gaziantep’e geldiği ve 50 sağlık çalışanının istihdam edileceği 9 bölümlü sahra hastanesinin yapım çalışmalarına başlandığı kaydedildi. Ayrıca Özbekistan’dan toplam 171 kişilik arama kurtarma grubu Türkiye’ye gelerek çalışmalara başladı.

Macaristan’dan bugüne kadar 156 uzman ve 28 köpek deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarında görev aldı.

Hatay’da 68 kişiyi kurtaran Çek ekipleri moloz tarlalarında çalışmalarını sürdürüyor.

Tayvan, Türkiye’ye 130 kişiden oluşan 2 arama kurtarma timi gönderdi. 40 kişilik 1. tugay Adıyaman afet bölgesinde görev yaparken, 90 kişilik 2. tugayın da bunlara katılması bekleniyor.

Güney Kore’den Dışişleri Bakanlığı’ndan 1, Milli Savunma Bakanlığı’ndan 49, Ulusal İtfaiye Teşkilatı’ndan 62, Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan (KOICA) 6 kişi olmak üzere toplam 118 kişi gönderildi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Kalkınma İşbirliği Direktörü Won Do-yeon başkanlığında.

Arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar Çin’den 90 kişilik bir ekip görev aldı; Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, birçok ili etkisi altına alan depremlerin ardından Türkiye’ye 59 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

Hindistan ve Pakistan

Tesiste Hindistan’dan 252 çalışan var. Bunlardan 153’ü arama kurtarma ekibinde, 99’u ise sağlık ekibinde görev yapıyor.

Pakistan’dan 85 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye’ye geldi. Pakistan’ın Türkiye’ye gönderdiği yardımda çadır, battaniye ve temel ihtiyaç malzemeleri de yer aldı.

Japonya’da, Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Timi ve 15 kişilik bir kurtarma timi Adana’ya gönderildi.

Malezya, Bangladeş ve Brezilya’dan da ekipler geldi.

Malezya şimdiden 70 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdi. Malezya’dan yarın 80 kişilik bir ekibin daha gelmesi bekleniyor.

Bangladeş’ten 46 kişiden oluşan arama kurtarma ekibi Türkiye’ye gönderildi.

Brezilya da Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 42 kişilik bir ekip ve 4 köpek gönderdi.

Ortadoğu’dan gelen ekipler çalışmalarına devam ediyor

İsrail’den Türkiye’ye gelen yardım gruplarının toplam sayısının 450 kişiyi geçtiği iddia ediliyor. İsrail ordu sözcüsü tarafından 8 Şubat’ta yapılan açıklamada, arama kurtarma personeli ile doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan 230 kişilik yeni bir ekibin olası bir deprem durumunda sahra hastanesi kuracağı belirtildi. . bölge, Türkiye’ye geldi.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nden 7 Şubat’ta yapılan açıklamada, aralarında afet yönetimi tecrübesi bulunan arama kurtarma uzmanları ve sağlık görevlilerinin de bulunduğu 167 kişilik çekirdek ekibin aynı gün deprem bölgesine geldiği kaydedildi. gün.

Lübnan’da 83, Cezayir’de 89, Libya’da 55, Tunus’ta 41, Irak’ta 150 ve İran’da 125 kişilik bir grup, deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Kuveyt’in gönderdiği 46 kişilik arama kurtarma timi Hatay’da çalışmalarını sürdürüyor.

Şu anda sahada 150 kişilik bir arama kurtarma ekibi bulunan ve insani yardım malzemesi gönderen Katar, Türkiye’ye 60 kişilik ek bir ekip gönderebilir.

Öte yandan Filistin, acil müdahaleye destek vermek için 35 kişilik bir uzman ekibini Türkiye’ye gönderdi.

Suudi Arabistan da deprem bölgelerine kurtarma ekipleri gönderdi.

Destek Moğolistan ve Venezuela’dan geldi.

Moğolistan da depremlerin ardından Türkiye’ye 35 kişilik arama kurtarma ekibi ve sağlık personeli gönderdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun emriyle 50 kişilik bir arama kurtarma grubu Türkiye ve Suriye’ye gönderildi.

Rusya arama kurtarma ekiplerinin sayısını artırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmalarında görev yapan Rus ekiplerinin sayısını artırmak istediği bildirildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın mesajında ​​bugün Rusya’dan Türkiye’ye 50 kişilik bir ekip ve 11 doktor daha gönderildiği, böylece gönderilen Rus uzman sayısının 150 kişiyi aştığı belirtiliyor.

Bu ülkelerden gelen ve giden personele çok sayıda arama kurtarma köpeği eşlik etmektedir.

19 ülkeden daha arama kurtarma ekiplerinin gönderilmesi bekleniyor.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ili etkilerken onlarca ülkeden Türkiye’ye telefon, taziye ve destek mesajları geldi.

AAA

İlginizi Çekebilir