BALKAN | Üsküp YEE, “Balkanlar’da Türk dizileri” konulu bir panel düzenledi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde “Balkan Ninnisi” dizisi oyuncularının katılımıyla “Balkanlar’da Türk Dizileri” konulu panel düzenlendi.

TİMBALKAN

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçek, başrol oyuncusu Erdal Özyağcılar, oyuncu Selvie İnci, Balkan Ninnisi Yapımcısı Uğur Uzunok, yönetmen Selahattin Sancaklı, Üsküplü yönetmen Yunus Emre Enstitusu Serhat Kula, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahmet Naim Çiçek yaptığı basın açıklamasında kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

– “Türk dizileri Türk kültürünün dünyaya aktarılmasına önemli katkı sağlıyor”

Enstitü olarak yılda binin üzerinde kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yaptıklarını ve Üsküp’te pek çok etkinlik düzenlediklerini kaydeden Çiçek, “Bugün Türk dizi etkinliklerimizin ilkini Üsküp’te düzenleme kararı aldık. Balkan Ninnileri dizisi ekibi ile beraberiz. Dünyada en çok ihracat yapan ikinci dizi olduğumuzu ve dizilerimizin hem Türkçemizin hem de Türk kültürümüzün dünyaya aktarılmasında önemli katkılar sağladığını bildiğinizi de belirtmeliyim.” dedi.

Yunus Emre Enstitüsünün hem dizileri tanıtmak hem de daha fazla kişiye ulaştırmak adına önemli bir misyon üstleneceğini ifade eden Çiçek, “Yunus Emre Enstitüsü, Yunus Emre felsefesiyle dostluklar, bağlar kuran, Türkiye’yi temsil eden bir kuruluştur. yani adını aldığı Yunus Emre Felsefesi, onu bilenlerin sayısını çoğaltmak için çalışmaktadır. Bugün Üsküp’te Balkan Ninnileri dizisi ile birlikte Türk dizilerinin dilimize yansımasındaki etkisini konuşacağız. sözlerini kullandı.

– “Manastır’da farklı kültürlerin kaynaşmasında kaliteyi gördüm”

Usta oyuncu Erdal Özyağcılar panel konuşmasında Elveda Rumeli dizisinin çekimleri sırasında Türkiye’deki yansımalarının çok iyi olduğunu fark ettiklerini söyledi.

Elveda Rumeli dizisinin Türkiye’deki Balkan göçmenlerinin anılarını canlandırdığına dikkat çeken Özjagcılar, “Öyle hasret vardı ki Elveda Rumeli patladı, o günlükler açıldı artık. Erdal Özyağcılar olarak oyunculuğumdan çok memnun kaldım. Gerçekten burada 3 yıl yaşadım çünkü Bitola’da (manastır) farklı kültürlerin kaynaşmasındaki kaliteyi gördüm, çok temiz, Makedon, Arnavut, Türk, Sırp, herhangi bir Boşnak ama bu kültür içinde hepsi kendilerini evlerinde gibi hissettiler. , burada yedi, içti ve yaşadı. değerlendirmesini yaptı.

Farklı kültürlerin toplumlarındaki bu etkileşimin kendisini güçlü bir şekilde etkilediğini anlatan Özyağcılar, “Örneğin Arnavutlar özellikle Bitola’da (manastırda) vardı. Örneğin Arnavutlardan büyük destek gördük. Tahmin edersiniz ki bir Arnavut camisinde cami sahneleri çekiyorduk ve imam gelip camiyi açıyor, botlarımızı giyip içeri giriyorduk. Çünkü önemli bir şey yaptığımızı biliyordu, yani onlardan bahsettik, Makedonlardan bahsettik, diğerlerinden bahsettik ve böylece dizimiz başladı. dedi.

“Dramalar gerçekten de kültürler arasında harika bağlantılar kuruyor.”

Yunanistan’da da yayınlanan Yabancı Damat dizisi hakkında da bilgi veren Özyağcılar, bir Yunan gazetecinin yorumunu katılımcılarla paylaştı:

“Yunanlı bir tarihçi gazetesinde Türk düşmanı olduğumu yazıyor ama Yabancı Yamadi’yi gördükten sonra Yabancı Damat’taki insan ilişkileri, aile ilişkileri, örf ve adetleri bizim Yunan insanımıza o kadar benziyor ki, ben ‘olmasam da’ büyük sempati’, yine de çok başarılı bir yapım. Yunanistan’da oynandığı için çok mutlu olduğunu söylüyor; Türk düşmanı olmamla başlıyor, yani filmler ve diziler gerçekten kültürler arası çok güzel bağlar kuruyor.”

– “Biz bu tiyatroyu (Balkan ninnisini) bu yer için yaptık”

Balkan Ninnisi teklifi geldiğinde kendini mecbur hissettiğini söyleyen Erdal Özyağcılar, “Balkan Ninnisi’ni önerdiler, biz buraya oynamaya geldik. Güzel yorumlar da alıyoruz, Türkiye’deki sıralamamız pek iyi değil ama artık ciddiye almıyorum. O yüzden ciddiye almıyorum çünkü bildiğimiz diziler, klasik aşk dizileri var. Biz burada bazı şovlarda çalışan kültür elçileriyiz. Balkan coğrafyasında çok sevilir ve tanınır. Bu seriyi zaten burası için yaptık.” sözlerini kullandı.

Yönetmen, senarist ve oyuncu arkadaşlarımdan memnun olduğunu belirten Özyağcılar, “Umarım böyle devam eder çünkü dediğim gibi bizim burada beğendiğimiz bu. Buranın sakinlerini, taşını, toprağını, köprüsünü anlatıyor. Biz burada kültür elçileriyiz ve burada Balkanlar’da bir ödül aldığımıza inanıyorum. Bu da az önce izlediğimiz üç dizinin bir yansıması: Elveda Rumeli, Yabancı Damat ve Balkan Ninni. değerlendirmesini yaptı.

Üsküplü yönetmen Yunus Emre Enstitüsü’nün yönettiği Balkanlar’da Türk Dizileri panelinde yönetmen Serhat Kula, Erdal Özyağcılar, oyuncu Selviye İnci, Balkan ninni yapımcısı Uğur Uzunok ve yönetmen Selahattin Sancaklı ile birlikte sahne aldı.

Panel öncesinde Erdal Özyağcılar’ın başrolde oynadığı Elveda Rumeli, Yabancı Damat ve Balkan Ninni dizilerinden kesitlerden oluşan video izletildi.

Programın sonunda panel katılımcılarına hediyeler takdim edildi.

İlginizi Çekebilir