BALKAN | Üsküp’te “8. “Uluslararası Türk Şiiri Yahya Kemal Beyatlı Bayramı” düzenlendi.

Geleneksel olarak Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te icra edilen “8. Yahya Kemal Beyatlı Uluslararası Türk Şiir Festivali.

TİMBALKAN

Makedonya-Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (MATUSITEB) tarafından Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı’nın (MATUSITEB) desteğiyle başkent Üsküp’te bir otelde düzenlenen programa MATUSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tahsin İbrahim katıldı. Salih Köprülüler Derneği Başkanı Murat Hyusrev Emin, Türkiye Milli Birlik Hareketi (TMBH) Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Kuzey Makedonya’dan şair ve edebiyatseverlerin katıldığı etkinliğe, Kosova, Bulgaristan ve Batı Trakya bölgesi.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, programa ilişkin yaptığı konuşmada, MATUSİTEB’in himayelerinde ancak Köprü Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen 8. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Şiir Şöleni’ni bu akşam Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Kültür Bakanlığı’ndan.

İbrahim, “Aslında bu şiir şenliği, MATUSITEB’in himayesinde sadece derneğe üye olan çok değerli derneğimiz Köprü Derneği tarafından uzun yıllar bir edebiyat atölyesi ve bir edebiyat okulu sonucunda düzenlendi. Bu edebiyat okulunda, bu manzum atölyesinden çıkan yazarlarımızla birlikte ülkemizde Türkçe’yi, edebî dil olarak Türkçe’yi, akademik dil olarak yaşatmaya çalıştılar.” kullanılan ifadeler.

– “Yahya Kemal Beyatlı’nın anısını doğum gününde hep birlikte saygıyla anacağız”

MATUSİTEB Başkan Yardımcısı Mehmed Arif de Üsküp asıllı şair Yahya Kemal Beyatlı’nın anısını onurlandırmak, şiirlerini ve fikirlerini yansıtmak için bir araya geldiklerini belirtti.

2 Aralık’ın büyük şairin doğum yıl dönümü olması nedeniyle çok önemli bir tarih olduğunu hatırlatan Arif, “Bu yıl MATUSITEB organizasyonu çerçevesinde ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle bu organizasyonu yapacağız. . Bu yıl 8.sini düzenliyoruz. Bu yıl maalesef imkanların kısıtlı olması nedeniyle aslında Türk dünyasından daha fazla şair davet etmek istedik ama elimizdeki imkanlarla çevre bölgelerden hemşerilerimizi ve Türk şairlerini davet ettik.” dedi.

Arif, “Burada Üsküp halkı ve Balkan şairleriyle birlikte Balkan Türk şiirinin büyük şairi Yahya Kemal Beyatlı’yı doğum gününde anacağız.” söz konusu.

“Böyle bir ortamda bulunmaktan çok gururlu ve mutluyum”

Batı Trakya’daki İskeçe’den gelen şair Müberra Karadayi de söz konusu şiir şenliğine ilk kez katıldığını söyledi.

Büyük şairi anma vesilesiyle, tek dil, tek edebiyat ve tek manzum bayrak altında toplanmanın kendileri için büyük bir onur olduğunu vurgulayan Karadai, “Böyle bir etkinlikte, böyle bir etkinlikte bulunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. çevre. Balkanlarda yaşayan kardeş topluluklar olarak bu tür etkinliklerin aramızda kurduğumuz gönül köprülerini güçlendireceğine inanıyoruz.” kullanılan ifadeler.

Karadayı, “Amacımız yaşadığımız coğrafyada kendimize, özümüze, değerlerimize, kimliğimize, örf ve adetlerimize halel getirmeden bu topraklarda yüzyıllarca var olmak ve sesimizi daha gür çıkarmaktır. Bunun için Yüce Rabbimizden niyaz ederiz. Etkinliğin başarılı ve keyifli geçeceğine inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

– “Yahya Kemal adına düzenlenen uluslararası bir etkinlikte yer aldığım için mutluyum”

Bulgaristan’dan gelen şair Aziz Nazım Şakir de Üsküp’te olmasının kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Yahya Kemal adına düzenlenen uluslararası bir etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Şakir, “Bu ismi çocukluğumdan beri dedemden duymuştum ama hep Türkiye’den biri sandım. . Ben orada doğduğunu sanıyordum, Üsküplü olduğunu çok sonra öğrendim. Onun onuruna düzenlenen bu etkinliğe katılmak için Sofya’dan buraya geldim. İkinci kez katılıyorum, ondan önce 6. sıradaydım. Umarım bu kesintiye uğramadan devam eder.” dedi.

– “Balkan Türk şairleri olarak bu akşam burada olmaktan dolayı çok mutluyuz”

Kosovalı şair Taner Güçlütürk de Üsküp’ün güzel oğlu Yahya Kemal Beyatlı’nın anısını şiirleri, güzel sözleri ve harika anılarıyla Rumelili şairler ve Balkanlı büyük üstadı olarak yaşatmaya çalışacaklarını da belirtti.

Güçlütürk, “Bu akşam sadece kendi şiirlerimizi okuyarak değil, ustanın güzel dizelerini de kamuoyu ile paylaşacağız. Rumeli evladı olarak Yahya Kemal’in ve Mehmet Akif Ersoy gibi büyük ustalarımızın anısına şükran borcumuz var. Dolayısıyla önce bizim anılmamız ve bu olayın 8 yıl öncesine dönmesi ustanın bu vefası ve kutsanmış hatırası ile tam bir uyum içindedir. Biz Balkan Türk şairleri bu akşam burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

– “Yahya Kemal Beyatlı bizim için çok büyük bir değer”

Kuzey Makedonyalı Şair İlker Yusuf, Yahya Kemal Beyatlı’nın Makedonya ve Türkiye’nin ortak değeri olduğunu söyledi.

Yusuf, “Makedonya ve Türkiye’mizin ortak değerlerinden Yahya Kemal Beyatlı anısına düzenlenen 8. şiir şenliğinde bu akşam yine birlikteyiz. MATUSİTEB’in düzenlediği bu kutlamada Türk yazarların bir araya gelmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu akşam Makedonya’yı temsilen arkadaşlarımızla birlikte kutlamada yerimizi aldık. Bildiğiniz gibi Yahya Kemal Beyatlı bizim için çok değerli ve onun anısına böyle bir akşamda burada olmaktan hepimiz mutluyuz.” kullanılan ifadeler.

Programda Uluslararası Balkan Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Dekanı Dr. Seyhan Murtezan İbrahim “Milliyetçi, halkının tarihinden büyülenir” şeklinde bir konuşma yaptı.

Programda Makedon sanatçı Ebrar Mazhar gitar eşliğinde seslendirdiği şarkılarla izleyenleri büyüledi.

Tefeyuz İlkokulu öğrencileri Şükrü Ramo ve Kuzey Makedonya’nın önde gelen şairlerinden Avni Engüllu’nun şiirlerini okudu.

Programın sonunda şair, akademisyen ve müzisyen-katılımcılara teşekkür mektupları takdim edildi.

İlginizi Çekebilir