BALKAN | Üsküp’te “Kaybolmasan da bu şehir senindir” kitabı hediye ediliyor.

Köprü dergisi yazı işleri müdürü, şair ve yazar Leyla Şerif Emin’in “Kaybetmezsen bu şehir senin – Rumeli’de bir şehir ve zaman” kitabı İstanbul’dan sonra Üsküp’te de tanıtıldı.

TİMBALKAN

Üsküp’teki Yunus Emre Enstitüsü, Üsküplü yazar ve şair Leyla Şerif Emin’in “Kaybetmezsen bu şehir hala senin – Rumeli’nin şehri ve zamanı” adlı kitabının tanıtım ve imza gününü düzenledi.

Programa Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Başkanı Erdoğan Saraç, Köprü Hüsrev Emin Derneği Başkanı, MATÜSİTEB Başkan Yardımcısı Mehmed Arif, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. .

Üsküp Müdürü YEE Kula yaptığı konuşmada, konuklarını yeni yerlerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

– “Türk kurumlarındaki somut olmayan mirasımızı desteklemek için buradayız”

Enstitülerinde 3 yıl önce Leyla Şerif Emin’in “Bir Üsküp Masalı” kitabının tanıtımının yapıldığını hatırlatan Kula, “Bu ikinci kitap ama hem seviniyoruz hem üzülüyoruz çünkü açıkçası çok fazla yok. onlardan. Layla dışında kitap üreten ve kitapların tanıtımını yapmak isteyen kişiler. Leyla Hanım burada kaybolmazsanız burada iki taraflı çeviri yapıyorum diyor. Kentin yok olmasından, bireysel kimliğimizin kaybolmasından bahsediyoruz.” dedi.

Başkan Kumanova ile görüşme anılarını anlatan Kula, “Türkiye Cumhuriyeti gibi geziyorsunuz, burada bizim köprülerimizi, camilerimizi, hamamlarımızı tamir ediyorsunuz, orası da güzel tabi ama başka kısımlar da var. onarmanız gerekenler. Bizimle temasa geçen kısımlar var dedi. kullanılan ifadeler.

Somut olmayan mirasın Rumeli’nin dört bir yanına yayıldığını vurgulayan Kula, “Yunus Emre Enstitüsü olarak Türk kurumları nezdindeki somut olmayan mirasımıza destek olmak için buradayız. Türkiye’den kendi kültürel değerlerimizi ve soyut Türk kültürünü buraya getirmek yerine Rumeli Türk kültürünü buraya yansıtmayı hedefliyoruz. Gastronomide yapıyoruz, müzikte yapıyoruz, okçulukta bile yapıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

– “Yaşadığınız şehri yazmalısınız”

Kitabın yazarı Leyle Şerif Emin, kitaptaki yazıların çoğunun Türkiye’de yayınlandığını ve ilk reklamlarının İstanbul’da yapıldığını söyledi.

Türkiye’deki yazıların çoğunun bizimle ilgili olduğuna dikkati çeken Emin, “Burada bir asırda yaşadıklarımızı bazen nasıl anlatacağınızı bilemiyorsunuz. Türkiye’de bu benim en zayıf noktam. Kitabın içeriği “Üsküp’ten Mektuplar” olduğu için ilk olarak İstanbul’da basıldı. Umarım Prizren’de de olur.” dedi.

Gençlere yazmayı tavsiye eden Leyla Şerif Emin, “Hiçbir şey için yazamıyorsanız da şehir için yazın. Yaşadığınız şehri yazmalısınız. Yani bu tarihi işaretlersek belki 20-30 yıl sonra çok şey değişebilir. 2000’li yıllarda Üsküp’ün nasıl olduğunu merak edenler olacaktır. Biliyorsun, geride bir şeyler bırak.” beğenimi buldum.

Yahya Kemal’in 1912’de Üsküp’teki çocukluk anılarından okuduğunu iddia eden Emin, şunları söyledi: Aslında 100 yıl önce ben evdeyken yaşıyordu. Çünkü Kurşunlu Han’dan bahsetmişken, o zamanlar orada bir hapishane olduğunu ve bana türküler yağdığını söylüyor, ben bu kitabı okurken Kurşunlu’nun otelinden sesler duyuldu. Caz festivali var dedim 100 sene sonra okuyacaklar bir yerlerde bilsinler ki 100 sene sonra yine o otelde ses var ama bizde caz festivali vardı ama iyi ki orada etkinlikler var ve şimdi. Yunus Emre ile. dedi.

Programda Uluslararası Balkan Üniversitesi Pedagoji Fakültesi Dekanı Dr. Seyhan Murtezan İbrahim kitabı değerlendirdi.

Programda Köprü Derneği’nin genç üyelerinden Hubeyb Alim’in bir kitabından alıntılar yer aldı.

Program, yazar Leyla Şerif Emin’in sözleşme imzalama töreniyle sona erdi.

İlginizi Çekebilir