BALKAN | WhatsApp, AB kurallarına uymayı kabul etti

WhatsApp, kullanıcıları daha iyi bilgilendirecek ve sözleşme güncellemeleriyle ilgili kullanıcı tercihlerine saygı duyacaktır.

Avrupa Birliği (AB), mobil mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp’ın hizmet koşullarındaki değişiklikler konusunda daha şeffaf olmayı hedeflediğini söyledi.

AB Komisyonu, Üye Devlet tüketici kurumları ile WhatsApp arasındaki diyalogun ardından, uygulamanın kullanıcıları daha iyi bilgilendirmeyi ve sözleşme güncellemeleriyle ilgili kullanıcı tercihlerine saygı duymayı kabul ettiğini duyurdu.

WhatsApp’ın, kullanıcıların kabul etmedikleri takdirde güncellemeleri devre dışı bırakmalarını kolaylaştıracağını belirterek, şirket ayrıca bir güncelleme reddi durumunda hizmete erişimin sonlandırılacağını kullanıcılara açıkça bildirecek.

Açıklamada, WhatsApp’ın kullanıcıların kişisel verilerini diğer Meta şirketleriyle veya Facebook dahil üçüncü şahıslarla reklam veya başka amaçlarla paylaşmayacağına dikkat çekildi.

süreç hakkında

AB Komisyonu ve AB tüketiciyi koruma yetkilileri, geçtiğimiz yıl WhatsApp’a kullanıcıların kişisel verilerinin kullanımına ilişkin bir uyarı mektubu göndermişti.

WhatsApp’a gönderilen bir e-postada, şirketten 2021’de hizmet şartları ve gizlilik politikasında yaptığı değişiklikleri netleştirmesi istendi.

AB, WhatsApp değişikliklerinin AB tüketiciyi koruma yasasına uymasının garanti edilmesini talep etti.

4 Ocak 2021’de Facebook’a ait WhatsApp uygulaması birçok ülkede yeni “hizmet şartları ve gizlilik politikaları”nı kullanıma sundu. Tüm kullanıcılara bildirimlerle gönderilen sözleşmeyi kabul etmeyenlerin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulamayı kullanamayacakları açıklandı.

Antlaşmanın birçok maddesi tepki çekti. Bunlardan ilki, kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşma zorunluluğuydu. WhatsApp uygulamasının kullanıcılarını “kabul etmeye” zorladığı sözleşmenin Avrupa’da geçerli olmadığı iddia edildi. Uygulama, AB ülkelerindeki kullanıcıları için farklı bir hizmet sözleşmesi sunuyordu.

İlginizi Çekebilir