BALKAN | Yahudi yerleşimciler Kudüs’teki Hıristiyan mezarlığını yıktı

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te, bir grup Yahudi yerleşimci bir Hristiyan mezarlığına saldırarak mezarlara zarar verdi.

Yeni Yıl tatili olan 1 Ocak Pazar günü Yahudi yerleşimciler, Doğu Kudüs’teki Zion Dağı’ndaki Protestan mezarlığına giderek otuzdan fazla mezarı yıktı.

CCTV görüntülerine göre, 2 Yahudi yerleşimci tarihi mezarlardaki mermer haçları parçaladı, ikonalara zarar verdi ve etrafa moloz parçaları saçtı.

Mezarlıktan sorumlu Kudüs Piskoposluk Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “kipa ve talit giyen en az iki genç vandalın, çoğu tarihi olan otuzdan fazla mezar taşını kasten ve vahşice parçaladığı” belirtildi.

Yıkılan mezar taşları arasında, mezarlığın bitişiğindeki University College Jerusalem’in kurucusu Protestan Piskopos Samuel Gobat’ın bir büstü ve İngiliz Mandası döneminden 3 Filistinli polis memurunun mezarının bulunduğu bir mezar taşı dikkat çekiyor.

Pek çok taş haçın “vandal saldırılara maruz kaldığı” vurgulanan açıklamada, “Bu, bu suç eyleminin köklerinin dini fanatizm ve Hıristiyan nefretinden kaynaklandığını açıkça göstermektedir.” ifadeler yer almıştır.

Saldırıyı “terör suçu” olarak nitelendiren açıklamada, “Kudüs Piskoposluğu, bu müstehcen saygısızlık eylemlerini kınıyor ve ilgili makamlara bu terör suçlarının faillerinin bulunması, yakalanması ve mümkün olduğunca yargılanması çağrısında bulunuyor. kanunen izin verilir. , nefret suçu yasaları dahil.” çağrı yapıldı.

“Artan ayrımcılık ve dışlanma görüyoruz”

Kudüs Anglikan Başpiskoposu Husam Naum, mezarlıkta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Benzer vandalizm olaylarının tekrar yaşanmaması için gerekli adımları atacaklarını” vurguladı ve ekledi: “Kudüs bir barış ülkesi, kutsal yerler ülkesidir. . Tüm insanlar için umut, barış ve huzur ışığı olmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

Başepiskopos Naum, “giderek artan bir ayrımcılık ve dışlanma” ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Tükürme, vandalizm, kilise ve mezarlıklara saldırı gibi nefret söylemi ve nefret suçlarındaki artış dikkatimizi çekiyor. Bu da insanların birbirine karşı hoşgörülü olduğu, birbirini olduğu gibi kabul ettiği bir yerde olmadığımız izlenimini veriyor. Artan ayrımcılık ve dışlanma görüyoruz. Bu, Kudüs’te yaşayan bizler için çok üzücü.”

“Adalet yerini bulana kadar mezar taşlarını tamir etmeyeceğiz”

Başpiskopos, mezarlığa Yahudi yerleşimciler tarafından daha önce de benzer saldırıların yapıldığını kaydetti.

Hristiyan din adamı, 2014 yılında mezarlığa düzenlenen saldırıda 40’tan fazla mezar taşının parçalandığını söyledi ve daha önce parçalanan mezar taşlarındaki onarım izlerini basına gösterdi.

Başpiskopos, “Ama bu sefer düzeltmeyeceğiz. Adalet yerini bulana ve sorumlular yargı önüne çıkarılıncaya kadar bu böyle devam edecek.” kullanılan ifadeler.

Öte yandan İsrail polisinden yapılan açıklamada, Zion Dağı Protestan Mezarlığı’ndaki çok sayıda mezar taşının hasar gördüğüne ilişkin ihbar alınması üzerine ekiplerin olay yerinde incelemelerde bulunduğu ve olayla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Eski Şehir’e bitişik Zion Tepesi’nde bulunan mezarlık, Osmanlı döneminde 1848 yılında Protestan Hristiyanlara verilmiş.

Kudüs’ün Eski Şehrindeki Hıristiyan türbeleri ve din adamları, fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından sık sık saldırıya uğrar ve taciz edilir. Yahudi yerleşimciler, Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin yanı sıra, Hristiyan inananlara “tükürmek” ve mezarlıklara zarar vermek gibi eylemleriyle de öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir