BALKAN | Yazar Necla Dursun Balkan edebiyatı hakkında konuştu

Yazar Necla Dursun, Balkan coğrafyasına ithaf ettiği “Roma ve Coğrafya” adlı eserinin Balkan edebiyatı üzerinden ortaya çıkış sürecini anlattı.

Dursun, bir devlet kurumunda memur olarak çalışırken Balkan göçmeni bir ailenin mensubu olduğu için böyle bir eser yazmak istediğini söyledi.

Dursun, 2016 yılında yazmaya başladığını belirterek, “O topraklara yaptığımız yolculuklar, akrabalarımızın oradan karşılanması, düğünlerimiz, örf ve adetlerimiz, bayramlarımız, törenlerimiz bu kitabı yazmamdaki temel unsurlar oldu” dedi. söz konusu.

Balkan edebiyatına olan ilgisinin Balkanlar’da çıkan süreli yayınlarla başladığını belirten Dursun, şunları kaydetti:

“Bazı yazılarım Kosova’da Türkçem’de ve Makedonya’da Köprü’de yayınlandı. Diğer Balkan ülkelerindeki süreli yayınları incelediğimde yazılı bir kaynağı olmadığı için okullarda ders işlenirken kullanıldığını gördüm. Burada okuyup bir kenara ayırdığımız küçük sayfalık dergilerin kaynak yetersizliğinden ilkokul öğrencilerine ders kitabı olarak okutulduğunu görünce okuyucu kitlemi genişlettim. Nobel ödüllü yazar Ivo Andrić, yüksek lisans tezinde Osmanlı Devleti’nin koruması altındaki Bosna’nın kültürel hayatını konu edinmiştir. Okudum ve notlar aldım ve o notlardan notlar çıktı. Orada edindiğim bilgi ve tecrübeler sayesinde Balkan coğrafyasının bu kitaplarda nasıl yer aldığını incelemeye çalıştım.”

“Kökü Türkiye’de kalan ağacın meyvelerinin döküldüğü toprak”

Nekla Dursun, romanın son 100 yılın en etkili edebiyat türlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Roman, diziden filme, başta çocuk ve çocuk olmak üzere tüm disiplinlerle ilişkilendirilen bir türdür. ergenler insan kendini bulur. Balkan romanlarında ise her coğrafya kendi hayatını anlattığı için hayatın getirdiği her şeyi romanlarda görürüz. Daha çok savaş, göç, hüzün ve gelecek kaygısı dönemlerini konu alan romanlar okuyoruz.” kullanılan ifadeler.

Sırp yazar Ivo Andrić ve Kuzey Makedonyalı yazar Kim Mehmeti’nin dört kitabını incelediğini belirten Dursun, iki farklı yazarın Balkanlar’ı nasıl betimlediğini göstermeye çalıştığını söyledi.

Türk edebiyatı ile Balkan edebiyatı arasındaki etkileşimin yoğun olmadığına dikkati çeken Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok az yazarın kitabı Türkçe’ye çevrildi. Örneğin Makedonyalı ve Türk yörük yazarlarımızdan İlhami Emin’in çok az kitabı Türkçeye çevrilmiştir. Kim Mehmeti’nin iki kitabı çevrildi. Ismail Kadare’nin bazı kitapları çevrildi, bazıları da çevrilmeyi bekliyor. Ivo Andrić’in yüksek lisans tezinin Türkçe’ye çevrilmesini istiyorum. Kendi kitabımın Sırpça, Makedonca, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca ve Yunancaya çevrilmesini istiyorum.”

“Kökü Türkiye’de, Balkanlar’da olan bir ağacın meyvelerinin düştüğü topraklar.

Balkanlar coğrafyasını “Kökü Türkiye’de kalan ağacın meyvesinin düştüğü toprak” olarak tanımlayan Dursun, Balkanlar’ın Türkiye için önemine değinerek, “Yahya Kemal Beyatlı’nın geldiği Üsküp, Üsküp değil. kayıp Şehir. . Türk Çarşısına gittiğinizde Türkçe konuşulduğunu görürsünüz. Türk kahvesini görürsünüz, şerbeti, simidi, böreği aynıdır. Yeme içme kültüründen giyinme ve ağırlamaya kadar kendinizi Türkiye’de gibi hissediyorsunuz.” dedi.

Balkanlar’daki yazarların Türkiye’deki etkinlikleri takip ettiğini ve bunlara katıldığını vurgulayan Nekla Dursun, daha sonraki çalışmasında Türkiye’nin bazı bölgelerini Balkanlar’daki bölgelerle karşılaştırarak şehirlerin sanatçılara nasıl ilham verdiğini anlatmak istediğini belirtti.

Yazılarının “www.necladursun.com” internet adresinde “Balkan esintisi” başlığı altında yayınlandığını öne süren Dursun, Balkanlar coğrafyasıyla ilgilenen herkesin gidip görmesini tavsiye ederek, “Bal ve kan var.” İsim. Oradaki ritimler aynı. Müzik bal gibi sekizde dokuz ama sözlerde hep kan var. kullanılan ifadeler.

Dursun’un “Roma ve Coğrafya” adlı eseri “Metamorfoz” yayınevi tarafından okuyucunun beğenisine sunuldu.

AAA

İlginizi Çekebilir