BALKAN | ‘Yüzyılın felaketi’nden sonra Türkiye’ye Dünya Bankası’ndan 1,78 milyar dolar destek

Dünya Bankası, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’ye 1 milyar 780 milyon dolar kaynak sağlanacağını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, felaketin boyutunu değerlendirmek ve kurtarma ve yeniden inşa için öncelikli alanları belirlemek için hızlı bir hasar değerlendirmesi başlatıldı.

Açıklamada, Türkiye’nin güneydoğusunda ağır can kaybı, yaralanma ve çok önemli hasara yol açan yıkıcı deprem ve artçı sarsıntıların ardından kurtarma ve yeniden inşa çalışmalarının yürütülmesi için 1 milyar 780 milyon dolar tahsis edileceği belirtildi.

Banka yaptığı açıklamada, depremlerden etkilenen insanları desteklemek için 1 milyar dolarlık bir kaynak hazırlandığını söyledi.

Açıklamada, Türkiye’de mevcut iki proje ve Afete Dirençli Şehirler projesi kapsamında Koşullu Acil Müdahale Bileşenleri (CERC) kapsamında ilk aşamada 780 milyon dolarlık yardım sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, şartlı acil müdahale bileşenlerinin, Türkiye’de olduğu gibi, yararlanıcı ülkelerin ihtiyaç duyduklarında acil durumlara müdahale etmek için ihtiyaç duydukları proje fonlarına hızlı bir şekilde erişmelerini sağladığı belirtildi.

Bankadan yapılan açıklamada, yardımın belediye düzeyinde temel altyapıyı yeniden inşa etmek için kullanılacağı belirtildi.

Dünya Bankası Grup Başkanı David Malpass, olayla ilgili yaptığı açıklamada, yıkıcı depremler sonucunda yaşanan ağır kayıplar nedeniyle Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı diledi.

“Banka olarak acil yardımın yanı sıra sahada acil ve temel ihtiyaçlar için hızlı bir değerlendirme hazırlığı yapıyoruz. Bu değerlendirme, biz ihtiyaçları karşılamak için operasyonları hazırlarken ülkenin yeniden inşası ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecektir.” ifadesini kullandı.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Müdürü Humberto Lopez, “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük ve yardımdan yeniden inşaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

AAA

İlginizi Çekebilir