BALKAN | Zagreb, Hırvat-Çin İş Forumuna Ev Sahipliği Yapıyor

Üç yıldır ilk kez Cuma günü Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen Hırvat-Çin İş Forumu’na 40’tan fazla şirket temsilcisi katıldı.

Bir etkinlikte performans, Hırvatistan ekonomi Oda Başkan Yardımcısı Tomislav Radosh, Hırvatistan ile Çin arasındaki ikili ekonomik işbirliği ve ticaretin önemini vurguladı.

Radosh, Pelješac Köprüsü ve Senj rüzgar çiftliği dahil olmak üzere iki ülke arasındaki başarılı işbirliği örneklerini hatırlattı.

Hırvatistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı TOMISLAV RADOS:

“Pelješac Köprüsü’nün inşası, Çin’in yalnızca Hırvatistan pazarına değil, halihazırda 500 milyon insanın yaşadığı Avrupa pazarına da girmesi için iyi bir mihenk taşı haline geldi. Köprünün fark yarattığına ve önümüzdeki aylarda başka yatırımlara da vesile olacağına inanıyorum” dedi.

“Güçlü bir iş ortaklığı kurmak için yüz yüze iletişim şarttır. İki ülke arasındaki tüm seyahatlerin bir an önce normal hızına dönmesini temenni ediyorum” diyen Radosh, odanın ikili iş birliğini daha da güçlendirme konusundaki kararlılığını yineledi.

Bu, Covid-19 salgınından bu yana üç yıl içinde Hırvatistan’ı ziyaret eden ilk Çin heyeti. Çin’in Hırvatistan Büyükelçisi Qi Qianjin, Xinhua Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ziyaretin “Çin tarafının ticaret ve ticaret alanında Hırvatistan ile koordinasyon ve işbirliğini ilerletme ve güçlendirme yönündeki güçlü arzusunu” gösterdiğini söyledi.

Çin’in Hırvatistan Büyükelçisi Qi Qianjin:

“Bu heyet, pandemiden bu yana son üç yıl içinde Çin’den Hırvatistan’ı ziyaret eden ilk heyet. Ayrıca bu ziyaret, Çin tarafının ticaret ve ticaret alanında Hırvatistan ile koordinasyon ve işbirliğini geliştirme ve güçlendirme yönündeki güçlü arzusuna tanıklık ediyor. Bu nedenle, Çin’in gelişmesiyle birlikte Çin’de daha fazla fırsat olacağına eminim. Bu nedenle Çin Büyükelçiliği ve Çin hükümeti iki ülke arasındaki koordinasyonu, iş ve ticaret faaliyetlerini destekliyor ve ardından Çin’e hoş geldiniz.”

İlginizi Çekebilir