Bana kitap oku ama bana depremi hatırlatma

Uzmanlar, bir doğal afet sonrası çocuklarda travma sonrası stres bozukluğuna yol açmamak için çocuğun “şimdi”de kalması gerektiğini uzun zamandır vurguluyor. Bu nedenle, bir çocuğa bağışlanan edebi eserler, deprem sırasında yaşananları veya deprem sonrası iyileşme sürecini hatırlatmamalıdır.

“Dünyada bir insan için doğduğu yeri kaybetmekten daha büyük bir acı yoktur.”

Euripides, M.Ö. 431

Deprem sonrası Türkiye’nin dört bir yanından afet bölgesine gönderilen yardım paketlerinde çocukların ruh sağlığı ile ilgili iki konu öne çıktı: oyuncak ve kitap seçimi.

Çocukların yakınlarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini ve hatta anne babalarını, kardeşlerini bile kaybettiği bu hassas dönemde, deprem ve soğuğu andıracak oyuncak ve kitaplardan uzak durulması, yardım paketlerinin özenle hazırlanması ve son aşamada uzmanlar hemfikir. , hedefi dikkatlice inceleyin ve anlayın.

Enkaz altından vinçlerle kurtarılan bir çocuğa vinç veya kamyon verilmesi, depremzede içindeyken evi kağıt kule gibi çöken bir depremzedeye lego ve benzeri hediyeler göndermek çocuklarda ikincil travmalara neden olabiliyor.

Bu bakımdan çocukların kaos ve kayıpları çözmesinin zor olduğu bir dönemde, çocukların duygularına hitap eden ve onları geçmişe sürüklemeyen kitap ve oyuncak seçiminde uzmanlara danışmak son derece önemlidir. , zaten yaşadıkları yalnızlık, ıssızlık ve evsizlik.

Geçtiğimiz günlerde deprem bölgesine gönderilmeyi bekleyen bir yığın hediyenin sosyal medyaya yansımasının ardından, gönderi sahibine hediyeler arasında vinç, kamyon, lego gibi oyuncakları ayırmasını önerdiğimde, “Yok olmuyor. bize öyle geliyor”, “nereden biliyorsun”, “çocuklar her oyuncakla mutlu olacak” gibi. Cevapları almış olmam, bu konuda ve her şeyden önce “dinleme” konusunda ciddi bir farkındalığımızın olmadığını gösterdi. .

YAŞA GÖRE AYRIMCILIK YAPILMASI ÖNEMLİDİR

Öncelikle bölgeye gönderilecek kitapların okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olarak ayrı ayrı paketlenmesi önemlidir. 0-12 ay arası çocukların dokunabileceği bez hijyen kitapları olmazsa olmaz iken, 0-24 ay arası çocuklar için akıllı kartlar veya animasyonlu kitaplar önerilir.

2-5 yaş arası çocuklara masal ve hikaye kitapları, 3-5 yaş arası çocuklara resimli öyküler tavsiye edilirken, 5 yaşına yaklaştıkça duyguların ifadesi için hassas kitap seçiminin önemi daha da belirginleşiyor. .

Afetlerden Etkilenen Çocuklar için Yurttaş Koordinasyon Grubu’ndan Hatice Kapusuz, bu dönemde çocuklarla travma, kayıp ve yas hakkında konuşmayı kolaylaştıran, çocukların duygu ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yardımcı olan kitapların önemine dikkat çekiyor.

Ayrıca her kitabın her yaş grubuna uygun olduğu yanılgısına kapılmayın. Her çocuğun biricik olduğu ve her yaş grubunun zihinsel/sosyolojik/bilişsel gelişim düzeylerinin farklı olduğu göz önüne alındığında, çocukların kayıp, travma ve gelişim düzeyleri dikkate alınarak farklı gruplarda okuma sınıflarına dahil edilmesi önemlidir.

Kitapların çocukların ulaşabileceği bir yerde olması da çocukların ihtiyaç duydukları kitaplara ulaşmalarını kolaylaştırır.

TETİKLEYİCİLERE DİKKAT!

Buradaki kilit nokta, Kapusuz’un ısrarla vurguladığı gibi hiçbir kitapta çocuklar için bir “tetikleyici faktör” olmamasıdır. Bu, çocuklarla temas kuran hükümet dışı çalışanların ve gönüllü eğitimcilerin bu süreçte kitapları dikkatli bir şekilde incelemelerini ve riskleri göz önünde bulundurarak her kitabı “araç setlerine” eklememelerini gerektirir.

Depremde annesini kaybetmiş bir çocuğa okunacak kitap ile soğuk günlerin ardından depremde enkaz altında kalan bir çocuğa okunacak/hediye edilecek kitap farklı olmalıdır. Aynı şekilde depremzede otizmli birinin okuması gereken kitap ile depremzede hiperaktivite bozukluğu olan birinin okuması gereken kitap arasında ayrım yapılmalıdır.

Bu bakımdan depremden bu yana uyku sorunu yaşamayan bir çocuğun kabus odaklı kitaplar okumasına gerek yoktur. Aynı şekilde Kapusuz’un da belirttiği gibi karanlıktan korkmayan çocuklara deprem sonrası korku uyandıran karanlık kitap okumayı öğretmek çocukta yersiz bir korkuya neden olabilir. Bu nedenle kitapları gözlemlemek ve duygusal ihtiyaçlara göre seçmek gerekir.

Bu bakımdan vicdanlı ve aydın insanların, geçen gün donup kalan Kibritçi Kız masalını afet bölgesine taşıyan, ilgisizliğin ve aldırmazlığın ürünü olan influencer’lara tepkisi anlamlı oldu. Genel bir anlayışla, deprem bölgesinin yönetilmeyen bir bölge olmadığı, herkesin zaman zaman elinde bir kapkek, bir kitap ya da pedagojik yönelimi olmayan oyuncaklarla oraya “görünmesinin” yanlış olduğu daha iyi anlaşılacaktır. değerli ama zararlı

Bu hassas dönemde çocukların tanıyabilmeleri ve duygularını halının altında ifade edebilmeleri için bu kitaplar tüm çocuklar tarafından okunabilir ve daha sonra bu kitaplar üzerinden etkinlikler yapılabilir.

ONAYLI KİTAP LİSTESİ MEVCUT

Kapusuz, geçtiğimiz günlerde meslektaşları Efsun Sertoğlu ve Selen Yüksel’in yardımlarıyla deprem bölgesinde yaşayan çocuklar için bir kitap seçkisi göndererek blogunda yayınladı. yayınlanan. Pek çok uzman tarafından filtrelenip listelenmiş bu kitapların izinden gitmekte fayda var.

Çocukların duygularını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. olacaklar arasında; Rhino Yayınlarından tavşan dinledi veya Ağır çanta, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından Ponpon DuygularıBlue Cloud yayınlarından kalp kuşuYapı Kredi yayınlarından Öfkeden çıkmak veya Tatlı Yağmur Tarifleri sadece birkaçı. Her biri çocuk edebiyatı alanında uzman yazarlar, yayıncılar ve editörler tarafından yeniden anlatılan yüzbinlerce kitap…

Ponpon’un Duyguları sayesinde sürüdeki arkadaşlarından farklı olan koyun, duyguları değiştikçe renk değiştirir, mutluyken pembe, üzgünken ve koyun arkadaş bulmak için yolculuğa çıktığında gri görünür. farklı duygularla, tıpkı kendisi gibi, Pompom Emotions sayesinde kim bilir kaç çocukla tanışacak, kendi içinde gömdüğü kaygı ve kaygıları ifade etme gücü kazanacak.

Aynı şekilde en sevdiği oyuncağı onunla oynamak istemeyince öfkeden kıpkırmızı olan, ağlayan, yuvarlanan Gülse’nin yaşadığı duygu değişimleri de depremzedelerin duygularını anlatmak için bir araç olabilir.

DUYGULARI ANLAMAK İÇİN ZORLUKLAR KİTAPLAYIN

Bu hassas dönemde çocukların tanıyabilmeleri ve duygularını halının altında ifade edebilmeleri için bu kitaplar tüm çocuklar tarafından okunabilir ve daha sonra bu kitaplar üzerinden etkinlikler yapılabilir. Ancak kitabı okuyan yetişkinlerin bunu büyük bir sorumluluk duygusuyla yapması, iyi bir gözlemci olması ve başta çocukların benzersizliği olmak üzere başta fark edemedikleri risk faktörlerini fark ettiklerinde okuma seanslarını farklılaştırmaları önemlidir. .

Keder, travma ve kayıp Öte yandan, beş yaş üstü için konuyla ilgili kitaplar önerilir. Aralarında Nesin Çocuk da var. UzayCan Yayıncılık tarafından Ben’in gemisiGergedan yayınevinden annem her yerde ve daha birçok kitap önerisi.

Örneğin, pedagojik açıdan yanlış olan, “Annen melek oldu, gece sana gelecek” şeklinde ifade edilen bir teşvik taktiğine yanıt olarak ve “Annem her yerde” kitabını dinleyen çocuk, Yolanda’nınkiyle özdeşleşebilir. seyahat. anne ve kendi duygusal durumunu aramak. Çünkü bu kitap, 5 yaş üstü çocukların ölüm kavramını anlamalarına yardımcı olacak eğitici ve bilimsel bir başvuru kaynağı olarak biliniyor.

Oysa L. Frank Braum Oz Büyücüsü“Ev gibisi yoktur” sözü .

korku ve kaygı Yapı Kredi Yayınları’nın tematik çocuk kitapları listesinde yer almaktadır. aslanın kabuslarıÇocuk Yayınevi’nden Nesin hışırtıTürkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından Akıllı tilki hakkında peri masalıBirçok kitaba başvurabilirsiniz.

Kendisi gibi gece yarısı rüyadan dehşet içinde uyanan Leo’yu ve bu kabuslarla baş etme stratejilerini tanımak, deprem sırasında paniğe kapılmak için odasından kaçan bir depremzedenin kabuslarını anlamaktır. Deprem anında uykusunun en iyi kısmını görmüş ve binadan dışarı atlar atmaz binasının yıkıldığını bilmekte de fayda vardır.

Uzmanlar, bir doğal afet sonrası çocuklarda travma sonrası stres bozukluğuna yol açmamak için çocuğun “şimdi”de kalması gerektiğini uzun zamandır vurguluyor.

ŞİMDİDE KAL

Uzmanlar, bir doğal afet sonrası çocuklarda travma sonrası stres bozukluğuna yol açmamak için çocuğun “şimdi”de kalması gerektiğini uzun zamandır vurguluyor. Bu nedenle, bir çocuğa bağışlanan edebi eserler, deprem sırasında yaşananları veya deprem sonrası iyileşme sürecini hatırlatmamalıdır.

“Bugün günlerden ne?” Pooh’un Piglet’e dönüp “Bugün benim en sevdiğim gün” dediği gibi, Winnie the Pooh’a “Bugün o gün” diye yanıt veren Piglet. dün değil Çünkü o zaman farklı bir insandım.” Çocuklar bugün kalmalı.

Kapusuz’un dikkat çektiği bir diğer dezavantaj ise çocukların fiziksel özerklikleribilgilerini ve bu farkındalığı destekleyecek kitapları kullanma gereğini kaybetmemeleri gerekir.

Çünkü birkaç hafta önce kendi sıcacık odasında çok sevdiği oyuncak ayısına sarılan çocuk, artık aşırı kalabalık çadırlarda, fiziksel sınırlarının kolayca ihlal edildiği bir ortamda yaşıyor. Bu, kaçınılmaz olarak cinsel istismarı ve diğer birçok riski beraberinde getirir. Bu nedenle, Hayır Diyen Şövalye, Süper Bedenim ve Bedenim Bana Ait kitaplar, aileleri veya sivil toplum çalışanları tarafından okunurken çocukları bedensel hakları konusunda bilinçlendirmek açısından çok önemlidir. bu süreçte.

Bu tür kitaplardan sonra çocuklara söz hakkı verilmesi, bir grup etkinliği olarak okunduğu takdirde, bilinçaltında ya da ifade etmekten çekindikleri deprem travmalarının ya da ihlallerin uzmanların ve yetkililerin dikkatine sunulmasında önemli bir rol oynayabilir. çadırlarda karşılaştıkları haklar. Örneğin, bir çocuğun birkaç gün önce bir çadırda bir akrabasının vücuduna dokunup yetkili bir devlet dışı çalışandan talimat istemesi ifadesi, etkili ve iyi seçilmiş çocuk edebiyatı yardımıyla sağlanabilir.

Özellikle 11 yaşından sonra çocuklarla çalışanlar için depremle yaratıcı baş etme becerilerini destekleyecek kitaplar ve Kız-Erkek Çocuk Hakları Beyannamesi gibi doğal afetler sonrası çocuklara çocukların haklarını hatırlatan kitaplar tercih edilmelidir. çocuklarla çalışanlar tarafından özümsenmiştir. Kitabın saygın bir yayıncı tarafından basılmış olması da inandırıcılığını artırıyor.

Yani ortada kocaman bir okuma alanı var ve bu sonsuzluğun tehlikeli sularında yüzerken travmayı diriltmemek hepimizin elinde. Winnie the Pooh’tan depremzedeler için bir mesaj var:Düşündüğünden daha cesur, göründüğünden daha güçlü, düşündüğünden daha akıllısın.”

İlginizi Çekebilir