Başkanlık Divanı’ndan “seçim” genelgesi | Haber sitesi PolitikYol

28’inci Dönem Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı’nın 10 Mart 2023 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerine ve TBMM’nin yeniden başlamasına ilişkin kararı hatırlatıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri Resmi Gazete’de yeniden yayımlandı.

Aynı gün Yüksek Seçim Komisyonu’nun (YSK) Resmi Gazete’nin ikinci nüshasında yayımlanan kararı ile 28. Aynı gün 14 Mayıs 2023 Pazar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tekrar oylamasına bırakılması halinde ise 28 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 28. Milletvekili seçiminin başından itibaren bir düzen içinde seçim yönetimi ve bütünlüğü ilkesine uygun olarak yapılabilmesi için YSK ile bu alandaki il ve ilçe seçim komisyonlarının çalışmaları. seçimin sonuna kadar” Anayasanın 79. maddesinde öngörülmüştür. Her türlü işçilik, araç ve gereçlerin diğer kamu kurum ve kuruluşlarından temin edilmesi esastır.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 28. Milletvekili seçiminin birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve millet iradesinin sağlıklı bir şekilde yansıtılabilmesi için seçim komisyonlarının, özellikle ilçe seçim komisyonlarının araç yerleştirme ve tahsisi gibi ihtiyaçları karşılanmaktadır. , bilgisayar, yazıcı, kesintisiz güç kaynağı, jeneratörler Mülki amirlikler, devlet bankalarının başkanları ve güvenlik güçlerinin başkanları başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli tüm tedbirler alınacak ve bu konuda azami çaba ve hassasiyet gösterilecektir. herhangi bir arıza olmadan kullanabilen yetenekli bir işgücünü tatmin eder. Bilgi ve memnun etme ihtiyacı”.

İlginizi Çekebilir