bekar kadın modu | Haber sitesi PolitikYol

Bir yanda siyasi hırslar, öte yanda geçmişin önyargılarının devamı söz konusuysa, Erdoğan liderliğindeki AKP rejimine neden karşı çıkıyoruz? Yani bireysel çiftçi rejiminin yerini “tek kadın rejimi” mi almalıdır?

Komuta birliğine genel muhalefetin bir tarafı çöktü. En başından beri Altı Sofra için “bu maya dayanamaz” dedim, sonra artık “teze, armut sapı” demenin zamanı geldiğini, Kılıçdaroğlu’nda güç birliği yapmayı gerekli gördüğümü çünkü Altı Levha’da Akşener’in etrafında bir çekişme olduğunu fark etmek zor olmadı.

Akşener ve partisi Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ikna olmamış olabilir, belki de iddialarında haklılar. Ama her şeyin bir adabı vardır, son dakikaya kadar bekleyip saçma sapan bir açıklamayla sofradan kalkmanın ne anlamı var? Bu vesileyle, bunu yapabilen bir siyasetçinin tek adam komutasından kurtulamayacağı da anlaşıldı.

Bir olayın iki boyutu vardır; Birincisi Akşener, Türkiye’nin başardıklarına rağmen kişisel siyasi hesaplarından vazgeçemeyen bir siyasetçi. İkincisi, CHP’nin milliyetçi-muhafazakar politikası çerçevesinde Aleviler, Kürt alerjisini aşamadı veya aşmaya da niyetli değildi. Bir yanda siyasi hırslar, öte yanda geçmişin önyargılarının devamı söz konusuysa, Erdoğan liderliğindeki AKP rejimine neden karşı çıkıyoruz? Yani bireysel çiftçi rejiminin yerini “tek kadın rejimi” mi almalıdır?

Seçimden sonra parlamenter rejime dönme vaadi, uzlaşmacı kişiliği ve güvenilir adamı nedeniyle mantıklıydı ve bir kez daha göstermelik bir cumhurbaşkanlığına geçişi sindirebildi. Aslında, görünüşe göre, “altı” nın diğer dört muhafazakar sağcı temsilcisi de öyle düşündü. Akşener ise tüm bu siyasetçileri kişisel siyasi hırslarla hareket etmekle suçluyor.

Kişisel hırsı olmayan siyasetçi yoktur ama bu isimlerin hiçbirinin kişisel siyasi hırsı açısından Akşener’le boy ölçüşemeyeceği açıktır. Bunlardan biri de Karamollaoğlu, bu konuda kendini kanıtlamış eski bir siyasetçi. Davutoğlu başbakanlık görevini yürüten adamdır ve milletvekilliği uğruna adını ağzına almaya tenezzül etmeyecektir. Babajan da AKP kabinesinde bakandı ve düşünmeseydi eski evine dönebilecek bir adamdı.

DP genel başkanı Uysal yepyeni bir siyasetçi ama tek görevi milletvekili olmak olsaydı bunu CHP listesinden direk yapabilirdi. Çünkü CHP listelerinden milletvekili olan birçok sağcı siyasetçi var. Bu koşullarda Akşener’in masadan kalkmasının yanı sıra düne kadar birlikte hareket ettiği bu isimlere yöneltilen suçlamalar ve iftiralar onun siyasi kimliğini ortaya çıkardı.

Bunu kim yaparsa yapsın, bir gün Erdoğan’ın liderliğindeki yeni iktidar masasında yer almayı da umut edebilir. Açıkça görülüyor ki, MHP bir baş belası olmaya başlıyor, iktidarın dayanak noktası olmaya bile gerek yok, belki de onun yerini almaya çalışıyor. Kim bilir?

İlginizi Çekebilir