Bence çantada kek yok

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde anladığım ve okuyabildiğim kadarıyla şu an durum hiç de net değil. Her an her şey olabilir. Yani ibre Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana olsa da çantanın parçası diyemeyiz.

Nihayet milletvekili listeleri hazır. Her zaman olduğu gibi en çok merak edilen taraf CHP oldu. Kendi başına kolay bir parti olmaması bir yana, tartışma daha çok bu kez iktidara gelme ihtimalinin yüksek olması üzerineydi. Üstelik ittifak işi de listeleri biraz karıştırdı.

Bu bağlamda Kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç gün uykusuz kalması ve pek çok dengeyi takip etmesi bence çok doğal. Peki bu seçimde merkezci bir milletvekili listesi olmasa da bu listelerin seçimden sonra önemli olacağını düşünüyorum çünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde anladığım ve okuduğum kadarıyla durum hiç de net değil. an. Her an her şey olabilir. Yani ibre Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana olsa da çantanın parçası diyemeyiz.

Bu anlamda Meclis’te mücadele edecek CHP’nin listesi pek güçlü görünmüyor. Mesela dış politikada Namık Tan’dan başka önemli oyuncu yok. Kürt sorununun çözümü için yeni bir sürecin gündeme gelebileceğini düşündüğümüzde Sezgin Tanrıkulu’nun seçilme ihtimalinin çok yüksek olmadığı Diyarbakır’a yerleştirilmesini beğenmedim.

Öte yandan, Ali Haydar Fırat gibi daha ideolojik düşünenlerin, Ankara’nın parti teşkilatı isimlerinin ağırlığına rağmen listeden çıkarılması düşündürücüdür. Kemal Bey’in aklında, yönetimi doğrudan yürütmeye ve bürokrasiye indirgemek ve daha “askeri” bir meclis oluşturmak olduğu anlaşılıyor. Tabii bu da bir taktik ama ben mecliste daha yapıcı isimler görmek isterim.

Bence Yeşil Sol Parti’nin adayları çok iyi. Operasyona bazıları Cengiz Jandar ve Hasan Cemal’e karşı çıksa da Kürt mahallesinden Ortadoğu’yu bilen bu iki Türk kardeşin mecliste olması önemli. Meclis’i en yaşlı üye olarak açacak olan Hasan Cemal’in başkanlık sistemine yönelik yapacağı eleştiriler tarihi öneme sahip olabilir.

Kemal Bey’in adaylığıyla ilgili olarak, Altı Levha bileşenleri ile Kürt oylarının tek bir blok haline gelip gelemeyeceği sorusu ortaya çıkıyor. Oyunun bile önemli olduğu bu tür seçimlerde belki listelerle bu sağlanabilir ama iş işten geçmiş gibi görünüyor.

Ayrıca TYPE listeleri de oldukça renkli ve Türkiye’nin farklı seslerini bir araya getiriyor. Bu bağlamda Yeşil Sol Parti ve TİP’in renksiz CHP listesi, ISI ve MHP’nin devlet kokan listeleri ile birlikte hem renk hem de çokseslilik getireceğini anlıyorum.

Neden bu kadar çok konuştum? Dediğim gibi, çünkü Kemal Bey için henüz bir şey bilinmiyor. Ekrem İmamoğlu, çok zekice bir politika ortaya koysa da, merhum Demirel’i anımsatan inanılmaz bir performansla Anadolu’yu motive ediyor ama yine de kesin ve net bir şey yok. Bir yandan muhalefet hane halkına odaklanırken, Erdoğan güvenlik politikası ve savunma sanayi merkezli bir politika izlemeye çalışıyor. Bu durum çok tehlikeli çünkü toplumun önemli bir kesimi “evde pruva olmasın ama uçak gemimiz olsun” diyebilir. Muhalefetin bu konuda acilen bir politika geliştirmesi gerekiyor.

Ancak Kemal Bey’in adaylığı söz konusu olduğunda altılılar masasının bileşenleri ile Kürt oylarının tek blok haline gelip gelemeyeceği sorusu gündeme geliyor. Oyunun bile önemli olduğu bu tür seçimlerde belki listelerle bu sağlanabilir ama iş işten geçmiş gibi görünüyor. Bu nedenle buradan kaçan oyunun yüzde onu, yirmisi geçen ay geri alınmalı. Bu sadece ekonomiye dayalı bir sepet dolusu siyasi vaatle yapılamaz. Güvenlik, atılım, kalkınma ve özgürlük dengesinin sağlandığı yeni bir söyleme ihtiyacımız var.

Bir ay kısa bir süre gibi görünse de bu politikaları yapılandırmak ve açıklamak için yeterli zaman olduğunu düşünüyorum. Muhalefetin daha da dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir