Biden, Covid-19 acil durumunu sona erdiren yasa tasarısını onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 salgınıyla bağlantılı olarak ülkedeki olağanüstü halin kaldırılmasına ilişkin yasayı imzaladı.

Biden, Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından 2020’de ilan edilen ve son aylarda Kongre’nin her iki meclisinden geçen Covid-19’un patlak vermesiyle bağlantılı olarak ulusal acil durumu kaldırmak için önerilen bir yasa tasarısını onayladı.

Bu, federal sağlık hizmetleri programları Medicare ve Medicaid kapsamındaki bir dizi salgınla ilgili muafiyeti sona erdirecek.

Uzun bir süredir ülkede Covid-19 ile ilgili tedbirler büyük ölçüde gevşetildi.

Salgınla birlikte gelen aşı ve maske zorunluluğu gibi halk sağlığıyla ilgili bir dizi düzenlemeye karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Biden’ın geçen yıl “Covid-19 salgını bitti” açıklaması. Açıklamaya istinaden yasa tasarısını gündeme aldı.

Tasarı Temsilciler Meclisi’nde 210 ret oya karşılık 220 lehte oyla kabul edildi. Senato’da 23 ret oya karşılık 68 lehte oyla kabul edildi.

Beyaz Saray Yönetimi ve Bütçe Ofisi, Covid-19 nedeniyle “ulusal acil durum” ve “halk sağlığı acil durumu”nun “sağlık sistemlerindeki karışıklığı ve belirsizliği önlemek için” 11 Mayıs’ta kaldırılacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilir