Bilim adamlarının rehberliğinde Adana’da depreme dayanıklı kent paneli yapıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı işbirliğiyle; Hilton SA, Adana Deprem Eylem Planı çalışması kapsamında düzenlenen Depreme Dayanıklı Şehir bilim öncülüğünde bir panel paneline ev sahipliği yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın açılış konuşmaları yaptığı panelde, Prof. Dr. H. Tarık Shengyul – moderatör, prof. Dr. Alper İlki, Prof. Dr. Bahar Yetiş, Prof. Dr. Barış Binici, Prof. Dr. Ebru Voyvoda, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Murat Şeker, Prof. Dr. Naçi Görür, Prof. Dr. Süleyman Pambal bir sunum yaptı.

DEPREM DAYANIKLI ŞEHİRLER İNŞA EDECEĞİZ

Açılışta söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye’nin deprem eğilimli bir ülke olduğunun bir an bile unutulmaması gerektiğini, dolayısıyla depreme dayanıklı kentler oluşturmak gerektiğini söyledi. Başkan Zeidan Karalar, “Depremden kısa bir süre sonra enkazın başında halkımızla birlikte mücadele ediyoruz. Önümüzdeki dönemde meydana gelebilecek depremlerin yol açacağı tahribatla mücadele etmeye şimdiden başladık. İstanbul’un bu konudaki bilgi birikiminden yararlanarak, bilimin rehberliğinde depreme dayanıklı şehirler yaratmak için bilim insanlarımızla birlikte harekete geçtik. Adana’da bugüne kadar yapılan incelemelerde 950’ye yakın ağır hasarlı ve 2 bine yakın orta hasarlı bina tespit edildi. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesi için yol haritası çizilecek. Bugün bize destek olan başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere tüm katılımcılara ve bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum. Allah böyle bir acıyı bir daha göstermesin. Bundan sonra insanımızın mağdur olmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Başkan Zeidan Karalar, Adana’nın depremde lojistik şehir haline geldiğini ve havalimanına 500 civarında uçağın iniş yaptığını belirterek, Adana havalimanının kapatılmaması çağrısını yineledi.

BÜYÜK BİR HAREKET BAŞLATTIK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da depreme dayanıklı şehirler inşa etmek için bilimin ışığında büyük bir seferberlik başlattıklarını belirterek, İstanbul, Adana ve diğer şehirlere toplumsal bilinç kazandırmak için çalıştıklarını anlattı.

DEPREM ÖNLENEMEZ AMA DAYANIKLI ŞEHİRLER KURULABİLİR

Başkan Ekrem İmamoğlu, “13 milyon nüfuslu bir coğrafyada çok şiddetli acılar yaşadık ve yaşıyoruz. 40 gündür ayaktayız. Bir sonraki depremin bu kadar yıkım ve acı getirmemesi için sorunun kaynağını belirlemeli ve sağlam bir yolculuğa çıkmalıyız. Başkan Zeidan, hem Adana’nın yaralarını sarmak hem de çevre illere yardım etmek için çalışıyor. Görev ve sorumluluğumuz olduğu için bölgedeydik. Tüm kurumlarımıza destek olduk. Yaraları saracağız, acıyı paylaşacağız. Acı çekmenize izin vermeyeceğiz. Ama Başkan Zeidan’la görevlerimiz burada bitmiyor. Vatandaşımızın deprem endişesine gerçekçi bir şekilde cevap vermeli ve seferberliğe başlamalıyız. Toplumun içinde bulunduğu durumdan kimsenin faydalanmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye’de 6 büyüklüğünde ve 7 büyüklüğünde depremler olacak ve bunu engellemek mümkün değil ama dayanıklı şehirler yaratmak mümkün. 1999 depreminden gerekli dersleri çıkarmış ve yapmamız gerekeni yapmış olsaydık bugün bu kadar büyük bir yıkım yaşamazdık. Gelecek için gereken her şeyi yapacağımıza söz veriyorum. Çocuklarımızın ve gençlerimizin gelecekte yıkım yaşamaması için adımlar atmalıyız. Elbette bu sadece iki belediye başkanı arasındaki bir kavga değil. Ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarını, sivil toplumu ve vatandaşları sürece dahil ederek çalışmalıyız.

Depremler ve doğal afetler bize diz çöktürmeyecek. Mevcut zihin sorunları çözemez ama biz çözeriz. Zeidan Başkanımızla sorunları çözmek ve bilimin ışığında çözmek için buradayız. Gerekirse binaları güçlendireceğiz, gerekirse yıkıp yeniden yapacağız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Bilim insanları, Adana ve ülkedeki depremlerin genel haritasını paylaştı, olası depremler hakkında bilgi verdi, binaların güçlendirilmesine ilişkin veriler paylaştı.

İlginizi Çekebilir