BM: Depremler Türkiye’ye 100 milyar dolardan fazlaya mal olacak

UNDP Türkiye Temsilcisi Louise Winton, “Hesaplamalara göre, hükümetin verdiği ve uluslararası ortakların desteklediği zararın miktarı 100 milyar doları aşacak” dedi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louise Vinton, Antep’ten Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde haftalık olağan basın toplantısına video konferansla katılarak, 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Depremlerin üzerinden bir ay geçtiğini öne süren Louise Winton, bölgede yaşayan 2.7 milyon kişinin depremler nedeniyle yerinden edildiğini ve yaklaşık 600 bin bina veya işyerinin yıkıldığını kaydetti. Winton yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar yapılan hesaplamalar, hükümetin sunduğu ve uluslararası ortakların desteklediği zarar miktarının 100 milyar doları aşacağını gösteriyor” dedi.

‘DEPREM 100 MCM OLUŞTURDU’

Temsilci Louise Vinton, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Deprem bölgesindeki yeniden yapılanma çalışmalarının hayatın normale dönmesi açısından kritik önem taşıdığını” söyledi. Winton, “İnsanların evleri, hayalleri, anıları, her şeyi enkazda kaldı” dedi. Ama bu o kadar büyük bir felaket ki 100 milyon metreküp çöp ortaya çıktı ki bu çok büyük bir rakam” dedi.

Winton, “Uluslararası topluma mesajımız, bu felaketin büyüklüğünü anlamalarıdır” dedi. BM Genel Sekreteri António Guterres’in dediği gibi, Türkiye’nin yıllardır Suriyelilere gösterdiği cömertliği şimdi Türkiye’ye gösterme zamanı. Bu, yalnızca bölgedeki fiziksel altyapının yeniden inşasını finanse etmek veya desteklemek için değil, aynı zamanda toplumun normalleşmesi için de kritik öneme sahip. Bölgenin yeniden kalkınmasını desteklemek için birçok finansal mekanizma da var” dedi.

İlginizi Çekebilir