BM, Rusya’yı “Ukrayna topraklarından derhal çekilmeye” çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınayan, Rus askerlerinin Ukrayna’dan çekilmesini ve savaşa son verilmesini öngören karar taslağı 141’e karşı 7 oyla kabul edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Rusya’yı Ukrayna topraklarından “koşulsuz ve derhal” çekilmeye çağıran bir karar taslağını oybirliğiyle kabul etti.

BM’de iki gün süren ve çok sayıda konuşmacının katıldığı BM Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna’daki özel acil oturumunda karar, 32 çekimser ve 7 aleyhte oya karşı 141 oyla 193 üyeli bir konsey tarafından kabul edildi.

Rusya, Beyaz Rusya, Mali, Suriye, Nikaragua, Eritre, Kuzey Kore hayır oyu verirken, Küba, Cezayir, Ermenistan, Bangladeş, Bolivya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Kazakistan, Özbekistan, Sudan, Uganda ve Vietnam çekimser kaldı. ülkeler.

BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen bir karar bağlayıcı değildir.

ADALETLİ BİR DÜNYA ÇAĞRISI

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’den fazla ülkenin ortak desteğiyle alınan kararda, BM Şartı uyarınca tüm üyelerin toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığa karşı güç kullanmaktan veya güç kullanma tehdidinden kaçınması gerektiği vurgulandı. başka bir devlet.

Zor kullanma tehdidinin veya zorla alınan toprakların hukuken tanınmayacağının belirtildiği kararda, kalıcı ve adil bir barışın uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacağı kaydedildi.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının insani ölçekte yol açtığı korkunç yıkım kınanırken, savaşın küresel gıda, enerji, nükleer ve çevre güvenliği üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekildi.

Tüm Üye Devletlere ve uluslararası kuruluşlara, Ukrayna’da “kapsamlı, adil ve sürdürülebilir” bir barış, egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğü taahhüdüne uygun olarak karasularına uzanarak diplomatik çabalarını yoğunlaştırma çağrısında bulunan bir kararda, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları.

“ÇATIŞMA SONA ERMELİ”

Kararda, “Rusya Federasyonu’na, silahlı kuvvetlerini Ukrayna’nın tüm topraklarından koşulsuz, koşulsuz ve acilen çekmesi ve çatışmaya son vermesi çağrımızı yineliyoruz” denildi. ifadeler yer almıştır.

Çatışmanın taraflarının uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerine uymasını gerektiren kararda, sivil toplumun güvenliğinin ve insani yardımın engellenmeden ulaştırılmasının sağlanması gerektiği vurgulandı.

Kararda, uluslararası hukuka göre suç sayılan fiillerin bağımsız soruşturmalarla tespit edilmesi ve cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

İlginizi Çekebilir