BM: Suriye’deki depremlerden 8,8 milyon kişi etkilendi

Suriye Temsilci Yardımcısı Nejat Rochdi, depremlerden 8,8 milyon kişinin etkilendiğini belirterek, “BM, tüm Suriyelilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), 6 Şubat depremlerinin Suriye’de 8,8 milyon insanı etkilediğini duyurdu. BM’nin Suriye Temsilci Yardımcısı Nejat Rochdi Pazar günü Twitter’da “BM, tüm Suriyelilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıdır.” diyerek, bu insanların çoğunun insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Silahlı grupların hakim olduğu kuzeybatı Suriye’de, aktivistler ve yardım görevlileri depremi izleyen günlerde BM yardımının olmamasından şikayet ettiler. BM acil durum koordinatörü Martin Griffiths bölgeye yaptığı ziyarette, BM’nin silahlı grupların faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşayan mağdurlara yardım edecek durumda olmadığını kabul etti. İnsan hakları gözlemcileri ayrıca BM’nin bürokratik engellerle karşı karşıya olduğunu ve savaşın parçaladığı bölgenin kötü yolları göz önüne alındığında, yardımın geleneksel büyük kamyonlar yerine küçük araçlarla daha hızlı ulaştırılabileceğini söylüyor.

BM’nin yardımıyla 140’tan fazla tırın Türkiye üzerinden isyancıların kontrolündeki bölgelere gönderildiği ve burada 9 binden fazla binanın tamamen veya kısmen yıkıldığı bildirildi. BM’ye göre depremden etkilenen bölgelerde en acil ihtiyaç çadır.

ALMANYA’DAN “EK YARDIM” AÇIKLAMASI

Almanya, Suriye’deki depremzedelere milyonlarca dolar ek yardım sözü verdi. Dışişleri Bakanı Annalena Burbock Pazar günü Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi yardım kuruluşlarının önüne engeller çıkarsa da oradaki halkı yalnız bırakmayacağız. Artık en gerekli şeylere bile sahip değiller: başlarını sokacak bir çatı, temiz içme suyu, yiyecek ve ilaç. Bu nedenle bölgeye yardımlarımızı yine 22 milyon avro artırıyoruz.” Böylece Almanya’nın sağladığı yardım 50 milyon avroya ulaştı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Cumartesi günü yaptığı açıklamada depremzedelerle dayanışma güvencesi verdi. Almanya, Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerin ardından kurtarma ekipleri ve bir yardım uçağı gönderdi.

İlginizi Çekebilir