Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, milli şehidin anısını Kartal’daki kabri başında dualarla onurlandırdı.

Kartal Belediyesi, 10 Nisan 1919’da idam edilen ve 14 Ekim 1922’de “millî şehit” ilan edilen Boğazlı Kaymakamı Kemal Bey’i vefatının 104. yıl dönümü münasebetiyle anma töreni düzenledi.

Kartala Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen anma töreni Kadıköy Kuşdili mezarlığında gerçekleştirildi. Milli şehidin türbesi başında gerçekleştirilen tören Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey; Kadıköy Kaymakamı Muhittin Pamuk, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Türkiye Kamu-Sen Temsilcisi Doç. Dr. Etkinliğe Kartal Kemalist Düşünce Derneği Şube Başkanı Hyulya Arkan Hanefi Bostan, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağanak yağmur altında gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, milli şehidin anısını Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’i saygı ve rahmetle andığını söyledi. Ulu Önder Atatürk’ün “Geçmişte emeği geçenlere minnet duymayan bir milletin geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur” sözünü hatırladı. Kartal belediyesi olarak şehitlerin ve gazilerin unutulmaması gerektiğini belirten Uçar, şunları söyledi: diğer bileşenlerimizle birlikte her yıl olduğu gibi Kartal belediyesinin liderliğinde. Bu anma programları gelecekte de devam edecek. Çünkü bu vatan için taş üstüne taş koyan herkes bizim için çok değerlidir. Özellikle gazilerimiz ve şehitlerimiz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun.”

Törenin sonunda Milli Şehit Kemal Bey ve tüm şehitlerin ruhlarına Kuran-ı Kerim okundu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Boğazlıyan valisi Kemal Bey, Yozgat vali yardımcısı iken, çetelere bulaşan Ermenilerin yurdun çeşitli yerlerine sürülmesinde bürokratlık yapmış, o sıralarda işgalcilerle işbirliği yapmıştır. zaman. zaman. İttihat ve Terakki hükümeti istifa edip Damat Ferit Paşa başkanlığındaki Hürriyet ve İtilaf partisi göreve başlayınca Ermeni Patrikhanesi adına Divan-ı Harb-i Orfi adında özel bir mahkeme oluşturulmuş ve İngiliz hükümetinin Ermeni tehcirinde görev yapanlar hakkında yargılama yapması.İngilizler tarafından yargılanıp cezalandırılanlar listesine tepki gösteren ve Damat Ferit hükümetine teslim edilen mahkeme başkanı Hayret Paşa, mahkeme kararını vermedi. bu dayatmayı kabul edip görevinden ayrıldı ve onun yerine İngiliz Cemiyeti üyesi Mustafa Nazım Paşa tayin edildi. Mahkemenin adı, Mustafa Nazım Paşa’nın hukuki dayanağı olmayan söylentileri delil olarak kabul ederek verdiği cezalardan dolayı “Nemrut Mustafa Paşa Divanı” olarak anıldı.

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, 10 Nisan 1919’da özel mahkemelerce idam edildi ve 14 Ekim 1922’de TBMM tarafından milli şehit ilan edildi.

İlginizi Çekebilir