Brezilya’da sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 57’ye yükseldi.

Brezilya’nın São Paulo eyaletinde 18 Şubat’tan bu yana şiddetli yağışlar, sel ve toprak kaymaları nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetti.

Brezilya’nın güneydoğusundaki São Paulo eyaletinde şiddetli yağışlar, sel ve toprak kaymaları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 57’ye yükseldi.

Reuters’in haberine göre 18 Şubat’tan bu yana yağan yağmurlar nedeniyle en fazla can kaybı San Sebastian’da yaşandı. Kentte son bir hafta içinde 56 kişi hayatını kaybetti.

Sao Paulo eyalet hükümetinden yapılan açıklamaya göre, düzinelerce kayıp insan için arama kurtarma çalışmaları devam ederken, 4 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

DEVLET HÜKÜMETİNDEN TURİSTLERE ÇAĞRI: “BÖLGEYE GİTMEYİN”

Eyalet hükümeti ayrıca turistleri “hastanelere, yollara, su ve gıda kaynaklarına aşırı yüklenmemek için” bölgedeki şehirlere seyahat etmemeye çağırdı. Hükümet yaptığı açıklamada, gıda, su, akaryakıt ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin şişirilmiş fiyatlarla satışının önlenmesi için bölgede kontrol tedbirlerinin alındığına da dikkat çekti.

Ne oldu?

Sao Paulo Valisi Tarcisio Gomes de Freitas, eyalette 18 Şubat’tan bu yana devam eden şiddetli yağış, sel ve toprak kayması nedeniyle Sao Paulo’nun Ubatuba, San Sebastian, Ilhabela, Caraguatatuba ve Bertioga kentlerinde olağanüstü hal ilan etti. .

Freitas, şiddetli yağışların devam ettiği eyaletteki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, sel ve heyelan nedeniyle 228 kişinin tahliye edildiğini, afet bölgesine 1,5 milyon dolar tahsis edildiğini söyledi.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da 21 Şubat’ta bölgeyi ziyaret ederek bir helikopterden havadan görüntü aldı. Ziyaret öncesi bir açıklama yapan Lula da Silva, “Devletin tüm kolları ile bir araya gelerek toplumsal dayanışma ile yaralılara sahip çıkacağız. Bölgede eksik olan yolları, enerji ve telekomünikasyon bağlantılarını arayacağız ve restore edeceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilir