Bu arada, gezegenin başka bir köşesinde: yeni nesil yapay zeka – GPT4 tanıtıldı.

Locke’un dediği gibi, “Seni endişelendiren şey sana hükmeder.” Şimdilik sorun, kimin kime hükmedeceği değil, hala insan aklının en yüksek yönlerinden biri olan riski fırsata dönüştürmek için fırsatları kovalamak. En azından tüm insan yeteneklerini taklit edebilen “yapay süper zeka” çağına gelene kadar…

Yeryüzünde insanın kendi elleriyle yarattığı bir canlı tarafından yok edilmesinden daha görkemli bir tablo yoktur. Artık Tanrı’yı ​​tam olarak anlayabiliriz.

Bu, son 3 aydaki yukarıdaki cümleyle başlayan ikinci paylaşımım. önceki yazıGPT 3. nesil ve tartışmalı ChatGPT’nin eğitimsel etkilerine odaklandı. Bilincimizin sınırlarını yıkan ve Elon Musk’ı kuran yapay zeka şirketi OpenAI, Kasım 2022’de geniş kitlelere açtığı ChatGPT ile bir haftada bir milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. ChatGPT, kodlama ve etkileşim yoluyla insan zekasını taklit ederek önceki yapay zeka standartlarını aştı ve makine öğrenimi sistemlerinde yeni bir çağ başlattı. ChatGPT’nin olanaklarını gördüğümde dehşete düşen tek kişi ben değildim. Elon Musk da tweetinde seçtiği sözlerle duygularımızı paylaşıyor gibiydi: “ChatGPT müthiş iyi. Tehlikeli derecede güçlü yapay zekadan uzak değiliz.”

Bu hafta korkutucu derecede iyi bir şey daha oldu. OpenAI, ChatGPT’nin arkasında çalışan çekirdek dil modelinin en son sürümü olan GPT-4’ü 14 Mart 2023’te piyasaya sürdü. Önceki sürüme göre yapılan iyileştirmelerle, bu yeni AI modelinin problem çözme yetenekleri önemli ölçüde iyileşmiş görünüyor. İlk deneyime göre GPT-4, çok zeki ve işinin ehli biri tarafından yazılmış gibi görünen metinleri yazma konusunda oldukça başarılı ve ayrıca metin üzerinde oluşturduğunuz sorgulardan görüntüler ve hatta kodlar oluşturuyor. Oldukça gelişmiş olan bu yetkinliklerin günlük hayattan derin teknolojilere kadar pek çok alanda büyük değişimlere kapı aralayacağını düşünüyorum. Öte yandan, böylesine çığır açan bir teknoloji de pek çok soruyu gündeme getiriyor. Bilim adamları, GPT-4’ün geliştirilmesinin büyük bir gizlilik perdesi altında olmasından duydukları memnuniyetsizliği dile getiriyorlar. Öte yandan, bu rahatsızlıkla uğraşmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. Büyük teknolojik mucizenin ve iş modelinin sırlarının tüm dünyaya açıklanmasını talep etmek çok saflık olur.

Bunu anlamak için GPT4 ile kesin olarak el değiştiren yetkinliklere ve birkaç dikkat çekici örneğe göz atalım:

GPT4 sayesinde artık gönüllülere ihtiyaç duymadan bu görüntüleri tespit edip görme engellilerle anında paylaşmak mümkün olacak.

Çeşitli testlerdeki GPT-4 puanları, birçok insanın kendinden şüphe duymasına neden olacak kadar iyidir. Algoritma Amerika’da avukatlık yapabilmek için gerekli olan LSAT ve BAR sınavları ile yükseköğretim kurumlarına kabul için gerekli olan AP ve GRE gibi sınavlarda son derece başarılıdır. Öyle ki aldığı puanlarla artık Stanford’a kabul edilebilir! Kuşkusuz bu, insan kibrine açık bir saldırı… Algoritmanın temel muhakeme becerileri kısa sürede inanılmaz bir mesafe kat etti.

GPT-4 artık yalnızca metin olarak değil görüntüleri de girdi olarak kabul ediyor. Sisteme bir görsel yüklediğinizde, görselin varsa detaylı açıklamasını, gönderdiğiniz ürünün fotoğrafı, hangi ürüne ait olduğu, görselin içerdiği metin gibi görselin üzerinde ne yazdığı gibi bilgileri detaylı olarak gösterir. etiket. Pek çok pratik kullanıma sahip olabilecek bu özelliğin en sevdiğim kullanımlarından biri, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan GPT-4 ile Bee My Eyes arasındaki işbirliği. Bee My Eyes, görme engelli kişilerin cep telefonlarıyla çektikleri görüntüleri, bu görüntüleri tespit etmeye gönüllü olan kişilere göndererek, engelli kişilerin anında yardım almalarını sağlayan harika bir uygulamadır. GPT4 sayesinde artık gönüllülere ihtiyaç duymadan bu görüntüleri tespit edip görme engellilerle anında paylaşmak mümkün olacak.

Algoritmanın gelişmiş muhakeme yetenekleri nedeniyle eğitimde de çığır açan fırsatlar sunması muhtemel görünüyor. Kâr amacı gütmeyen bir çevrimiçi eğitim platformu olan Khan Academy, bu fırsatlardan ilk yararlananlardan biri oldu. Diyelim ki Khan Academy’deki ücretsiz matematik derslerinden birine katılan bir öğrenci bir soruya yanlış cevap verdi. GPT-4 entegrasyonuna sahip yeni sohbet aracı sayesinde öğrenci “Bunu neden yanlış yaptım?” Robot, robota bir soru sorabilir ve robot, öğrencinin hangi mantıksal süreçte yanlış sonuca varabileceğine dair bir açıklama yapar. Dolayısıyla öğrenci sadece doğru cevaba değil, onu yanlış cevaba götüren düşünme biçimine de anlam vermekte; bu da çok daha etkili öğrenme anlamına geliyor…

Sorun geleceği iyi okuyup insanla makinenin yapacağı işler arasındaki farkı görebilmek, makinelerin yapacağı işlerde teknolojiyi kullanma becerisini geliştirmek ve kendi yetkinliklerinizi geliştirmek olacaktır. insanlara kalacak alanda.

Bana göre en şaşırtıcı GPT-4 uygulamaları kodlama alanından geldi ve ortaya çıkmaya devam ediyor. Sonuçların nereye varacağını tahmin edemiyorum ama küçük bir örnekle açıklayayım: Diyelim ki yeni bir dijital pazarlama şirketi kurdum ve bu şirket için bir web sitesi oluşturmak istiyorum. GPT-4’e bu web sitesinden ne beklediğime ve hangi sayfaları ve araçları içermesini istediğime dair ayrıntılı bir açıklama veriyorum… ve GPT-4, tam olarak istediğiniz siteyi kurmanıza izin verecek kodu kopyalayıp yapıştırın. saniye. . Bu sadece günlük yaşamda çok faydalı olacak basit bir örnek. GPT-4 ile çok daha karmaşık sistemleri kodlamak da mümkündür. Çocuklarımıza öğrettiğimiz kodlama dersleri? Kodlama mantığını anlamaları önemliydi ama onun dışında pek işe yaramıyor gibi…

Bu birkaç örnek bile meşhur soru “Yapay zeka işlerimizi elimizden alacak mı?” sorusuna net cevaplar… Aldı, alacak ve alacak. Farkına varmamız gereken gerçek şu ki, her şey konumlanmakla ilgili… Mesleğinizde yaptığınız işlerin bir kısmı, belki de tamamı mutlaka algoritmalar alemine taşınacak. Burada önemli olan yapay zekayı bu alanlarda lehimize kullanma konusunda ne kadar usta olduğumuz. Bu algoritmalar, diğer tüm teknolojiler gibi, kullanmayı bilenler için büyük bir fırsat, diğerleri için ise tehdit olmaya devam edecek. Sorun geleceği iyi okuyup insanla makinenin yapacağı işler arasındaki farkı görebilmek, makinelerin yapacağı işlerde teknolojiyi kullanma becerisini geliştirmek ve kendi yetkinliklerinizi geliştirmek olacaktır. insanlara kalacak alanda.

Locke’un dediği gibi, “Seni endişelendiren şey sana hükmeder.” Şimdilik sorun, kimin kime hükmedeceği değil, hala insan aklının en yüksek yönlerinden biri olan riski fırsata dönüştürmek için fırsatları kovalamak. En azından tüm insan yeteneklerini taklit edebilen “yapay süper zeka” çağına gelene kadar…

İlginizi Çekebilir