Bu bir seçim değil, bu bir referandum | Haber sitesi PolitikYol

Demokrasi ve laikliğe oy vereceğiz ya da tek adam rejiminin yönettiği baskıcı ve dinci bir sistemde yavaş yavaş Taliban olacağız, bu bir cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi değil, bu bir REFERANDUM!

Hepimizin aklında iki sorun var: seçim ve geçim. biri diğeriyle bağlantılı. Erdoğan’ın işinin maliyeti yüksek Şunu söylediğinizde durdurulursanız: para kazanmak için hızlı seçim. Ama bu doğru seçim. Kimi seçeceğiniz veya kime oy vereceğiniz sorusu yanlıştır. Bu seçimde yapacağımız tercih KİMİ SEÇMEDİK! Olumsuz oy.

Kemal Bey’e aşık olamazsın. Ama sen Finlandiya’da yaşamıyorsun. Yeni Zelanda’da değil. Oyumuzla bir siyasi parti değil, bir siyasi rejim seçeceğiz: çok parlak olmasa da demokrasi vaadi veya din sömürüsü üzerine kurulmuş faşist bir devlet! Özgürlük yok, yaşam hakkı yok. Hatta bu günleri arıyoruz. Ya demokrasi ve laiklik için oy kullanacağız ya da adım adım tek adam rejimi ile yönetilen baskıcı ve dinci bir sisteme geçeceğiz. Taliban olacağız Bu Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri değil REFERANDUM!

POLİTİKA MÜHENDİSLİĞİ

Biz oy vermeye hazırlanırken tabii ki iktidar armut kırmadı. Seçim sistemini kendileri tasarladılar, siyaset mühendisliği yaptılar, hangi illerde kaç aday çıkaracaklarına göre sistem yaptılar. Milletvekillerinin çoğunluğu tarafından kabul edildi. Oyunu bozmak için aynı sistemi kullanmalısınız.. Aday listelerinin teslimine iki gün kaldığı için bu büyük bir titizlik gerektiriyor. Kuşkusuz parti genel merkezi bunu çok iyi biliyor ama bazen siyasi hırslar aklın önüne geçebiliyor.

Örneğin, Bazı illerde İYİ Parti ile CHP’nin ortak liste hazırlaması gerekiyor. Ancak İYİ Parti, sandık başına tek başına gitme kararı aldı. Yeni anayasaya göre, meclis çoğunluğu sağlanamazsa cumhurbaşkanlığı kararnameleri reddedilebiliyor. Ancak bu seçimlerden sonra bu sistem çok faydalı olacak; Kemal Bey gece gündüz ferman çıkaracaktır. Yapılan tüm hataları kolayca düzeltme şansı vardır.

Parlamenter sisteme geçmeden önce mevcut hukuksuzluktan ve bürokrasiden yararlanmak gerekir. Yaz, abone ol, iletişime geç! Sadece bunu yaptılar. Devretmek için bu yapılmalı, aksi takdirde revizyon için 20 yıl yeterli olmayacaktır. Ancak bunun için parlamento çoğunluğu gerekiyor. Bu, MHP’nin ayrı bir listeye girerek kendi listesini sunması için büyük bir şans..

Ama bu yeterli değil. Listeler 9 Nisan’da teslim edilecek. Hele Anayasayı değiştirmek, yani hedeflenen parlamentarizme geçmek için. 400 veya 360 milletvekili olmalı. ki bence ilk seçimden önce gerekli değil! Önce yeniden yapılandırma. Ancak bazı illerde güçlü meclis çoğunluğu için CHP + İYİ Parti listeleri şart!

Paylaşılan listeler ortak kurtuluşumuz olacaktır. Kişisel hırslarımız bizi büyük yenilgilere götürecektir. Son pişmanlık yardımcı olmaz. Dinle, kadınlar listesinde yer almanı istedik.

İNCE BEKLEMEZ

Belli ki Cumhur İttifakı, Cumhurbaşkanını seçmek için İnce’yi kullanıyor. Kusurları olanların kullanımı kolaydır. İnce kötü bir insan değildir ama egosu şişmiş ve kırılmıştır. Erdoğan bunu kendisini aday göstermeye ikna etmek için kullandı. Amacı, ikinci tura seçimi bırakmaktır. İkinci tur ihtimali ürkütücü çünkü iki seçim arasında ne olabileceğine dair bir soru yok. 7 Haziran ve 1 Kasım deneyimlerimizi unutmadık. İkinci bir şansımız yok. Ancak İnce’nin de gitme ihtimali yok: “Adam seni içeri almaz!”

Yüreğimiz ağzımızda, ülkemizde demokrasi içinde yaşayabilecek miyiz, yoksa biz de göçmen kuşlar mı olacağız? Siyasi parti genel merkezine sesleniyoruz: Bölmeyin, birleştirin! Buna üçüncü ittifak da dahildir.

Paylaşılan listeler ortak kurtuluşumuz olacaktır. Kişisel hırslarımız bizi büyük yenilgilere götürecektir. Son pişmanlık yardımcı olmaz. Dinle, kadınlar listesinde yer almanı istedik. Bir nevi dükkan senin diyorsun ama yapamıyorsun, BİRLEŞ, yoksa beraber yanacağız diyoruz! Bizim mağazamız, bizim ülkemiz, bizim sesimiz!

İlginizi Çekebilir