Bu yazıya erişim BTK kararı ile engellenmiştir!

Ekşi Sözlük Müdürü Başak Purut Saimaz, erişim engelini kaldırmak için BTK’ya başvurduklarını belirtiyor. Umarım mahkeme bu yanlış kararını bir an önce geri alır ve ifade özgürlüğünün önünü açar.

Hatta bu hafta Belediye Başkanı Defne İbrahim Güzel’in bağlı olduğu programdaki çaresiz isyanından iki gün sonra, 3 hafta sonra hala çadırların gelmediği deprem bölgeleri hatırlatılacak: “Beni Silivri’ye götür yeter. ” ve Türkiye’nin milyonlarca yayını Tek Yürek Defne’deki deprem sırasında vatandaşların nasıl çılgınca çadır aradığını anlatmayı umuyordum.

Ancak yalnız ve demokratik ülkemizde gündem hızla değişti ve depremzedelerle konuşmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Ankara Sulh Ceza Mahkemesi bir anda Ekşi Sözlüğü’ne erişimi engelleme kararı aldı! Hakim, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) platformla ilgili açıklamasını dikkate alarak 21 Şubat’ta Ekşi Sözlüğü’ne erişimin engellenmesine karar verdi. Türkiye’nin en büyük katılımcı platformu olan Ekşi Sözlük, Türkiye’de web 1.0’ın kurucularından biri olarak kabul edilmektedir.

15 Şubat 1999’da Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan Ekşi Sözlük, aylık 36 milyon ziyaretçisi ve on binlerce katılımcısı olan dev bir platform. Ankara Sulh Ceza Hakimliği’nin erişimi engelleme kararı sözlük tarihinde ilk değil. Daha önce platform, 17 Nisan 2007’de Eyüpsultan 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin internet sitesinde Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar’a hakaret ettiği iddiasıyla verdiği kararla erişime kapatılmıştı.

Peki ne oldu da bu tarihten yıllar sonra, ülkenin en büyük felaketini yaşarken mahkeme bir anda siteye erişimin engellenmesine karar verdi? Geçen gün Halk TV’de İsmail Saimaz’ın yazdığı bir habere göre, külliyeden sözlüğün kapatılması talebi geldi. Yazının ilgili bölümünde mahkemenin erişim yasağı kararının gerekçesi şöyle:

“Sitenin yetkili yazarlarının talebi üzerine yanlış bilgiler kamuoyunun dikkatine sunulmuş, toplum gönderilmeye çalışılmış, ülke sulh ceza hakimleri sürekli olarak ilgili siteye erişimin engellenmesine karar vermiş ve toplum site yönetimi hakim kararlarını yerine getirmesine rağmen bu süre zarfında doğru bilgileri alamamaktadır. depremle ilgili devlet kurumları ve askeriye, toplumu yönlendirmeye çalıştı ve devlet çaresiz gösterildi.Eylemler yapıldığına inanılıyor, site yöneticileri yanlış ve iftira niteliğindeki yazılara cevap vermiyor, iç kontrol doğru dürüst uygulanmıyor, kötü niyetli mesaj ve yorumlar yapılıyor. site yöneticileri tarafından engellenmez. Nihai karara varıldıktan sonra talebin kabulüne ilişkin aşağıdaki karar verilmiştir.

Son zamanlarda sözlüğün bozulduğunu gördüm, ancak Türkiye’nin en büyük üye destekli platformunun bir jet hızı mahkeme kararıyla engellenmesi kesinlikle kabul edilemez. Ahmet Hakan geçen gün yazdığı bir yazıda sözlüğün bloke edilmesini, savcıların “bağlantıları birbiri ardına kovalayamayacağını” söyleyerek haklı gösteriyor.

Saimaz, yazısında başkanın platformun kapatılmasını istediğini, talebin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ekşi Sözlük’e erişimin engellenmesi için 21 Şubat’ta Ankara 4. aynı gün.

On yaşında bir sözlükbilimci olarak Ekşi Sözlük’ün son zamanlardaki içeriğinden, özellikle sözlük trollerinden ve sol çerçevede sürekli çıkan cinsiyetçi başlıklardan hiç memnun kalmadım. Son zamanlarda sözlüğün bozulduğunu gördüm, ancak Türkiye’nin en büyük üye destekli platformunun bir jet hızı mahkeme kararıyla engellenmesi kesinlikle kabul edilemez. Ahmet Hakan geçen gün yazdığı bir yazıda sözlüğün bloke edilmesini, savcıların “bağlantıları birbiri ardına kovalayamayacağını” söyleyerek haklı gösteriyor.

Hakan’ın bu sözü bana merhum gazeteci Bekir Coşkun’un hep anlattığı “sarı boğa” hikayesini hatırlattı. Hakan için sözlük sadece bir platform olabilir ama bizim için ifade özgürlüğü adına çok önemli bir mecra. bianet tarafından her yıl yayınlanan ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu tarafından hazırlanan BİA Medya İzleme Raporu’na göre, 2022’de Sulh Hâkimler Derneği Ceza İşlerinde veya Erişim Sağlayıcılarda; En az 550 internet haberine ve gazetecilik içeriğine (Barysh Pehlivan, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu, Can Dündar, Bülent Mumay, Erk Akarer vb.) erişimi engelledi. RSF.

Dolayısıyla sözlük Hakan Bey için her zamanki platformun anlamını taşısa da bizim “sarı boğamız” şu anda bizim “sarı boğamız” yani sarı boğayı bir kez verirsek ifade özgürlüğünün engellenmesine göz yummuş oluruz. . Ekşi Sözlük Müdürü Başak Purut Saimaz, erişim engelini kaldırmak için BTK’ya başvurduklarını belirtiyor. Umarım mahkeme bu yanlış kararını bir an önce geri alır ve ifade özgürlüğünün önünü açar.

*BİA Medya İzleme Raporu 2022 (

İlginizi Çekebilir