Çağdaş Sanat Üzerine Bazı Perspektifler

Bir zamanlar dayanılmaz görüntüleri, zulmün, yaraların, acının, çaresizliğin izlerini örtmek ve gizlemek için kullanılan donuk ve boş ifadelere sahip maskeler, artık simülasyon dünyasında maskenin altında hiçbir şey olmadığını örtmek ve saklamak için kullanılıyor.

Hayatın zenginliğini pek iyi yakalayamayan modern sanatın donukluğu ve boşluğu, içsel bir yaratıcılık arzusundan değil, çağımızın büyüyen manevi boşluğunu maskelemeye çalışan bir saklanma arzusundan kaynaklanmaktadır. dolu dolu yaşanmış hayatlardan.

Günümüz sanatçılarının yapıtlarında bu, gerçek hayattaki çatışmalardan uzak duran ve bu boşluğu abartan, ikincil ve görece önemsiz çatışmaları abartan, bilinçli olarak yenilme/yenilme fırsatını arayan konformist “yaşam savaşçısı”nın suni bir tükenmesidir. Aslında aşılması çok da zor olmayan bu sorunların büyük (kaybedenler) olduğunu kanıtlamak amacıyla ana sanatsal zemini ele geçirmiş görünüyor.

Romantik dönemde yaratılan “dahi sanatçı” kültüyle sanatçı, daha önce bir alt küme olarak görülen bir zanaattan evrildi ve marangozu, aşçıyı ve demirciyi aşan, anlayan, anlam veren, şekiller veren ve dönüştüren ayrıcalıklı bir kişiye dönüştü. hayat. Sanatçı, gündelik hayatın küçücük işlevsel bileşenlerini üreten bir makineden, hayatın kendisini şekillendiren ve onun bilgisini üreten bir estetik filozofa yükseldi. Ancak bu filozof, hayatı aklıyla masasının başında kavramak yerine, yaşayarak, hissederek ve hissederek kavradı. Bu nedenle, hayatı doğrudan onun içinde, uçlarında, en uç varyantlarında deneyimleyen, hayatın en şiddetli çatışmalarıyla karşı karşıya kalan ve onları aşmak için mücadele eden ve çoğu zaman bu mücadeleden galip çıkan muzaffer bir insandı. Yenilgide bile hayatından vazgeçmeyen, zafer için terinin son damlasına kadar savaşan bir adamdı.

Bir insanın kişiliği ve kişiliği, yaşadığı çatışmalarla şekillenir. Yaşamla, inançla, ahlakla, bedensel ve zihinsel tehditlerle büyük çatışmalar yaşayan bir sanatçı ile bu çatışmaları kendisi yaşamadığı halde simüle eden bir sanatçı arasında ciddi yapısal farklılıklar vardır. Gerçek çatışmalara giren bir sanatçı, tüm sorunları aşmaya çalışan bir savaşçı gibiyken, sahte çatışmalara girdiğine inanan bir sanatçı, kendisini ve çevresini bu sorunların gerçekten çok büyük olduğuna ikna etmek için sürekli onları oynamaya çalışacaktır. çünkü sorunlarının boyutu gerçekle örtüşmüyor. Bu nedenle gerçek bir çatışma yaşamayacak, sürekli bir yenilgi ve depresyon içinde kalmayı tercih edecektir. Gerçek bir çatışmanın olmadığı yerde kimlik ve kişilik derinleşmeyecek, sanatçı yüzeysel bir varlık olacaktır.

Gerçek bir çatışmada insan kazanmak için çabalar ve gerçek bir çatışmada, kayıplar ve zaferler yaşarken, kişiyi tüm kaynaklarını mücadeleye ve hayatta kalma mücadelesine yoğunlaştırmaya ve böylece sürekli kendini yenilemeye zorlar. Kendini sürekli yenileyen, kendi versiyonunun daha yüksek ve farklı bir versiyonuna geçen adam, kişiliğini dinamik bir şekilde zenginleştirir ve eserlerini bu zaferlerin, ateşkeslerin ve yenilgilerin saçılmasından üretir.

Hayatın en ufak dokunuşuna bile karşı koyamayacak kadar konformist bir hale gelen kronik yenilgiye uğramış sanatçı, savaşmak yerine bunalımlara düşmeyi seçmiş ve bu bunalımları esasen içinde olduğu izlenimini vermek için kendisi yaratmıştır. büyük bir mücadele , yenilgilerinde bile yeni katmanlar oluşturamaz ve hayatında hiçbir değişiklik yapamadığı için hep aynı dertlere hep aynı şekilde hep aynı bunalımlar içinde hiçbir maneviyat üretemeden yenik düşer. hiçbir şey için. Gerçek mücadele eksikliğini gizlemek için bu simülasyon sanatçısı, donuk ve içi boş bir maske olan bir sanat biçimine başvuruyor. Ancak bu donuk ve içi boş maske, simülasyon sanatçısının kendi yaralarını görünmez veya estetik kılmak için kullandığı maskeden farklı olarak, yaralanan, berelenen, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, yaralanan, estetik yapan sanatçının kullandığı maskeden farklıdır. gerçek savaşlarda maddi ve manevi olarak parçalanmış olan ve bu parçalanmayı kabul etmeyen ve mücadeleye devam etmek ve boş maneviyatını gizlemek için daha güçlü bir şekilde birleşen. Bu sözde morluklar, büyük mücadele ve zaferler uğruna alınan gerçek yaralar değil, hayatın zorlukları karşısında, bu zorlukların acısına ve mücadelesine dayanamayan ve çabalayan bir insanın sözde gazisidir. keskin aletlerle kollarını ve göğsünü kaşıyan kendine alternatif ağrılar yaratmak.

Sanatçı, kişiliği ile sanat ürettiği için, çevresine güçlü, gururlu, dayanıklı, yaratıcı, coşkulu, değişken, özgün ve özgün sanatsal titreşimler yayan, rolleriyle savaşmayan, mücadeleci, donanımlı, multidisipliner ve dinamik bir yaşam savaşçısıdır. hayat, ama sözde ” büyük zihinsel ıstırapla eziyet çekiyor.” Yaşamı delip geçen konformist “yaşam savaşçısı”, hayatında hiçbir zaman gerçek çatışmalara girmediği, risk almadığı ve eyleme geçmediği için, ne parlak fikirler ne de estetik içeren, aynı biçimlere sahip, seri, donuk ve durgun boş gösterenler üretir. elementler. Zayıf, yorgun ve donuk, gerçek çatışmanın tüm belirtilerinden yoksun olan bu kırılgan sanat, doğanın gerçek etkilerinden arınmış, rahatlık adına tüm güzellik ve vahşiliğin ortadan kaldırıldığı bir serada bitki yetiştirmeye benzer: denemeye yakındır. hayatı reddetmek, onaylamak için değil.

Bedensel ve duygusal tüm deneyimlere kapılarını açan girişimci ruhlar, bu canavarlarla savaşırken geliştirmek zorunda oldukları derin kişiliklerini, ruhsal derinliklerini ya da yakıcı ruhsal boşluklarını, bedensel riskleri azaldıkça ve konforları arttıkça, ehlileştirildikçe kaybettiler. dünyevi meselelerle çatıştılar ve kendi kişisel karanlıklarında boğulmak için yelken açtılar. Gerçek mücadeleler, gerçek yok oluşlar, gerçek acılar ve gerçek zevkler yerini simülasyonlarına bırakmıştır. Bir zamanlar dayanılmaz görüntüleri, zulmün, yaraların, acının, çaresizliğin izlerini örtmek ve gizlemek için kullanılan donuk ve boş ifadelere sahip maskeler, artık simülasyon dünyasında maskenin altında hiçbir şey olmadığını örtmek ve saklamak için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir