Castillo, Meksika’ya sığındı

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, Kongre’yi feshedip ulusal olağanüstü hal hükümeti kurma kararı nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan ve ardından Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevden alınan eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun sığınma talebinde bulunduğunu söyledi. Meksika’da. Ulusal Saray’da günlük basın toplantısında konuşan Obrador, Castillo’nun kendisini aradığını ve iltica talebini ilettiğini söyledi. Obrador, “Sığınma geleneğimize uygun olarak büyükelçiliğin açılması emrini verdim, ancak çok geçmeden büyükelçilik polis ve vatandaşlar tarafından kuşatıldı” dedi. Gözaltına alındığında bile dışarı çıkamadığını düşünüyorum” dedi.

Peru’da yaşananlardan ‘ders çıkarılması’ gerektiğine dikkat çeken Obrador, ‘Bunlar yumuşak darbeler, artık oligark güdümlü haber medyasının kontrolünde değil, askeri müdahale değil. Yasal olarak kurulmuş otoritelerdir.” Öte yandan Pasifik İttifakı zirvesine katılmak üzere 15 Aralık’ta Peru’ya gitmesi planlanan Obrador’un gezisini iptal ettiği bilgisi yayıldı.

NE OLDU?

Pedro Castillo ulusa hitaben yaptığı konuşmada Kongre’nin feshedildiğini, bugünden itibaren ülkenin olağanüstü hal hükümetiyle yönetileceğini ve yeni Kongre için seçimler yapılarak 9 ay içinde yeni anayasanın hazırlanacağını söyledi. Kongre’nin kendi hükümetini hedef aldığına dikkat çeken Castillo, “Kongre hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi yerle bir etti. Anayasa Mahkemesi’nin “Kongre diktatörlüğü”ne onay vermesiyle güç dengesini alt üst etti.

Castillo’nun kararından sonra Dışişleri Bakanı, Ekonomi ve Maliye Bakanı, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı, Çalışma Bakanı, Eğitim Bakanı, İletişim ve Ulaştırma Bakanı istifa etti.

ORDU VE POLİS ANAYASAYA BAĞLI OLACAK

Castillo’nun Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından Peru Silahlı Kuvvetleri Birleşik Komutanlığı ve Peru Ulusal Polisi, bu kurumların anayasal düzene saygı duyduklarını ve aksi yönde herhangi bir işlem yapmayacaklarını söylediler.

Silahlı Kuvvetler ve polisin birlik olduğu vurgulanan açıklamada, halka sakin olmaya çağrıda bulunuldu.

KONGRE YANGIN CASTILLO

Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı “sürekli ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla Kongre tarafından kovuldu.

CASTILLO TUTUKLAMASI

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararından sonra polis tarafından gözaltına alındı. Castillo hakkında ikisi “suç örgütüne katılmaktan” olmak üzere beş ceza soruşturması sürüyor.

Çeşitli zamanlarda açıklamalarında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Castillo, Kongre’nin kendisine karşı darbe yapmak istediğini birçok kez dile getirdi.

Random Post