Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: 164.321 binamız yıkım, acil yıkım ve büyük hasar için belirlendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “11 ilde 4.511.000 bağımsız bölüm olmak üzere toplamda 1.250.000 binada eş zamanlı inceleme yapıldı. 520 bin bağımsız bölümden oluşan 164 bin 321 binamızın yıkılması, derhal yıkılması ve ağır hasar görmesi tespit edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adıyaman Afet Yardım Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgesinde devam eden çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, kışın en soğuk günlerinde büyük çaba sarf edildiğini ve depremden 4 gün sonra Adıyaman’ın yüzde 75’ine elektrik sağladıklarını söyledi. Karaismailoğlu, depremden Adıyaman’ın tamamının etkilendiğini kaydederek, öncelikle altyapının yeniden inşası için çalıştıklarını belirterek, şehrin tamamına elektrik, suyun yüzde 95’i, doğalgazın yüzde 60’ı verildi.

Adıyaman’ın yavaş yavaş hareketlenmeye başladığını ve bazı ticari dükkan ve işyerlerinin açılmaya başladığını ifade eden Karaismailoğlu, ilk günlerde çadır ihtiyacını kısa sürede doldurduklarını, kentin çadırkent doluluk oranının yüzde 73 olduğunu, pansiyon doluluk oranı yüzde 25. Boş yer olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

Adıyaman’daki konteyner kentlerimizde yarından itibaren inşallah yaşam başlayacak. Planladığımız 15.000 adetlik konteynerin yanı sıra prefabrike alanlar ve yaşam alanlarını da üretmeye devam edeceğiz. Devletimizin tüm kurumları büyük bir mücadele verdi. 24 saat vatandaşımızın yanındayız, onlarla birlikte bu sorunu aşacağız. Buraları inşa etmeye ve restore etmeye devam edeceğiz. Kaybettiklerimizi geri alamayız ama umarım burada birlikte yaşam alanları oluşturabiliriz. Bugüne kadar hasar tespit çalışmalarımız yüzde 83’e ulaştı. İnşallah önümüzdeki günlerde onları da tamamlayacağız. Bir yandan çöp toplama çalışmalarımız devam ediyor. Buralar iskan edilene kadar elimizi buradan asla çekmeyeceğiz. Depremzedelerimiz mutlu olsun, tüm planlarımızı yaptık, inşallah en kısa zamanda hayata geçireceğiz.”

ADYAMAN’DA BÜYÜK TOPARLANMA

Bakan Soilu, çadır ve konteyner kentler ile kalıcı konutlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Karşı karşıya kaldığımız bu felakette, her bir insanımıza dokunmak, şehirlerin yaşayabilirliğini ve üretimini sağlamak için tüm planlar ortaya konuyor. Özellikle Adıyaman’da diğer illere göre elektrikten suya ciddi bir altyapı restorasyonu var.”

İlçeler ve köyler de dahil olmak üzere en kısa sürede konteyner kentlerin nasıl yapılacağına dair bir değerlendirme yaptıklarını anlatan Soylu, “Vatandaşımıza sağlık, beslenme, barınma dahil hangi süreci sunacağımızı da birlikte değerlendirdik. ve psikolojik destek.

AFAD’ın tek başına bölgede 48 binden fazla çadır dağıttığını söyleyen Soylu, “Biz de hem sivil toplum kuruluşlarından hem de yurt dışından çadır dağıtımına kadar her noktada vatandaşlarımızla iletişime geçmeye çalışıyoruz.”

Soylu dedi ki:

“Tabii ki üzgünüz çünkü hatıralarımız, şehirlerimiz, evlerimiz yıkıldı. Sevdiklerimizi, canımızı, insanımızı kaybettik ama biz Müslümanız ve inanıyoruz ki ne bir saniye önde ne de bir saniye gerideyiz. Hiç kimse kıymetini bildiği andan itibaren bir insanın hayatını bir saniye bile ileriye taşıma fırsatına sahip değildir. Biz Allah’a teslim oluyoruz ama burada yapmamız gereken yarınlara olan ümidimizi bir arada tutmaktır.”

Bakan Soylu, “Halkımıza evlerine girene kadar manevi izleri silinemez demeye elbette hakkımız yok ama yara iyileşmesi vakasını ortaya çıkarıp depremin izlerini tamamen silmeden de oradan ayrılmayacağız” dedi. Buradan Cumhurbaşkanımızın tüm doğal afet ve depremlerde her birimize münhasıran talimat verdiğini ve bunun için millet olarak çok büyük imkanlara sahip olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim.

Bakanlık kurumu, yeni konutların yapım süreçlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, seferberlik anlayışıyla bu şehri gördüğü felaketten kurtarmak için Adıyamanlı hemşerileri ve milletvekilleri ile birlikte çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Bakanlar ve ekiplerinin Adıyaman’ın altyapısı başta olmak üzere kültürel ve sosyal yapısı başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılamak için anlayışla çalıştıklarına işaret eden Kurum, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede tüm ekibimizle hasar tespit çalışmalarını da yürütüyoruz ve inşallah tamamlandıktan sonra vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde kalıcı konutları yapacağız. 11 ildeki hasar tespit çalışmasına ait verileri aktaracak olursak, 11 ilde 4.511.000 bağımsız bölümden oluşan 1.250.000 bina eş zamanlı olarak incelenmiştir. 520 bin bağımsız bölümden oluşan 164 bin 321 binamız yıkılmış, acil yıkıma tabi ve ağır hasarlı çıktı. Adıyaman depremden en çok etkilenen illerin başında geliyor ve bu kapsamda Adıyaman’daki hasar tespit durumuna baktığımızda yıkılan 20.987 binada 56.685 bağımsız bölümün derhal yıkılacağını ve ağır hasarlı olacağını belirledik.”

Bakan Kurum, depremlerden 11 ilde 14 milyon vatandaşın etkilendiğini söyledi. “Cumhurbaşkanımızın Ankara’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde koordine ettiği süreci bakanlarımız, ekiplerimiz ve valilerimizle birlikte takip ediyor, gerekli tüm destek ve çalışmaları yakından takip ediyoruz. 85 milyon büyük Türk ailesinin tek yürek olmasını temenni eder, bu zor günleri hep birlikte atlatırız.”

Kurum faaliyetlerine şu şekilde devam etmiştir:

“Şu anda hem malzeme temini hem de doğru alanla ilgili, şehrin geleceğini, çocuklarımızı ve şehrin kültürel dokusunu dikkate alacak şekilde planlarımızı burada en sağlam zemin üzerine inşa ediyoruz. . TOKİ’lerimizin yaptığı 1.180.000 konutumuz çok değerli. Adıyaman, Gaziantep, Hatai ve Kahramanmaraş’ta duruyor. Yeni evlerimizi de aynı anlayışla inşa edeceğiz, evlerimizi ve topluluklarımızı yerel mimariye göre inşa edeceğiz. 3,3 milyon konutu aynı kararlılıkla dönüştürdüğümüz gibi, depremden etkilenen tüm alanlarla ilgili belediyelerimizle aynı anda küçük ve orta hasarlı evlerimiz ve mahallelerimizde de çalışmalar yürüteceğimizi temenni ediyorum. bir hasar tespitine göre. “.

Bakan Kurum, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük acil konut kampanyası başladı. 2 gün önce taahhütlü imalat süreçlerimize başladık ve bu dönüşümle şehirlerimizi bir asırlık planlamak ve doğal afetlere dayanıklı şehirler inşa etmek anlayışıyla yapıyoruz. Peyzaj tasarımından okul, park ve Adıyamanlı kardeşlerimizin ihtiyacı olan her şeye böyle bir anlayışla bu süreci ülkemizin en iyi mimar ve tasarımcıları ile birlikte yürütüyoruz.”

İlginizi Çekebilir