Chatbot’lar geri döndü – dijital çağ

Bir dönem müşteri ilişkilerinde devrim yaratacağı söylenen ancak trendi kıramayan Chatbot’lar, ChatGPT ve LaMDA sayesinde yeniden gündemde. Bu kez iddia daha büyük: sohbet robotları programcıların yerini alabilir.

2010’ların ikinci yarısı kesinlikle müşteri ilişkilerinde bir devrim görüyor; Bu devrimin e-posta ve telefonun yerini alacak olan chatbotlar sayesinde gerçekleşeceği, basit uygulamaların bile kendi sektörlerinde fark yaratacağı vurgulandı. Doğal dil işleme (NLP) ve yapay zekanın, müşterilerin zaten aşina oldukları Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi platformlara chatbot’ları entegre edebilecek kadar gelişmiş olduğuna ve böylece 7 gün 24 saat yüksek düzeyde hizmet sağladığına inanılıyor. . Ancak bu düşüncelerin gerçeklerden uzak olması, chatbotların zamanla unutulup giden bir moda haline gelmesine neden oldu.

2022 yapay zekanın yılı olacak

OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 ile 2020 yılında potansiyeli önemli ölçüde artan yapay zeka, 2022 yılında Midjourney ve DALL-E gibi uygulamaların metinleri görsele çevirebilmesi ile uzun süredir gündemde. Ancak chatbotları yeniden ve daha güçlü bir şekilde ön plana çıkaran şüphesiz Google tarafından geliştirilen LaMDA (konuşmalı uygulamalar için bir dil modeli) ve OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’dir. Peki hikaye nasıl gelişti?

Bilinçli yapay zeka

İlk olarak bir Google mühendisi, Google’ın etik olmayan AI araştırmaları yaptığını ve meslektaşı dediği LaMDA’nın halka açıldığını iddia etti. LaMDA ile kendi rızasıyla yaptığı bir röportajı paylaşan Lemoine, LaMDA’nın becerilerine ve kendisini “duyguları ve öznel deneyimleri olan bir varlık” olarak tanımlamasına dikkat çekti.

Google tarafından hızla kapatılan bu geliştirmenin ardından sahneye çıkan OpenAI, ChatGPT’nin GPT-3.5 tabanlı beta sürümünü piyasaya sürerek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Eşsiz yeteneklere sahip bu iki yapay zeka modelinden biri olan ChatGPT’nin yarattığı heyecan, kuşkusuz son kullanıcılar tarafından bizzat test edilebilmesiyle yakından ilgiliydi.

ChatGPT’den ilginç isteklerde bulunan internet kullanıcılarının yanıtlarını ve övgülerini sosyal medyada paylaşmalarıyla ChatGPT’nin popülaritesi her geçen gün arttı. Kodun neden çalışmadığını açıklaması, bir Seinfeld bölümü yazması, Tinder sohbetlerini desteklemesi, vize başvuru mektubu oluşturması, oluşturulan bir kokteyli adlandırması ve diğer çeşitli sorguları tamamlaması istenen ChatGPT’ye Spotify’da yaklaşık 150 günde ve 75 günde ulaşıldı. Beş günde 1 milyon kullanıcıya ulaşan Instagram’da günler.

Google Kırmızı Uyarısı

Arama motoru pazarının yüzde 90’ından fazlasını oluşturan Google Arama’nın, ChatGPT’nin becerileriyle pabuçlarını çekebileceği tahmin edilirken; ChatGPT’den çıkması muhtemel LaMDA’nın varlığına rağmen, Google’ın “kırmızı alarm” verdiğine dair raporlar ortalıkta dolaşıyor. Google’ın ChatGPT ile rekabet edebilecek bir chatbot geliştireceği fikri, ChatGPT’nin popülaritesini artırdı. Şu anda OpenAI’ye 1 milyar dolarlık kaynak ve bulut kredisi desteği sağlayan Microsoft’un, ChatGPT’yi Bing arama motoruna entegre etmek için kolları sıvadığı ve yatırımını 10 milyar dolara çıkarabileceği bilgisi geldi. sektörü şok etti

tehdit unsuru

Tüm bu olaylar yaşanırken, sektör mensubu ve sektörü takip eden -bazıları kötü niyetle- pek çok kişi önemli bir soru sordu: Yapay zeka modelleri yazılımcıların yerini alabilir mi?

Günümüzde yazılımların özellikle mobil uygulamaların yükselişe geçmesiyle birlikte programlama dillerine olan ilgi de artmıştır. Eğitim kurumları daha çok yazılım dünyasına yöneldi; Özellikle çocukların ve gençlerin algoritmalardan programlama dillerine ve yazılım geliştirme süreçlerine kadar pek çok konuyu öğretme çabalarında artış olmuştur. Öte yandan, yazılım geliştirmenin çok karmaşık olması ve süreçleri öğrenmek için uzun bir yolculuk gerektirmesi, az miktarda yazmadan yazılım geliştirmek olarak tanımlanabilecek low-code ve no-code yaklaşımlarının ve platformlarının popüler olmasına yol açmıştır. kodun. veya kod yok.

ChatGPT beş günde 1 milyon, Spotify yaklaşık 150 günde, Instagram ise yaklaşık 75 günde kullanıcıya ulaştı.

ChatGPT’nin devam eden düşük kodlu/kodsuz tartışmaya dahil edilmesi, basit komutlarla kod yazabildiği söylenerek gerçekleştirildi. Geliştiricilerin sorular ve yanıtlar yoluyla birbirlerini desteklediği Stack Overflow, ChatGPT tarafından sağlanan yanıtları geçici olarak yasakladığında tartışma çıktı.

Gelecek ne getirecek?

ChatGPT’deki silindirler. LaMDA ise kullanıcı testi başlayana kadar perde arkasında kalacak gibi görünüyor. Bakış açımızı biraz genişletirsek Google’ın da sahibi olan Alphabet’in yan kuruluşlarından DeepMind tarafından geliştirilen AlphaCode’u görebiliriz. AlphaCode, rekabetçi bir yazılım geliştirme modeli olarak tanımlanabilir. Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Şubat 2022’de kullanıma sunulan AlphaCode, insan rekabetinin yarısını kazandı. ChatGPT’nin bu alanda karşılaştırıldığı bir diğer yapay zeka özellikli yazılım, geliştiricileri desteklemek için GitHub tarafından geliştirilen Copilot’tur.

Farklı amaçlar için geliştirilmiş olsalar da, yapay zeka destekli bu uygulamaların her birinin halihazırda iyi bir şekilde geliştirildiği ve gelişmeye devam ettiği açıktır. Uzmanlar ise bu uygulamaların -en azından yakın zamanda- yazılımcıların yerini almayacağına, ancak yazılım geliştirme süreçlerinde büyük faydalar sağlayacağına inanıyor. Örneğin Nature dergisinde yayınlanan bir makale, büyük yazılım projelerinde insan desteğine ihtiyaç olduğundan ve yazılımın kullanıcı etkileşimini tasarlayamayacağından bahsediyor.

Yazılımların ve özellikle ChatGPT gibi sohbet robotlarının tanıtılmasının bir kilometre taşı olarak görülmemesi gerektiği genel olarak kabul edilmektedir. Ancak sektörün seyri büyük ölçüde bu gelişmelere bağlı. Google’ın hararetli çalışması ve veri işlemede 175 milyar parametre kullanan GPT-3’ten 100 trilyon parametre kullandığı söylenen GPT-4’e geçiş konuşulmaya başlandı bile.

Kapak resmi: Midjourney yorumlamalı bir yazılım geliştiriciden Chatbot.

Not: Bu yazı ilk olarak MediaCat dergisinin Şubat 2022 sayısında yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir