ChatGPT doğrudan Windows’a geliyor – dijital çağ

Microsoft, Windows 10 ve 11 için PowerToys Run yardımcı programının entegrasyonu yoluyla ChatGPT’nin Windows’a doğrudan entegrasyonuna izin verir.

Tom’s Hardware’de yer alan habere göre şirket, “Microsoft PowerToys Run için ChatGPT eklentisi” adlı bir projeye öncülük etmek üzere yazılım mühendisi Simone Franco ile birlikte çalışacak. Franco, Microsoft topluluğu için bir eklenti olarak PowerToys Run with ChatGPT’nin geliştirilmesini, zenginleştirilmesini ve piyasaya sürülmesini denetleyecek. Şu anda proje üzerinde çalışan ve ilk test sürümünü sadece iki saatte tamamlayan Franco, Microsoft’tan olumlu geri dönüşler aldı.

Bilmeyenler için söyleyeyim. PowerToys, 1990’larda popüler hale gelen ileri düzey kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış bir dizi sistem yardımcı programıdır. Basit bir Alt + Boşluk komutuyla uygulamalara, klasörlere veya dosyalara erişmenizi sağlayan PowerToys Run, ChatGPT ile daha verimli ve sezgisel olma potansiyeline sahiptir. Ancak, yardımcı program kullanıma sunulmadan önce Franco’nun düzeltmesi gereken birkaç sorun var.

İşlev şu anda standart Alt+Boşluk komutuyla çalışmaktadır. Ancak talebinizden önce, ek bir çift soru işareti (??) ve ardından başka bir soru işareti yazmanız ve ardından, chatbot özellikli yardımcı programın isteğinizi işleme koyması için enter tuşuna basmanız gerekir. Elbette bu yapı kullanıma sunulmadan önce değişebilir.

Tom’s Hardware’e göre ele alınması gereken diğer konular arasında; kullanıcıların eklentide OpenAI API anahtarlarını depolamasına nasıl izin verileceği, yanıt ekranı kullanıcı arabirimi geliştirmeleri ve tıklama yanıtı eylemini kopyalama dahil.

PowerToys Run yardımcı programı eklentisi, Windows için piyasaya sürülen veya planlanan birçok ChatGPT entegrasyonundan biridir. Microsoft, OpenAI ile devam eden ortaklığının bir parçası olarak, yeni Bing arama motoru ve Edge tarayıcının yanı sıra Teams ve Microsoft 365 paketi için düzeltmeler de dahil olmak üzere ChatGPT kullanan bir dizi ürün yayınladı.

Jordy Bruin tarafından geliştirilen ve ChatGPT’yi uzak bir tarayıcı olarak Mac masaüstünüze kurmanıza olanak tanıyan macOS için MacGPT uygulamasında ChatGPT’nin bilgisayar sistemlerine “doğrudan” uygulandığını görüyoruz. Apple’ın Safari tarayıcısı gibi, uygulamayı açtığınızda ChatGPT ile aynı görünür ve çalışır, ancak Mac ekosistemindedir. Halihazırda bir OpenAI hesabınız varsa veya ChatGPT Plus’a abone olduysanız, kimlik bilgilerinizi ChatGPT’ye hızlı bir şekilde erişmek için kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, uzaktan kayıt, tarayıcı adımlarına benzer.

Yardımcı programın ilerleyişini Microsoft PowerToys Run GitHub proje sayfasından takip edebilirsiniz.

Kaynak: ChatGPT doğrudan Windows’a gelir, ancak düşündüğünüz şekilde değil – digitaltrends

İlginizi Çekebilir